18.04.2007

Bilgiye Erişim Hakkı

Bir web sitesinin kapanması benim “kişilik haklarıma” saldırıdır. Dün kapanan eksisozluk.com ve antoloji.com bu sitelerde yeralan bilgilere erişim hakkımızı engelliyor. Bu çağda bilgiye erişim en temel insan hakkı olmalı.

Bir başka açıdan baktığımızda bu yasakları koyanların ve koyulması için dava açanların Internet ve sayısal kültür hakkında bilgisizliğiyle karşılaşıyoruz. Sayısal bilgi kağıt üstündeki bilgi gibi yakılıp yıkılamaz, toplatılamaz. Sayısal bilgi yaratıldığı andan itibaren kopyalanıp çoğaltılır. Internet üzerinde bir bilgisayarda değil yüzlerce sunucuda yaşar. Bir yasaklama etkinliğinde ülke sınırları içinde bile bulunmayan yüzlerce ayrı yere dağılmış sunucu makineyi toplatmak imkansızdır. Bu durumda devlet ancak erişim hatlarını keserek yasak koymuş oluyor.

Nasıl oluyor bu engelleme? Devlet Türk Telekom kanalıyla ADSL ağında belli IP adreslerine erişimi bloklayabiliyor. Geçenlerde youtube.com’a koyulan erişim engeli de benzer bir şekilde gerçekleşmişti. Ucuz ADSL servisi gömülü bir kontrol mekanizması olarak yüzümüze vuruyor…

Amber listesinde Mert Maviş daha da korkunç bir senaryo ihtimalini hatırlattı:

“tr.wikipedia.org’u bu şekilde kapatmak imkansız olacağından wikipedia.org’un hepsi kapatılacak tahminen 220 dilde yayın yapan bütün wikipedia sitesi bir anda ulaşıma kapanacak Türkiye içinden.”

Napmalı peki?

Bilgiye erişim en temel insan hakkı olarak kabul edilip korunmalı.

Bu konuda kendi blogunuzda, eposta listelerinde yazın çizin, en önemlisi birbirimize bağ verelim. Sitenizde bağ vermeye Internet yasaklarına karşı aktif çalışma yapan Bilişim STK Platformu‘ndan başlayın. Ayrıca benim gördüğüm kadarıyla Arda Kutsal, Fazlamesai, Metin Yılmaz, ve bir de Türker Keskinpala bu konuda yazıyor.

Ayrıca Ali Miharbi’nin yazdığı İfade Özgürlüğü Yazılımları‘nı okuyun, hükümetlerin engellediği sitelerin veya koydukları filtrelerin etrafından dolaşabilecek sistemler kullanabilirsiniz.

Bir de Fazlamesai’de sansürün nasıl yapıldığını açıklayıcı bir yorum yapılmış:

“Ekşi Sözlük’e erişim, basit DNS yönlendirmesi ile önlenmiş. DNS kurabilen (apt-get install bind) ya da yurtdışındaki kullanıma açık DNS sunucularından birinin ip adresini makinesine giren herkes bu sınırlamadan kurtuluyor.”

Etiketler

5 Yorum

 1. Alemsah OZturk

  Bu tarz yaklasımların web 2.0 diye konustugumuz bu günlerde gerceklesiyor olması üzücü. Bu yapıların özgür konusma platformları olduğunu kabul etmek gerekiyor sanırım. Gercekten yurtdısına karsı genel durusumuzu da etkileyen kararlardan birisi olarak görüyorum. Gerekli cözüme ulasmak yerine toptan kapatalım gitsin zihniyeti, bizi ileri götürmeyecektir.

 2. arikan

  Alem’in yaptığı Serbest Konuşma Hakkı bannerı Türkiye’deki vahim durumu anlatıyor.

 3. ali

  bazen gazetelerde sansürle ilgili yapılan haberlerin altındaki yorumlara bakıyorum; ideolojik, dinsel, ahlaki, vb. sebepler göstererek son zamanlarda gördüklerimize benzer sansür kararlarını destekleyenler de azımsanmayacak sayıda maalesef..

 4. pinar

  Eksi sozluk yada antoloji.com icin ne yapilabilir bilmiyorum, Bilisim STK disinda tamamen internette bilgi paylasimi ozgurlugune adanmis kampanyalar, kurumlar, siteler var mi? Bilgi bakanligi ne zaman olusturulacak? Asil nokta bilim teknoloji yarisinda dunyadan geri kalmanin doguracagi sorunlar. Endustrilesmek icin zenginliklerini yokeden sapsal somurge ,artik kendi degerlerini uretmeyi ogrenmeli…

 5. fatma

  ya hocanın biri ödev verdi bilgiye erişim bn nerden bulabilirim ya çok zor bi ödevv ara ara öldümmm:(:(:(

Yorum Yaz