19.01.2007

Bilgisayarı Daktilo Olarak Kullanmak

Bilgisayarda dikkatinizi dağıtmadan yazmak için sadece daktilo gibi bir alete mi ihtiyacınız var? Ellibeş tane tarayıcı penceresi, iki yarım email, bir photoshop, iki metin editorü, üç konsol, ve masaüstünde bir sürü ikondan oluşan ortamda bir konuya odaklanarak yazı yazmanız zorlaşıyorsa WriteRoom programını deneyin.

Hayat karmaşıklaştıkça tek fonskiyonlu makinalar daha çok ilgi görmeye başlıyor. Karmaşık düzenleri yönetmek için geliştirdiğimiz sayısal sistemler çoğu zaman daha üst seviyede karmaşıklıklar yaratıyor. Bu paradoksun içinden tamamiyle çıkamıyoruz ama tekil makinalarla arada bir nefes alabiliyoruz.

WriteRoom

WriteRoom’dan bir görüntü.

Etiketler

2 Yorum

  1. ali

    Douglas Adams’ın (Otostopçu’nun Galaksi Rehberi ‘nin yazarı) bir sözü vardı: “İlk önceleri PC’nin bir hesap makinası olduğunu düşünmüştük. Sonra, ASCII ile sayıları harfe dönüştürebileceğimizi görünce onun bir daktilo olduğunu düşündük. Daha sonra bilgisayar grafiklerinin bulunmasıyla PC’nin televizyon olduğunu düşündük. World Wide Web sayesinde de onun bir broşür olduğunun farkına vardık.” :)

  2. arikan

    Bir türli bilgisayarın bir bilgisayar olduğunu kabul edememiş bu insanlar meğer. Bir gün yapay zeka bir robot yürür gelirse karşımıza onu bilgisayara benzetmek olur mu.

Yorum Yaz