22.01.2007

Bir Avatar Bir İnsan Kadar Elektrik Tüketiyor

“Internet’te bir avatar normal hayatta bir insan kadar enerji tüketiyor” gerçeği geçtiğimiz günlerde webde büyük bir tartışma başlattı. Bilgi teknolojileri yazarı Nicholas Carr yaptığı matematik hesapta SecondLife avatarlarını çalıştırmak için gerekli sunucu tarlalarının ve bu servisleri kullanan PClerin haracadığı enerjiyi buldu. Bu enerji miktarı gelişmekte olan ülkelerde ortalama bir insanın harcadığı enerji kadar. Carr’ın ortalamlara göre yaptığı hesaba göre:

 • Bir SecondLife avatarı yılda 1,752 kWh elektrik tüketiyor.
 • Dünyada bir insan yılda 2,436 kWh elektrik tüketiyor.
 • Bir Brezilyalı yılda 1,884 kWh elektrik tüketiyor.

Bu tartışmalar bilgisayarların harcadığı karbondioksit hesabıyla gelişti. Daha sonra Google beyaz değilde siyah zeminde çalışsaydı harcadıgı enerji ne olurdu yorumu da bu tartışmalara katıldı. Google’un sunucu tarlalarını elektrik santrallarına yakın yerlere taşıması da bu tarlalarda ne kadar fazla elektrik tüketildiğine bir işaret. Ayrıca teknolojik trend yakalayıcı O’Reilly kısa bir süre önce Temiz Teknoloji Konferansı düzenlediğini ilan etti.

An Inconvinent Truth

An Inconvenient Truth filminden bir görüntü.

Bu sürdürülebilir gelecek (“sustainable future”) tartışmaları Amerikan politik yıldızı Al Gore’un küresel ısınma odaklı Rahatsız Edici Gerçek (“An Inconvenient Truth“) filmi ile adeta zirveye ulaşıyor. Yakında Türkiye’de de gösterime girecek bu belgesel filmde son günlerde dengesizce yaşadığımız sıcak günlerin sebebi anlatılıyor, denizler 6 metre yükseldiğinde neler olacak vs. detaylı inceleniyor ve bunu engellemek için ne yapılabileceğimiz tartışılıyor.

Etiketler

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. düğümküme » Küresel Isınma Nasıl Bu Boyutlara Geldi
 2. düğümküme » Blog Archive » Bugün Küresel Isınmayı Engellemek İçin Ne Yaptın
 3. düğümküme » 2007 Düğümküme Başlıkları

3 Yorum

 1. UGUR FIDAN

  SLM

 2. arikan

  Küresel ısınmayı azaltmak için yapabileceğiniz 10 basit şey
  http://www.iklimkrizi.net/iklimkrizi/takeaction/carboncalculator/index.html

 3. Demir

  Eh ama kural budur, populasyonlarda yer yer meydana gelen eksponansiyel artış bir noktada enerji yetmezliğinden dolayı ekstrem bir negatif ivme ile düşer ve ardından sistem ya dengeye oturur (stabil bir sayıda kalır/yokolur) ya da aynı süreci tekrar yaşar.

  Basit :)

Yorum Yaz