24.08.2007

Biri Bu Adamı Durdursun

Teknoajan.com‘daki habere göre wordpress.com ve tüm alt-alan adlarının erişiminin engellenmesinin altından yine Adnan Oktar çıktı. Adnan Oktar kamuoyunda Adnan Hoca ve Harun Yahya gibi takma isimlerle tanınan kendi web sitesinde uluslararası bir kahraman olarak tanıtılan bir adam. En büyük davası ise herkesin bildiği üzere evrim karşıtlığıdır. Bu yolda kebebçılarda evrim karşıtı sergiler açmak, meydanlarda kendi inancına hizmet eden kitaplar dağıtmak gibi ilginç yöntemlere başvuruyor.

Oktar, eksisozluk’e yonelik sansür girişimlerinin ardından bu sefer de wordpress’s el atmış ve avukatı vesilesiyle kamuoyuna aşağıdaki dudak uçuklatıcı açıklamayı yapmış.

Konuyla İlgili Kamuoyu Açıklaması

Kamuoyunca da bilindiği üzere, internet kullanıcılarına ücretsiz site (blog) açma imkanı veren “wordpress.com” isimli blog servisinin yayınlarının Türkiye’ye girişi mahkeme kararıyla engellenmiştir. Bu mahkeme kararı 17.8.2007 tarihinde uygulanmış ve böylece wordpress.com servisi ile bu servisten hizmet alan tüm alt-sitelerin yayınlarının Türkiye’ye girişi durdurulmuştur. Bu yayın durdurma kararının nedeni, adı geçen blog servisinin yasadışı yayınlara sınırsızca imkan tanıması, bunların durdurulması yönündekibaşvuruları dikkate almaması ve belli alt sitelerin durdurulmasına ilişkin olarak Türk Mahkemeleri tarafından verilen kararları da yok saymasıdır.

Adı geçen servisin sağladığı ücretsiz ve denetimsiz olanaklar kötü niyetli kişileri bu servise yönlendirmiş ve wordpress.com kısa sürede bölücü-yıkıcı ideolojilerin, kişisel husumetlerin, kanunsuz hedeflerin sesi ve yayın merkezi haline dönüşmüştür.Öncelikle belirtmek gerekir ki, herkes bağımsız Türk Mahkemelerinin kararlarına saygılı olmalıdır. Basın özgürlüğü, kişilere hakaret etme özgürlüğü demek değildir. Devletimizin temel değerlerine, Cumhuriyet ilkelerine, bütünlüğümüze ve birliğimize saldırma özgürlüğü hiç değildir. Herkes her konuda görüşünü açıklamakta ve savunmakta özgürdür ama bunu, eleştiri sınırları içinde kalarak, kamu düzenine zarar vermeden ve kişilik haklarına saygılı biçimde yapma yükümlülüğündedir. Bu sınırları aşanların Yargı tarafından engelleneceği tartışmasızdır.

Nitekim önce tarafımızca söz konusu hukuka aykırı yayınların durdurulması için YAKLAŞIK 17 KEZ adı geçen site yönetimine başvurulmuş, ancak site yönetimi bu yayınlar hakkında hiç bir tedbir almamıştır. (Bizim bu başvurularımızdan bir tanesini kendi sitelerindeki açıklamalarında yayınlamışlardır) Bunun üzerine tarafımızca SADECE MÜVEKKİLİMİZİN KİŞİLİK HAKLARINI İHLAL EDEN ALT SİTELERLE İLGİLİ OLARAK yapılan başvurular üzerine Türk Mahkemeleri WordPress altında yayın yapan illegal alt-sitelerin kapatılması için çok sayıda kararlarvermişlerdir. Bu kararlar söz konusu firmanın ABD’de bulunan merkezine ve Türkiye’deki temsilcisine de ulaştırılmış, bu kez Türk Mahkemelerinin kararlarına uyarak yasadışı yayınları durdurmaları istenmiştir. ANCAK, YAZILI VE SÖZLÜ TÜM BAŞVURULARA RAĞMEN ADI GEÇEN FİRMA VE TEMSİLCİLERİ BİZİM TALEPLERİMİZİ DE TÜRK MAHKEMELERİNİN KARARLARINI DA TANIMAMAKTA VE UYGULAMAMAKTA ISRARLA DİRENMİŞLERDİR.

Bunun üzerine adı geçen firmaya Türk Mahkemelerinin kararlarının uygulanmamasına asla göz yumulamayacağı, bu kabul edilemez halin sürmesi halinde kaçınılmaz olarak WordPress.com’un tüm yayınlarının Türkiye’ye girişinin engelleneceği hatırlatılmıştır. Bu son uyarının da dikkate alınmaması sonucu, mahkeme kararlarını uygulamayan WordPress.com’un tüm yayınlarının Türkiye’ye girişi yeni bir mahkemekararıyla engellenmiştir.

Hiç kimsenin mahkeme kararlarını uygulamamak gibi bir ayrıcalığı olamaz. Mahkeme kararları uygulanmak için vardır. Her devletin kendi yargı kurumlarının verdikleri kararların yerine getirilmesini sağlayacak önlemleri alma hakkı vardır.

Türk Yargı organları ve kamu kurumları da, Türk Mahkemelerinin kararlarını uygulamama konusunda direnen gerçek veya tüzel kişilerin yasadışı dirençlerini etkisiz hale getirecek önlemleri alma ve icra etme hakkına sahiplerdir. Devlet kurumlarının, kötü niyet sahiplerinin saldırılarına karşı Türk vatandaşlarını korumasız bırakmayacakları açıktır.

Bu nedenle, daha önceki mahkeme kararlarını uygulamayarak yasadışılığı yaptırımsız bırakan bir blog servisinin yayınlarının tamamen durdurulması doğru bir karardır, haklı bir karardır, örnek bir karardır.

Bu mahkeme kararından tüm blog servislerinin ve internet hizmet sağlayıcılarının almaları gereken dersler vardır. Blog servislerinin, özellikle ücretsiz hizmet verenlerin, kendi firmaları üzerinden yasadışı faaliyet yapan sitelere karşı dikkatli olmaları gerekir. Bu servislerin kendilerine ulaşan şikayetlere ve bilhassa mahkeme kararlarına karşı duyarsız kalmamaları gerekir. Bunun aksi bir tutum sergileyen servislerin WordPress’in karşılaştığı yaptırımla karşılaşmaları kaçınılmazdır.

Blog sahiplerinin de hizmet alacakları servisi seçerken itinalı ve dikkatli olmaları gerekir. Rasgele bir servisi değil, hukuka, insan haklarına, yargı kararlarına saygılı servisleri tercih etmelidirler. Böyle yaptıklarında kendi yayınlarının kesintisizce devam etmesini sağlamakla kalmayacaklar, blog servislerini de hukuka ve yasalara uygun davranmaya mecbur etmiş olacaklardır. Böylece hem haber alma özgürlüğü, hem de kişilik hakları korunmuş olacaktır.

Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız

Adnan Oktar Vekili
Avukat Kerim Kalkan

WordPress’in Türkiye’deki faaliyetini durdurmayı bir zafer olarak gören Oktar, aslında tüm başvurularına rağmen wordpress’i engelleyememiş, bunun yerinde türk insanın erişimini kısıtlamıştır. Umarız türk yargısı bu ve benzeri sansürü ve sansürcülüğü destekleyen davalarda daha özenli çalışır ve konuyu küresel insan hakları, düşünce özgürlüğü bağlamında değerlendirmeye başlar.

Güncelleme:
Wordpress’in kurucusu Matt Mullenweg blogunda “Turkey Update” başlıklı bir yazı yayınladı ve WordPress.com’a koyulan engel karşısındaki şaşkınlığını yazdı. Matt Türkiye’deki blogculardan yorumlarıyla tartışmaya katılmalarını bekliyor.

Türkiye’den sansürsüz ulaşmak için bağlantı
http://anonymouse.org/cgi-bin/anon-www.cgi/http://photomatt.net/2007/08/25/turkey-update

Direk bağlantı
http://photomatt.net/2007/08/25/turkey-update/

Ayrıca bu yazıya yorumlarınızı yazın. Yazın ki bu utanç verici olay anıtlaşsın, bir süre sonra WordPress.com açılsa bile unutulmasın, Türkiye’de gelecek nesiller bugünlere bakarak bilgiye erişim hakkının gerçekten önemli, sahip olunması gereken bir şey olduğunu bilsin.

Etiketler

, , , , , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. site kapatma, adnan hoca, iletişim özgürlüğü « Uzak’taki ülkem…
 2. düğümküme » Blog Archive » İnternet Yasağı Nasıl Aşılır?
 3. düğümküme » 2007 Düğümküme Başlıkları
 4. düğümküme » MySpace Türkiye
 5. Youtube Yasak, Türban Serbest… Sessiz Kalmaya Devam! | Fikir Atölyesi
 6. düğümküme » Türkiye’de Kitlesel İfade Özgürlüğü Engellemesi
 7. düğümküme » Türkiye Google Groups’a Erişimi Kapattı
 8. düğümküme » Bilnçli Bilinçsiz Site Kapatmalara Çözüm Arayışı
 9. Fikir Atolyesi Youtube Yasak, Türban Serbest… Sessiz Kalmaya Devam!
 10. Düğümküme » 2007 Düğümküme Başlıkları

37 Yorum

 1. arikan

  Adnan Oktar bu başvurusuyla en temel insan hakkını, yani bilgiye erişim hakkını, çiğnemiştir. Hakkında derhal bu davayı açtığı için dava açılmalı.

  Etkin konuyu gündeme getirdiğin için teşekkürler.

 2. Dara Kilicoglu

  Google ilanlarımız hemen alakalı bir reklamı bulup bu yazinin altina yerlestirdi. Belki su an siz ayni ilani gormuyorsunuz ama ben ‘Sizofreni nedir?’ diye bir ilan goruyorum. Google yuzume kucuk bir tebessum kondurdu ve tahminlerim dogru cikti. Hemen Google’da ‘Adnan Oktar’ ve ‘Sizofreni’ kelimelerini arattım. Ilk arama sonucu Adnan Oktar’in sizofreni raporu ile ilgili bir yaziydi. Sanirim wordpress’i yasaklama olaylarinin altinda yatan wordpress yazisi bununla ilgili. Ote yandan archive.org’a giren bir entry sonsuza kadar yasiyor:

  http://web.archive.org/web/20070510054159/harunyahyakimdir.wordpress.com/adnan-oktar-in-sizofren-teshisi-uzerine/

 3. H.Yavaş

  Peki Flickr Blogu kim kapattırdı? Böyle minareye böyle kılıf… Tek mağdur kendileri gibi lanse etmişler, yazık…

 4. murat germen

  peki bu herifin fethullah’la falan alakasi var mi? varsa arkasinda kismen amerika var sayilir cunku:)

 5. Bengi Turgan

  http://blog.papervision3d.org ‘a erişim de aynı kararla engellenmiş.

 6. mali

  bence wordpress ile iletişim problemi yaşanmış. wordpress böyle bir karara saygı duyar diye düşünüyorum. ancak doğru kişilerle iletişimin sağlanamadığını düşünüyorum. tüm türk kullanıcılarını kaybetmek yerine mahkeme kararını uygulayacaklarından eminim.

  buna kısaca “pire için yorgan yakmak” denir.

 7. Bayar Coşan

  Yalan yanlış haberlerle birşeyler yazmak özgürlük değildir. Elbette bu yanlış özgürlük anlayışının tahribatını önleyecek yasalarımız mevcuttur.

  Burada Türkiye Cumhuriyetimizin yasaları işlemiştir ve yalan yanlış haberler yayan sitelerin kapatılması çok normal ve bence çok gereklidir…

  Ne mutlu ki, hukuk en doğru şekilde işlemiştir.

 8. arikan

  @Bayar özgürlük anlayışını bırak Türkiye’de özgürlüğün tahribatı Adnan Oktar gibi kafası özgürleşmemişler tarafından yapılmaktadır. Kafasının özgürleşmediğini bu yazıda referans verilen kamuoyu açıklamasını okuyunca anlıyoruz.

  Yasalaradan haberin olsaydı buraya yazardın zannediyorum. “Yasalar işlemiştir” gibi ezberden bir şey söylemektense biz burada önce mantık tartışıyoruz. Ayrıca yasalar gökten inmemiştir, sadece bizden önce yaşamışların bize bıraktığı insan icatlarıdır. Sen de ben de bilgimiz doğrultusunda yeni yasalar yazabiliriz.

  Internet’te isteyen istediğini yazıp çizebilir, susturmaya bastırmaya çalışmak cahilliktir.

  Bu hareketle Adnan Oktar ve devletin bilinçsiz memuru berbaber Türkiye’de yaşayan herkesin konuşma ve yazma haklarını engellemiştir. Bu sebeple enerjisi olanların yapması gereken karşı dava açmaktır.

 9. mali

  @bayar

  hukuk ülkesiyiz. ancak bu konularda düzenleme eksikliği olduğunu kabul etmek zorundasınız. düzenlemelerin olmadığı noktalarda kararlar akıl yürütülerek kararlar verilmektedir. bu konuda yanlış akıl yürütülmüştür.

  ayrıca bu konuda kesin bir yasa olsa bile bu yasaya itiraz etmek hakkı her vatandaşın hakkıdır. madem hukuktan yanasınız hukuğun verdiği bu özgürlüğe de saygı duyun.

 10. Löker

  WordPress bu konuda özgürlüğe ilkesel olarak önem veren tüm projeler gibi (ki bir hosting projesi değil, aslında blog yayımını olanaklı kılan bir programı Genel Kamu Lisansı ile dağıtan bir projedir) böyle bir durumla karşılaşınca makul bir iş yaparak Türkiye wordpress topluluğundan görüş beklemişler:

  So there you have it.

  I’m curious, particularly amoung our Turkish community, what do you think we should do about this? How should we respond? cümleleri,
  http://anonymouse.org/cgi-bin/anon-www.cgi/http://wordpress.com/blog/2007/08/19/why-were-blocked-in-turkey/ adresinde (TTNet dns’lerini kullanmak zorunda olanlari çin anonymouse linki) ilk gün yayınlandı…

  Devamında olup bitenlerin değerlendirildiği http://anonymouse.org/cgi-bin/anon-www.cgi/http://photomatt.net/2007/08/25/turkey-update/ adresine de bakılacak olursa, hukukun ayaklar altına alınması, hizmet sağlayıcının durum karşısında bir tutum takınmasına çok da olanak tanınmayan bir saldırı ve sansür dürtüsü, tam da kendilerine yakışır şekilde icra edilmiş.

  Merak ettiğim bir nokta var. msn pasaportu alındığında bildiğim kadarıyla msn.com adresi altında bir blog sahibi olunabiliyor. Şimdi ben kalkıp yasaklanan sitelerdeki içeriği, aynı şekilde adnanoktargercegi.msn.com adresinde falan yayınlasam, msn.com’a da Türkiye’den erişimi kesebilecekler mi? Aslında retorik bir soru çünkü gerek kalmayacak. Avukatlar Microsoft Türkiye’ye ulaştığında msn.com ticari çıkarlarına aykırı her tür saldırının fiili alanını yok etmek için şikayet edilen tüm blogları anında kapatacak ve bu blogların düzenlendiği IP adreslerini vb. karşı tarafa vermekte tereddüt etmeyecektir. Tabii denemesi belirli bir zaman maliyeti dışında zorluk içermiyor…

  Özgür yazılım hareketinin yarattığı ilkeler ve bütünsellik bu açıdan ayrıca hoşuma gidiyor. WordPress.com yasaklanma, bir anlamda tiraj kaybetmek uğruna bağımsız ve tarafsız davranarak, topluluğunu, doğal üyelerini dinleyerek hani en güzel sözcükle: hakkaniyetle davranma yolunu seçebiliyor…

  Adnan Oktar ve benzerleri uğraşsınlar, güneş balçıkla sıvanmıyor. İnsanları motor diye tarif ederek, helal yönden becermenin kitabını yazdıkları günler ana akım medyada bile tefrikalar halinde yayınlandığında bugünkü gücünün _mali anlamda_ defaeten katına sahiplerdi tarikat olarak… Gerekli tokadı yediler. Özgür haberleşme olanakları geliştikçe daha az saf insan kalacak olup bitenden habersiz… Tabii maalesef dezenformasyon da bir o kadar yayılacağı için pamuktan bir ütopya bu durum hala… ama her geçen gün biraz daha elle tutacak hale getiriyoruz sanki…

 11. mali

  bana göre bu konularda düz mantık kullanılarak rahatça çözüm üretilebilir.

  idam edilecek bir suçlunun istanbul’da gizlendiği için istanbulun yakıldığını düşünün… istanbul’u bildikleri için bunun mantık dışı olduğunu kavrayabilirler. ancak wordpress’ten, açık kaynaktan, web 2.0′dan vs. anlayamadıkları için yarattıkları etkinin farkında olmayabilirler.

  her sorunun mantıklı bir çözümü vardır. alel acele verilen kararlar ile ancak hata yapılır.

 12. arikan

  @löker çok sağol bağlantılar ve aklı selim yorumun için. WordPress.com gibi milyonlarca blogcunun yazıp çizdiği bir kanala erişimi kapatsalar bile trilyonlarca faklı blog ve web sitesi Adnan Oktar hakkında düşündüklerini yazacaktır, engellenen yazıları her saniye yeni bir bloga web sitesine kopyalayıp yapıştıracaktır, şu anda da yapıştırıyordur…

  Az önce bahsi geçen içeriklerden bir kaç örnek kopyalayıp içine bile bakmadan Wikipedia.com’da bir kaç makale yarattım. Hem de altında imzam yok! Şimdi gelip bana mı dava açacaklar Wikipedia’ya Türkiye’den erişimi mi engelleyecekler?

  Düğümküme’de okuyup yazan kişiler zaten bu temel mantıkların farkında, sadece @bayar gibi düşünenlerin yolu düğümküme’den geçiyorsa öğrensinler diye üşenmeyip tekrar tekrar yazıyorum.

 13. arikan

  @mali harika bir örnek. Internet’in nasıl çalıştığını anlamamışlar tekrar tekrar okusun bu yorumu.

 14. Dara Kilicoglu

  Internetin nasil calistigini anlamak isteyenler icin (ozellikle kontrol ve sansur diyalektiginden) kitap tavsiylerimiz arasinda da gorebileceginiz, Alexander R. Galloway’in “Protocol: How Control Exists after Decentralization (Leonardo Books)” adli kitabini siddetle tavsiye ediyoruz.

 15. arikan

  WordPress’in kurucusu Matt Mullenweg’in bloguna yapılan yorumlarda bu durum çocukça ve zavallı olarak değerlendiriliyor. Bir kısım yorumlar olayı klasik AB-Türkiye üyeliğine engel olmaya vardırırken bir kısım bu durum karşısında halkına karşı sorumsuz davranan Türkiye devletinin hasta halini anlatıyor kendince.

  Direk bağlantı
  http://photomatt.net/2007/08/25/turkey-update/

  Türkiye’den bağlantı
  http://anonymouse.org/cgi-bin/anon-www.cgi/http://photomatt.net/2007/08/25/turkey-update/

 16. mali

  dayanamadım ben de bir görüş belirteyim dedim Matt kardeşimize :)

  kimseye kızmak istemiyorum aslında ve genel olarak Montaigne’den şu güzel cümleyi hatırlatmak istiyorum :

  “En büyük cezaevi, cahil bir insanin kafasinin içidir.”

 17. arikan

  Ben de az önce yorum yazmıştım Matt’in “Turkey Update” yazısına. Bu konudan rahatsız olan herkes yazsın, yazsın ki olay anıtlaşsın, wordpress’e erişim açılınca unutulmasın, sesimizi duyanlar bu ayıbın bize değil Türkiye’de belli internet cahillerine ait olduğunu bilsin, Türkiye’de gelecek nesiller bugünlere bakarak bilgiye erişim hakkının gerçekten önemli sahip olunması gereken bir şey olduğunu bilsin.

 18. ali

  herşey bi yana, “hakaret” başlı başına “büyülü” bir konu..

 19. ali

  türkiye’de çoğunluğun bu türden sansüre karşı olup olmadığı konusunda bir araştırma yapılmış mıdır acaba?
  örneğin çin’de, internet sansürüne karşı çıkarılan yazılımlar, çinlilerin birçoğunun sansürü haklı bulmaları nedeniyle fazla etkili olmuyor..
  türkiye’de de benim edindiğim izlenim, hakaret konularında (hele söz konusu bayrak/atatürk/din ise) halkın sansürü desteklediği, umarım yanlış bir izlenimdir.

 20. ali

  aslında ileri giderek, tehdit veya iftira içermediği sürece hakaret ve küfrü de birer özgürlük olarak düşünebiliriz eğer batıl inançlarımız yoksa..
  bence tabii..:)

 21. arikan

  Ali kesinlikle katılıyorum küfür ve hakaret etmenin özgürlük olmasına. Yaygın anlayışa göre çirkindir ama küfür ve hakaret bir tür eleştiridir. Eleştiri yasaklamak yine yaygın anlayışa göre hakaret ve küfürdür diye düşünüyorum. Bu birbirini iptal eden mantık zincirlemesinin sonu yok tabi.

  Önemli olan sesin, yani mesajların nasıl iletildiği. Bir eleştiri kabul görmezse virüssel olarak yayılamayacaktır. Yani senden bana bir eleştiri geldi, katılıyorsam bu eleştiriyi başka yerlere iletirim katılmazsam iletmem. Başkaları da kabul ederse aynı şekilde yayılır. Böylece kişisel nefretin yarattığı hakaret ve küfür ağda erir.

  Ağda erime iyi mi kötü mü ayrıca tartışmak lazım ama biz henüz bu virüssel yayılma sistemlerini bile tartışmadan çağ dışı kalmış, dünyayı hala merkezden-kitleye iletişim kurulan bir yer zanneden insanların davranışılarıyla karşı karşıyayız.

 22. Etkin Çiftçi

  Aklı selimin yapacağı iş değildir bu. Daha iki-üç yıl önce RTE’nin Penguen’e açtığı dava tüm medyanın gündemindeyken, bu gün acayip bi adamın wordpress’i kapattırabilmesi doğru düzgün anılmıyor bile. ntvmsnbc.com’a dahi haberi ben geçtim. ne yazık ki tüm bu süreçte ülkeme olan inancımı böyle adamlar ve daha da kötüsü böyle kararlar yüzünden her geçen gün biraz daha kaybediyorum.

  Bir dersimin blogunu wordpress’te barındırıyordum. Şimdi sitede “T.C. Fatih 2.Asliye Hukuk Mahkemesi 2007/195 Nolu Kararı gereği bu siteye erişim engellenmiştir.” ibaresi yer alıyor. Resmen mağdurum, zan altındayım.

  Bu noktada davacı Adnan Oktar’ın kamu nezdindeki bilinirliğini es geçmemek gerekiyor. Adnan Oktar, sen değil, ben değil. Acayip işler yapan cemaat sahibi bir adam. Mahkemenin böyle kararlar vermeden önce büyük resmi görmezden gelmesi ve bu davayı basit bir hakaret davası olarak değerlendirmesini sindiremiyorum. Söz konusu basın açıklaması yenilir yutulur cinsten değil. Yemem, yutmam.

 23. Dara Kilicoglu

  Bu basimiza ilk defa gelmiyor ve boyle giderse son defa da olmayacak. Bence burada bu kadar konustuktan sonra yapmamiz gereken seyin bir kurul toparlayip yasa tasarisi hazirlamak oldugunu acik secik goruyorum. Daha sonra bunu elden TBMM ye goturmemiz gerekiyor ve alakali milletvekilleri ile konusup bu konuyu meclise tasimamiz gerekiyor. Bu zor bir is degil. Gerekli yasal duzenlemeler hizli bir sekilde yapilacaktir. Bu ekipde gonullu olarak calismak isteyenler ile toplanalim diyorum.

 24. Löker

  @Etkin, bir avukata bu mağduriyetin nedeniyle yürütmeyi durdurma ve hatta görevlilerin mahkeme kararını keyfi olarak yorumlayıp seni mağdur etmeleri nedeniyle tazminat davası açma imkanını sorsana… Bir de sana e-posta attım, ama gelmedi herhalde? :)

  @Dara, bu tip reflekslerde gücü arttırmanın en pratik yolu örgütlü olmak… akgul _at_ bilkent . edu. tr adresine bu niyetini yazarsan “İnternetin babası” diye anılan Mustafa Akgül, üzerinde etkisi olduğu Linux Kullanıcıları Derneği, İnternet Derneği, Türkiye Bilişim Derneği gibi örgütlerin kurumsal bağlantıları ve yapısal olanakları ile bu konuya eğilmeyi ciddi düşünecektir. Yanı sıra yaz beni de… Ben de uğraşırım böyle bir şey için…

 25. Etkin Çiftçi

  @löker, ne yazık ki e-postan bana ulaşmadı. Mesajını tekrar etkin at etkin dot info adresine gönderebilirsen çok sevinirim. Bu arada eminim ben değil binlerce kişinin dava açma, daha doğrusu açılan davayı kazanma şansı vardır eminim ki. Peki karardaki davacı gibi nokta atışlı mı hareket edeceğiz, yoksa Dara’nın önerisindeki gibi daha örgütlü davranacağiz?

  Düğümküme olarak Mustafa Akgül gibi kişilere yönelik, onların da desteklerini isteyen bir bildiri mi hazırlasak? Sonra bunu her türlü medyaya da ulaştırırız. Ne dersiniz?

 26. arikan

  Yasa tasarısına katılıyorum Dara, kesinlikle buna ihtiyacımız var. T.C yasa tasarısı şablonu vardır herhalde, avukatından bunu bulup Düğümküme’de yayınlayabilir misin. Buradan başlayalım işe.

  Mustafa Akgül kesinlikle konunun yayılması için yardımcı olacaktır. Bilişim STK Platformu‘na da haber verelim.

  Etkin ben de elimden geldiğince açılacak davaya destek olmak isterim. Bu hafta çok işim olacak ama bu dava ile ilgili emaillere öncelik veririm.

 27. emrah

  Ne kadar saçma birşey bu. İnterneti nasıl engelleyebilirler? Yapabilecekleri sadece basit bir sansür koymaktan ibaret. Bundan fazlasını da yapmazlar. İletişim özgürlüğümüz saçma bir sebepten dolayı elimizden alınıyor. Dava açılmasından bahsedilmiş. Ben de bunun içinde yer almak isterim.

 28. arikan

  @dara, @etkin bir gelisme var mi yasa tasarisi ve dava ile ilgili?

 29. Boran Guney

  Bence durumu bir miktar yanlış okuyoruz, şöyle ki:
  Yukarıdaki yorumların bir çoğu Adnan Hoca ve cemaatini kara cahil, web 2.0, opensource gibi kavramlardan habersiz bir neandartal sürüsü gibi algılama eğiliminde. Bu cins indirgemecilik bizi baş etmemiz gereken zihniyetle aynı yere koyar. Bence mevzu bahis kişiler web 2.0′ı anlamanın ötesinde DMCA gerçeğini yalayıp yutmuş, web presence konusunda eşine zor rastlanır bir etkinliğe sahip bir grup gibi görünüyor. Burada Youtube’da dönen binlerce evrim karşıtı videonun sahibinden bahsediyoruz. Hatta bu blogda bile yorumlar arasında cemaatin ses bulabildiğine şahidiz (bkz. Bayar Coşan). Internetin sunduğu olanakları -olumlu ya da olumsuz- hem Türkiye içinde hem dünya çapında bu kadar çıkarına kullanan başka bir oluşum tanımıyorum. Aynı fikirde olmadığımız kişileri (yani rakip ya da daha sert biçimde düşman) aptal ve beceriksizmiş gibi görmek ancak ve ancak bizim zaafımıza işaret eder.

 30. Dara Kilicoglu

  @arikan yasa tasarisi ile ilgili olarak gecen hafta hemen temasa gectim. Ankara’yi aradim. Yasa tasarisi ornegi elimizde var, fakat tasariyi bizim yerimize bu isi daha once yapmis olan tecrubeli biri ile beraber yazma fikri daha cok aklima yatti. Ankara ayrica bunun icin gereken destegi AKP’den alakali bir milletvekilinden alabilecegimizi de soyledi. Bu konuyu bir email grubuna tasiyip Ankara kontakt’imizi da oraya cagirmayi teklif ediyorum. Dugumkume’de ise atilan adimlari ve alinan sonuclari yazalim diyorum.

 31. Etkin Çiftçi

  @boran, yorumuna katılıyorum. Davacı cemaatin meseleye hakim olması çok muhtemel. Buradaki asıl sorun yasalardaki boşlukların suistimal edilmesi.

  @arikan, ben karşı dava açmayı düşünmüyorum. çünkü benim ders verdiğim okulun resmi sitesi değil söz konusu olan. ders için ek içerik sunduğum öğrencilerin katılımını sağlayan bir ortamdı kapatılan. Bence yapılması gereken şey bu konuda bir avukata danışmak.

  @dara, kapalı bir e-posta grubunda konuyu daha rahat tartışmak doğru olur bence de. bu konuda bir şeyler yapabilirsen süper olur.

 32. arikan

  Bu adamı durduralım.

 33. arikan

  Türkiye’de “düşünce suçu” bir protokolse karşı-protokol ne olabilir? Düşünmeye bu olaydan başlayabiliriz:

  Yargıtay 8. Ceza Dairesi: Azınlık Raporu’yla halk kin ve düşmanlığa tahrik edildi

  BASKIN ORAN: KARŞI İDDİANAME

 34. arikan

  YouTube’a erişim tekrar engelleniyor!
  http://canadianpress.google.com/article/ALeqM5idKeoDVaDb8T8uMfyXENa_7kKlww

 35. Can Basyigit

  http://yaratiliscilaracevaplar.wordpress.com/

  Diger adı ile yarattığı (Harun Yahya) Evrim Teorisi sitesine bir cevap olarak açılmış burası.

  Muhteşem.

 36. ali

  ben profesyonel bir web geliştiricisiyim.İşim gereği parpervision 3d takip etmek
  durumundayım.Durumdan kendine vazifge çıkaran bir akıllı nedeniyle neden özgürlüğüm kısıtlanıyor.Bunu hangi çağın gereğince bir açıklama yapılabilir.Gerçekten anlaşılması güç, rahatsız edici bir durum.

  Evrim teorisine gelince kim kendisini nereye ait göüyorsa onun sorunu ….

 37. binkunduz

  Ayni kisinin girisimiyle Richard Dawkins’in sitesine Türkiye’den erişim engellenmiştir.

  Erisebilenler icin aciklama:
  http://tinyurl.com/45u433

  Guardian linki:
  http://tinyurl.com/4gdckg

Yorum Yaz