07.02.2007

Bedava Kablosuz Internet Kullanmak ve Yaymak

wifi-liberator

Wifi-Liberator dizüstü bilgisayarlar için kablosuz Internet kullanımını serbest bırakan bir araç takımı. Sanatçı Jonah Brucker-Cohen tarafından geliştirilen Wifi-Liberator USB ile bilgisayarınıza bağlanıyor, bir yazılım ile para ödeyerek kullandığınız kablosuz bağlantıyı başkalarıyla paylaşmanızı sağlıyor, ve siz de bir bağlantı noktası oluyorsunuz. Bu proje mevcut ticari/kapalı bağlantı noktalarına meydan okuyarak dünyada açık bağlantı noktakalarının çoğalmasını teşvik ediyor.

Kablosuz Internet servisi vermek çok düşük maliyetli olduğu halde pek çok cafe, havaalanı, istasyon gibi kamusal alanda para ödemek zorunda kalıyoruz. Wifi-Liberator bu düşük maliyetli Internet bağlantısından para yapmak isteyen bencil kurumlar ile Internet’i oksijen gibi “kamusal bir ihtiyaç” olarak gören bizler arasındaki gerilime işaret ediyor. Brucker-Cohen “parazit ağ nesneleri” teması içinde geliştirdiği bu projeyle genelde paralı kablosuz Internet bulunan havaalanlarını, tren istasyonlarını, kahveci zincirlerini, ve tüm kamusal bekleme noktalarını hedef alıyor.

Wifi-Liberator’un önemli bir özelliği ancak Internet’ini paylaşırsan Internet kullanmana izin veriyor olması. Brucker-Cohen sistemin içine yerleştirdiği bu protokol ile açık kaynaklı yazılım alışkanlıklarında veya Creative Commons lisanslarında olan etiği kullanmayı dikte ediyor.

Etiketler

, , , , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. düğümküme » Askeri Darbe Olursa Nasıl İletişim Kurarız?

3 Yorum

 1. Anonymous

  yaşasın susam’da free wireless!!

 2. özgeylani

  bilgileriniz için sağolun.
  Wifi-Liberator’u nasıl bulabilirim.?

  Özellikle bu bilgiler işgal durumunda yerel milislerin direnişçilerin bilgi akışı için süper.Sanırım askeriyeninde böyle bir bağımsız kaynakları var.
  Kolay gelsin

 3. Admin

  Teknoloji büyük rahatlık getiriyor ancak görünmeyen dalgaların ileri vadede neden olabileceği sağlık sorunlarını unutmamak gerek.

Yorum Yaz