23.10.2007

Bedava Para

sal.jpg

Şu an Vancouver’da gerçekleşmekte olan performans sanatları bienalinde sanatçı Sal Randolph “Bedava Para(Free Money)” adlı işi için insanlar ile buluşarak onlara bir miktar karşılıklı ve karşılıksız para verdi.

Sal Randolph para dağıtacağı kişiler ile önce randevulaştı. Daha sonra bir kafe ortamında buluşuldu ve bir miktar para el değiştirdi. Sanatçının ilk Free Money performansında toplam $1020 dağıtılmıştı.

financialrelationship.jpg

Sanatçı ne kadar paranın el değiştireceğini başından bilemiyor. Bu daha çok o anki durumlara bağlı olarak değişiyor. Genellikle iki seçenek sunuluyor; $100 al ve başka birine geçir veya $20 alıp cebine koy. Sal Randolph bu işi ile katılımcıyı bir bakıma ikili finansal bir ilişki içersine sokuyor.

Not. Sal Randolph’dan para almak istiyorsanız, kendisine email atmanız gerekiyor. Sanatçının websitesinde şu an için tüm kontenjanın dolmuş olduğu yazılı. Ama yine de email göndererek sıraya girebileceğiniz de eklenmiş.

Etiketler

, , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. düğümküme » 2007′de Sanatın Güç Odakları
 2. düğümküme » 2007 Düğümküme Başlıkları
 3. Bedava para Articles » Antik para - Physkos
 4. Bedava para Articles » Para bulmak - Açık piyasa işlemleri
 5. Bedava para Articles » Para - Guaraní

3 Yorum

 1. arikan

  Nerde para orda sanat ;)

 2. azra

  bu is deger meselesini bulanıklaştırarak az-biraz eksen kaydırmaya girişiyor gibi. ama bi yandan da sanatcıyla buluşma, “proje”ye dahil olma karşılığında dağıtılıyor gibi de bu paralar. yine de cebinde degismek uzere olan(harcanamaz) ya da beklenmedik-karşılıksız(harcanabilir) bir paranın bulunuyor olması ilginç.

  bir de; “nerde para orda sanat” sozune ilaveten nerde para orda sohret de demek gerek sanırım. zira bir kampanya hatırlıyorum. az butceli kucuk bi banka, buyuk bir reklam kampanyası hazırlayamadıgı için, şöyle bir fikir bulmuştu: reklama harcayacakları parayı atm’lerde dagıtmak. söyle ki; atm’de yazdığınız miktardan daha buyuk paraları hediye ediyorlardı size. bu bikaç hafta boyle suruyor ve tabi herkes kısa surede haberdar oluyordu bu bankadan.
  simdi onca performasın arasında, bu işi, bu sayfalara taşıyan da benzer bir hikaye gibi geliyor bana.. yine de, “ideolojinin yuce nesnesi” olarak tanımlanan, uzerinde dunyasal mutabakata varılabilen bir “şey” hakkında, “yararlı” bir performans olmus:)

 3. teoman madra

  internette en ilginç etkinlik yapmak üzere düşünülecek şeyleri şimdilik paylaşmakta olduğunuzdan veya paylaşabileceğinizden selam ve sevgi

Yorum Yaz