28.02.2009

Bilgi Görselleştirmesi Nedir?

Her yıl bir önceki yıla göre daha çok bilgi ortaya çıkıyor. Bilişim teknolojilerinin gelişimi ile bu bilgileri toparlamak, depolamak, ve işlemek giderek kolaylaşıyor ve yaygınlaşıyor. Bilgi görselleştirmesi bu karmaşayı anlamlandıracak tekniklerin çalışması olarak bilgisayar bilimleri ve grafik tasarımı alanlarının birleşiminden oluşuyor.

Bilgi görselleştirmesi alanında doktora yapmış ender tasarımcılardan Ben Fry MIT’de “İşlemsel Bilgi Görselleştirmesi” başlığıyla tezini tamamladı 2006 yazında (PDF).  Başındaki işlemsel eki klasik sayıları gösteren chart, graph, veya Tufte benzeri ele emeği vb. grafik işlerden yolunu ayırıyor. Bu konulardan tarih ve altyapı kısmında bahsediyor ve sadece bilgisayar programlayarak bilgi görselleştirme işine odaklanıyor. Fry bilgi görselleştirme işini belli adımlara böler ve bu adımlar arasındaki ilişkileri anlatır:

 1. topla (“acquire”)
 2. ayrıştır (“parse”)
 3. süz (“filter”)
 4. incele (“mine”)
 5. göster (“represent”)
 6. düzelt (“refine”)
 7. etkileş (“interact”)

benfry-visualizing-data-bookBilgi görselleştirmesi yaparken sık sık bu adımlar arasında gidip geliniyor, yemek yapar gibi belli bir lezzete anlayışa kıvama ulaşmaya çalışıyoruz. Bilgi görselleştirmesi sonucunda bir anda anlaşılamaycak kadar karmaşık sistemler görünür ve dolayısıyla tartışılabilir hale geliyor.

Bu kısa yazıyı da yaklaşık iki yıl sonra taslaklarda buldum ve tekrar düzenledim. Bu arada Fry’ın tezi O’Reilly’den “Visualizating Data” adıyla kitap olarak yayınlandı.

Etiketler

, ,

2 Yorum

 1. neso

  kitap yazmaktır.

 2. engin

  Bilgi görselleştirmesi ile veri görselleştirmesi için bu prensipler aynı mı?

Yorum Yaz