25.06.2009

Askeri Altyapı Sanatı İstanbul'da

trevor-paglen-istanbul

Askeri Altyapı Sanatı başlıklı yazıda bahsettiğimiz sanatçı Trevor Paglen yarın İstanbul’da. Paglen CIA ajanlarının dünya üzerindeki hareketlerini, belirsiz zamanlarda kalkıp inen istihbarat uçaklarını, gizli askeri üsleri, faili meçhulları buluyor. Paglen’in işleri “olmayan” merkezleri araştırıp belgeleme (askeri kamplar), şüpheli takip etme (milli istihbarat teşkilatının hareketleri), saklı altyapıları ortaya çıkarma (devletler üstü çalışan Ergenekon vb.) gibi eylemlerden oluşuyor.

trevor-paglen-blank-spotsAyrıca Trevor Paglen’in yeni kitabı Haritada Boş Noktalar çıktı.

Yarınki konuşmanın resmi ilanı şöyle:

Trevor Paglen
“Haritada Boş Noktalar: Devletin Gizliliğ
i ve Görünürlüğün Sınırları”

26 Haziran Cuma, 18.00
İTÜ Mimarlık Fakültesi 109 (Taşkışla, Taksim)
Bu konuşma, Garanti Galeri, Platform Garanti’nin “Disiplinlerötesi” konferans dizisi ve 11. Uluslararası İstanbul Bienali’nin “Kırmızı İplik Konuşma ve Sohbetler” dizisi kapsamında, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi işbirliğiyle gerçekleştirilmektedir.
Coğrafya uzmanı ve sanatçı Trevor Paglen bizleri ABD’deki devlet sırlarının, örtülü ödeneklerin, gizli askeri üslerin ve “kayıp edilmiş” insanların dünyasında, askeri oluşumların ve istihbarat kurumlarının içyüzünü bilen kişilerce “kara dünya” olarak adlandırılan bir alanda yolculuğa çıkarıyor. Paglen, Nevada çölünde “var olmayan” Hava Kuvvetleri ve CIA üslerinden, Afganistan’daki gizli hapishanelere ve yaşadığımız yere ürkütücü derecede yakın olan çok daha puslu “kara bölgelere” doğru katettiğimiz bu yolda, konuşmasıyla bize rehberlik ediyor. Çalışmaları boyunca ürettiği ve topladığı yüzlerce imgeyi kullanarak, “kara dünya”nın iç çelişkilerinin, güncel zamanlar hakkındaki düşüncelerimizin bağlamını oluşturan tuhaf görsel, estetik ve epistemolojik kuralları nasıl yarattığını gösteriyor.
Trevor Paglen Berkeley, California’da yaşayan bir sanatçı, yazar ve California Berkeley Üniversitesi Coğrafya Bölümü’nde çalışan bir deneysel coğrafya uzmanı. Paglen, dünyayı anlamak üzere alışılmadık, ancak üzerinde titizlikle çalışılmış yöntemler inşa etmek için toplumsal bilimler, güncel sanat ve daha karanlık disiplinler arasındaki sınırları bilerek bulanıklaştırıyor.
Sanatçının işleri, Berlin’de Transmediale.08 Festivali’nde, Pittsburgh’da Andy Warhol Müzesi’nde (2007), Philadelphia’daki Güncel Sanat Enstitüsü’nde (2007) ve Kunstraum Munich’te (2006) sergilendi.
Paglen’in, A.C. Thompson ile birlikte yazdığı ve 2006 yılında Melville House tarafından yayımlanan ilk kitabı Torture Taxi: On the Trail of the CIA’s Rendition Flights (İşkence Taksisi: CIA’in Hayalet Uçuşlarının İzinde), ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın (CIA) “olağandışı teslimat” programı hakkında sistematik bir bilgi sunan ilk kitap oldu. Yine Melville House tarafından 2007 yılında yayımlanan ikinci kitabı I Could Tell You But Then You Would Have to be Destroyed by Me (Sana Anlatabilirdim Ama Sonra Seni Yok Etmem Gerekirdi) ise okurlarına “kara” askeri programların görsel kültürünü inceleyen bir çalışma sunuyor.
*Konferans dili İngilizcedir, simültane çeviri vardır.

Etiketler

, , , , , ,

Yorum Yaz