15.07.2007

Baskın Oran'a Destek

“Sen ne dersen de ben artık barışın, özgürlüğün ve adaletin ülkesinde yaşamak istiyorum. gerçekten demokratik, gerçekten laik, gerçekten sosyal, gerçekten hukukun üstün olduğu bir ülkede yaşamak istiyorum. bunun için değişmen gerek biliyorum. o değişim hemen şimdi başlasın istiyorum.”
– Baskın Oran (Baskın Oran seçim kampanyası websitesi)

Değerli dostumuz,

Yaklaşan seçim sürecinde eminiz ki siz de bizim gibi kötünün iyileri arasında gidip gelmekte ve birçok seçimdir süregelen “oylar bölünmesin”, “ülke elden gitmesin” paranoyasıyla istemeye istemeye önünüze koyulanlardan birini seçmeye çalışmaktasınız.

Durun! Çünkü bu seçimin diğerlerine göre bir farkı var. Bu seçimde oy atacak parti bulamayanların ve sesini duyuramayanların, sesi olacak bir bağımsız aday var; hem de 30 yıllık mülkiye hocası, siyaset bilimci, Hırant’ın dostu, azınlıkların ve ezilmişlerin sesi olmayı, demokrasi, çoğulculuk ve insanlık hakları adına birşeyleri değiştirmeyi kafasına koymuş, aydınlardan, gazetecilerden, sanatçılardan ve ülkenin parlak gençlerinden destek alan, ve bağımsız bir politik ajandası olan Baskın Oran.

“Tek bir kişi mecliste ne yapacak canım” diyenlere içtenlikle söyleyeceğimiz tek şey şudur: Mevcut sistemde attığınız oyla zaten sadece kendi bölgenizdeki bir kişinin meclise girmesine etki etmektesiniz!.

2002 seçimdeki oy potansiyelleri baz alındığında, meclise 21 milletvekili sokacak olan İstanbul 2. Bölge’de iktidar ve ana muhalefet partisi hali hazırdaki oy potansiyeliyle en az 6-7 milletvekilini meclise sokmuş durumdadır. Şu an kararsız olanlar ve oy attığı parti barajı geçemeyecek olanların oyları sadece alt sıralardaki milletvekillerinin 1. partiden mi 2. partiden mi olacağını belirlemektedir. O zaman açın aday listesini ve elinizi 8. sıraya koyun, ve oyunuzu ay başı maaşını alıp genel başkanının buyurduklarına kafa sallayacak bir adaya mı yoksa tek başına bile olsa çıkıp gölge siyasetçilerin aksine gerçekleri söyleyecek ve aktif bir şekilde siyaset yapacak bir akademisyen olan Baskın Oran’a mı atmak isteyeceğinize karar verin?

Bizleri hayalcilikle suçlayanlar ve “partisi olmayan barajı aşamaz” diyenlere, “hayallerin gerçekleşmesi hareket etmek ve inanmakla olur” diyoruz. Yıllardır “bu ülkede hiçbir şey değişmez” denilip her konuda cesareti kırılan insanlar, söz verilmeyen, gençler, ortayolcu olmadığı veya farklı olduğu için dışlananlar, oy verecek birini görmediği için oy kullanmayanlar, bir kez olsun ayağa kalkın ve inanın, kendinize, komşunuza, arkadaşlarınıza ve bu ülkede hala varolduğuna hissettiğiniz değerleri taşıyan insanların fikir birliği etmişçesine Baskın Oran’ı meclise taşıyacağına.

Vatandaşı olduğumuz bu ülkede azınlık olarak kalmamızın nedeni kader değil sesimizi yeteri kadar baskın çıkaramamız ve gerektiğinde sorumluluk alamamamız. Bu ülkenin geleceğine katkıda bulunmak için bugün çok büyük bir şansımız var ve bunu yapmak için mecliste özgür düşünen, dürüst ve demokrat bir arada bile bulunmak istemeyeceği politikacılarla her gün biraraya gelip sesimizi duyurmaya söz vermiş bir kişi var bugün cesaretsizlik veya üşengeçlik nedeniyle atamadığımız adımı bir daha atma fırsatı bile bulamayabiliriz. Bugün bize gereken geçen seçimdeki katılım oranlarına göre sadece 70 bin oydur ve ümidimiz bizler gibi açık fikirli ve geleceğe umutla bakan kimselerin bu sayıyı rahatlıkla bulmasıdır.

Bu nedenle 22 Temmuz’da kalkın, sıkı bir kahvaltı edin ve “bu ülkede hiçbir şey değişmez” ezberini bozmak için bir oy atın. Unutmayın bağımsıza baraj yok, iki parti dışında oy verdikleriniz ülke genelindeki 10% seçim barajı nedeniyle geçen seçimde olduğu gibi boşa gidebilir, ancak bağımsız adaylara atılan her oy mutlaka yerine gitmekte.bagimsiza-baraj-yok.png

İstanbul Baskıncıları

- – -

Oluşumumuz bir seferlik bir destek oluşumu olup, kendi bağımsız irademiz ile bir araya gelmiştir. Baskın Oran veya ortak aday kampanyasıyla hiçbir organik bağı yoktur, ancak her ne olursa olsun Baskın Oran’a oy vereceğini söyleyen kişiler tarafından yazılmıştır.

Eğer 1. bölgeden oy atıyorsanız aynı desteği Bağımsız Sol Aday Ufuk Uras’a verebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=CHVS46G-A6g
Ezel Akay’in Baskin Oran secim kampanyasi icin hazirladigi video.

http://www.youtube.com/watch?v=RwuvvKdjBCE
Yeni Melek Gosteri Merkezi’nde, Baskin Oran icin, 16 Haziran’da duzenlenen gecede, kimler neler soyledi? Yaşar Kemal, Aydın Engin, Roni Marguiles, Adalet Ağaoğlu, Gülten Kaya, Mustafa Alabora, Halil Ergün, Ergün Cinmen..

Etiketler

, , ,

3 Yorum

 1. Hırantın Dostu

  Herşey bitti, şimdi sıra “Hırant Dink”i mi siyasete alet ediyorsunuz? Bir o kalmıştı, onu da alet ettiniz oldu bitti. Bırakın, kendi düşünceleri ile seçime girip oy toplasın. Bırakın, başkalarının kaybolmuş hikayelerine sığınarak ortalarda dolaşmasın!

  CHP’de sol parti değil miydi? Sol CHP [!] yüzünden ülkeyi düştüğü durumdan kurtarabilecek mi?

  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, bir önceki kaosun yaşanmasına karşı direnebilecek mi?

  Bir tek milletvekillerinin değil, tüm dokunulmazlıkların kaldırılmasına onay verecek mi?

  Cem UZAN’ın adiliklerini gün yüzüne çıkarılmasında, abisinin ve babasının “tıkılmasında” yardımcı olacak mı?

  Cevabınız evet mi? O zaman Baskın’a EVET!

  “Bu yorumu yayınlacak mısınız? Sanmıyorum! Gerçi yayınlamazsanız, Baskın Oran’ın yukarıdaki sözleri ile ters düşmüş olacaksınız. Yayınlarsınız değil mi?”

 2. arikan

  @Hırantın Dostu yorumun için teşekkürler. Bugüne kadar Düğümküme’de hiç bir yazı ve yorum silinmedi. Yorumları kontrollü yayınlıyoruz çünkü çok fazla spam yorum geliyor, ancak başedebiliyoruz.

  Baskın Oran’ın kampanyasını son bir aydır takip ediyorum. YouTube’a koyulan TV programlarındaki tartışmalarından sokaklardaki çekimlere kadar videolarını seyrettim. Sonra röportajlarını ve kendi yazdığı son yazılarını okudum. Bunlardan önce hiç haberim yoktu kendisinden. Baskın Oran gördüğüm kadarıyla diğer bildiğim tüm politikacıların ne kadar bilgisiz, alakasız, bencil ve samimiyetsiz olduğunu hatırlattı bana.

 3. mersenne

  Hirant’i siyasete alet etmek bir suclama gibi gorunuyor, bunu soylerken Hirant Dink’in siyasi yazilar yazan ve siyaset yuzunden oldurulen biri oldugunu unutmamak gerekiyor. Hirant’in dostu olmak, icinde 301′e karsi olmaktan tutun, azinlik haklari hakkinda duyarli olmak, fikir ve siyasi ozgurlugu istemek, vatansever cetelere karsi olmak gibi alt anlamlari da iceriyor ve malesef cinayet sonrasinda ulkenin genel havasi ve partilerin 301′i oven sozleri ortada.

  Bu nedenle Hirant’in dostu olmayi, “sehitlerimiz vs” tadinda genel bir soylem ve bundan politik cikar saglama araci olarak degil, malesef bu elim olay sayesinde Turkiye’de bir simge haline gelmis Hirant’in sadece gercek hayatta eski bir dostu olmasi nedeniyle degil, ayni zamanda onun ortaya koydugu degerlerin savunulmasi olarak gormek gerektigini dusunuyorum.

Yorum Yaz