16.05.2010

Avrupa ve Çevresi Göçmen Kampı Haritaları, 2005-2009, Migreurop


Avrupa ve Çevresi Göçmen Kampları Haritası, 2009, Migreurop

Göçmenlik göçmen olmayanların yaşadığı bir gerçeklik olmadığından yereller için çoğu zaman görünmezdir. Amerika’da Amerikalı Ortadoğulu göçmenlerin gerçekliğini bilmez, Avrupa’da Avrupalı Afrikalı göçmenin derdini anlamaz, Türkiye’de Türkiyeli Afganistan’dan gelen bir göçmenin yaşadıklarını bilmez. Çünkü öncelikle devletler göçmenlerle olan etkileşimlerinin örtülü kalmasını ister, sonra da göçmenlik zaten merkezde değil sınırda olur.

Migreurop Avrupa ve çevresindeki göçmen kampları üzerine çalışan Paris merkezli bir aktivist ağı. Göçmenlik gerçekliğini görünür kılmak ve nihayetinde bu konudaki stratejileri etkilemek için çalışıyorlar. Migreurop’dan Lola Schulmann dördüncü Düğümküme Toplantısı’na konuşmacı olarak katılacak.
http://dugumkume.org/dk04

Migreurop‘un dört ana etkinlikiği var:

  • Karmaşık gerçeklikler üzerine enformasyon derleyip toparlamak. Özellikle gizli tutulanlar hakkında.
  • Göçmen kampı meselesini sadece duvarlı dikenli kapalı fizikselliği ile değil, tüm kamp süreci ve işlemleri ile beraber ele almak.
  • Avrupa ve çevresindeki göçmen kamplarını ifşa etmek. Tüm sanatsal ve aktivist kapasiteleri kullanarak “büyük Avrupa Birliği hapishanesi” hakkında farkındalığı arttırmak.
  • Farklı örgütler arasında ilişki kurulmasını teşvik ederek Avrupa Göçmen Kampları hakkında birlikte adımlar atmak (Mayıs sonu İstanbul’da bir buluşma olacak).

Göçmenlik gerçeğini farklı aktörler farklı yaşıyor; yerli zat farklı, göçmen farklı, göçmen yakınları farklı, sivil toplum kuruluşları farklı, devlet farklı. Bu gerçekliğin farklı sürümleri nerelerde yanyana geliyor, nerelerde ayrılıyor? Migreurop’un Avrupa ve çevresinde göçmen kampı haritaları yaptığı gibi (yazıdaki görselleri büyük görmek için üzerine tıkla) göçmenlik meselesinin aktörlerini ve organizasyonlarını ağ haritalarıyla da gösteriyorlar. Bu işler “göçmen kampı sürecini” nasıl ve ne boyutlarda yapıbozum’a uğratabiliyor?


Avrupa ve Çevresi Göçmen Kampları Haritası
, 2007, Migreurop


Avrupa ve Çevresinde Göçmen Kampları Haritası, 2005, Migreurop

Etiketler

, , , , , , , ,

1 Yorum

  1. Burak Arikan

    http://www.gocmendayanisma.org
    http://istanbul.indymedia.org/news/2010/03/263511.php

Yorum Yaz