26.08.2006

Balonlarla üç boyutlu görselleştirme

Siggraph 2006′da sergilenen balon pixellerden olusan Elektrik Aylar (Electric moOns) gorsellestirme projesini goruntuledik ve proje ekibinden Christopher Bauder ile kisa bir soylesi yaptik. Christopher Bauder, Till Beckmann, ve Holger Pecht tarafindan kurulan bu sistem balonlarin pozisyonlari ve renkleriyle oynamaniza olanak veriyor ve dusuk cozunurluklu bu dev hacim-ekrani kontrol etmenizi sagliyor.

Elektrik Aylar 10×10 tane balondan, elektronik kontrol edicilerden, ve bir bilgisayar programindan olusuyor. Servo motorlar ile yuksekligi kontrol edilen balonlar bilgisyardan girilen sekillere gore uc boyutlu ortamda hacimsel bir oruntu olusutruyor.

Elektrik Aylar

Etiketler

1 Yorum

  1. ali

    Balonlarla gerçek anlamda 3 boyutu kontrol etmekten biraz farklı olsa da ister istemez Burning Man Festivali’nde sergilenmiş olan (http://www.burningman.com/) Cubatron isimli sabit ping-pong topları içine yerleştirilmiş RGB LED’lerin oluşturduğu 9x9x9 pikselden (daha doğrusu ‘voxel’den) oluşan ekranı aklıma getirdi bu.. (http://www.nw.com/nw/projects/cubatron/) Resimlerden gördüğüm kadarıyla electric moOns fiziksel bir 3d yüzey oluştururken Cubatron bildiğimiz RGB ekranların düşük çözünürlükte bir üç boyutlu versiyonu gibi..

Yorum Yaz