26.12.2008

Bir Kule Daha Yıkılsa Önce Televizyonu Açarım

Amerikalılar haberleri ilk kez 2008 itibariyle gazeteden çok internetten okuyorlar.

PEW Araştırma Merkezinin yaptığı ankete katılanların %40′ı haberi internetten, %35′i gazeteden %70′i ise televizyondan takip ediyor. 2008 Amerikan başkanlık seçimlerinde Obama’nın yürüttüğü kampanya, cep bilgisayarları ve netbookların yaygınlaşması gibi etkenlerin internet okurluğundaki keskin artışı tetiklediğini sanıyorum.

Zaten bildiğimiz şeyi söyleyen bu ankette benim asıl dikkatimi çeken, televizyonun hala açık ara en önemli haber kaynağı oluşu. Daha önce düğümküme’de yapılan günlük haber kaynakları anketinde televizyonun seçenekler arasında yer almayışını biraz yadırgamıştım. Eğer seçenekler arasında televizyon da olsaydı muhtemelen %40′nin üzerinde oy alacaktı.

2001-2008 arasını çizen yukarıdaki grafiğe göz attığımızda; 11 Eylül saldırıları, Amerika’nın Irak’a girmesi gibi sıcak haber dönemlerinin ardından televizyonun izlenme oranının düştüğünü söylemek mümkün. Tıpkı Ergenekon davasında olduğu gibi yoğun gündemlerde haberi almak için televizyon, yorumları okumak için gazete, tartışmak içinse internet mi kullanıyoruz acaba? Bugün bir kule daha yıkılsa galiba önce televizyonu açarım.

Araştırmanın Kaynağı: http://pewresearch.org/pubs/1066/internet-overtakes-newspapers-as-news-source

Etiketler

Yorum Yaz