12.08.2007

Bilgi Görselleştirmesiyle Sosyal Kontrol

Bu müzik videosu Röyksopp’un “Hatırlat Bana” ismli parçası için Fransız grafik film stüdyosu H5 tarafından yapılmış (2002). Toplumun nasıl utopik idealler adına kontrol edildiği işaretler ve ikonlar ile yüklü bilgi görselleştirmesi tekniği ile anlatılıyor tüm video boyunca. Günlük hayatta devletin toplumu eğitmek için kullandığı işaretler ve sistemlerden detaylar var.

Yine H5 tarafında yapılmış Fransız enerji şirketleri topluluğu (“conglomerate”) Areva reklam filmi bu Röyksopp videosunda yapılan eleştirinin tersine Areva’nın nükleer enerji etkinliklerini topluma taraflı bir mesaj olarak veriyor.

Etiketler

, ,

8 Yorum

 1. mali

  Fight Club filmini hatırlattı bu video bana.

  “Reklamlar bizi arabaların ve giysilerin peşine düşürdü; ihtiyacımız olmayan şeyleri satın alabilmek için nefret ettiğimiz işlerde çalışıyoruz. Biz tarihin üvey evlatlarıyız. Hayatta ne hedefimiz var, ne yerimiz. Biz ne bir büyük savaş yaşıyoruz, ne de büyük buhran. Bizim savaşımız ruh dünyamızda; bizim büyük buhranımız, kendi hayatlarımız. Televizyonla büyütüldük ve bir gün hepimiz milyonerler, film yıldızları veya rock yıldızları olacağına inandırıldık. Ama olmayacağız ve bu gerçeği yavaş yavaş öğreniyoruz ve feci şekilde asabımız bozulmuş durumda.”

 2. arikan

  Geçen gün asansörde konuşurken Minneapolis‘den 20 yaşlarında bir coçuk ilerde Rock Star olmak istediğini söyledi.

 3. eda suner

  Çok güzelmiş ya mali haklı bende fight clubı anımsadım ne filmdi ya kült filmdi hatta

 4. arikan

  @eda bir de suna bak

 5. eda suner

  Açılmadı link canım ya bir daha atsana

 6. arikan

  @eda Maalesef hatırlamıyorum linki.

 7. eda suner

  Arıkan anımsarsan yaz bana çatlarım ben meraktan :)

 8. arikan

  Dünyada kaç tane hyperlink var?

Yorum Yaz