10.01.2007

Apple iPhone Geldi

iPhone

GÜNCELLEME:
iPhone Pazar Yeri Açıldı
iPhone Türkiye’de Çalışır mı?
iPhone Kilidi Nasıl Kırılır?

Steve Jobs MacWorld 2007 konuşmasında uzun süredir beklenilen yeni Apple ürününü açıkladı. Job konuşmasında üç yeni ürün çıkardık dedi:

 1. Dokunmatik kontrollü geniş ekran iPod
 2. Yeni bir cep telefonu
 3. Internet iletişim cihazı

Üçü bir arada = iPhone. Steve Jobs’un iPhone sunuşunu kısaca özetliyoruz:

Çok Parmakla Dokunmatik Ekran

iphone0.jpg

iPhone plastik düğmeli telefonlara alternatif yeni bir kullanım arayüzüyle geliyor. Apple düğmeleri atıp dev bir dokunmatik ekran koyuyor. Üstelik çok parmakla dokunabileceğiniz patenti alınmış bir düzen. iPhone’da iki parmak hareketiyle farklı ve daha kontrollü işler yapılabiliyor. Bu teknoloji yazılım ve donanım arasında bir arayüz sağlıyor.

Telefon İşletim Sistemi: OS X

iphone1.jpg

iPhone’da OS X çalışıyor. Bu masaüstü kalitesinde uygulama ve ağ yönetimi anlamına geliyor. OS X de kullandığınız her tür medya oynatma ve grafik kalite mevcut. Steve Jobs Alan Kay’in 30 sene önce söylediği bir şeyi hatırlatıyor: “Yazılımda ciddi olan insanlar kendi donanımlarını yapmalılar.”

Senkronizasyon

iphone2.jpg

iPhone iPod gibi bilgisayarla senkronize olabiliyor. Sadece muzik veya video degil, email, notlar, adres defteri, takvim gibi her gün kullanıdığımız verileri de bilgisayarınızla iTunes üzerinden senkronize ediyor.

Tasarım

iphone3.jpg

3.5 inch ekran, 160ppi çözünürlük, 11.6 mm kalınlık, arkada 2 megapiksel kamera, önde sadece bir tane “eve dön” düğmesi. Ayrıca iPhone’da yeni nesil telefonlarda daha sık görmeye başlıyacağımız üç tane algılayıcı gömülü:

 1. Uzaklık algılayıcı: Telefonu kulağınıza götürdüğünüzde ekranı kapatıyor. Hem enerji tasarrufu yapmış oluyor hem de ekrana yüzünüz değdiğinde birşey olmasın diye ekrandaki dokunma algılayıcısı kapanıyor.
 2. Ambiyant ışık algılayıcı: Ortam ışığına göre ekran parlaklığı ayarlanıyor. Yine enerji tasarrufu sağlıyor.
 3. İvme algılayıcı: Telefonu yan çevirdiğinizde “landscape” moduna geçiyor, tüm ekrandaki görüntü de yan dönüyor ve telefonu daha geniş kullanabiliyorsunuz.

iPod özellikleri

Klasik iPod özellikleri dışında geniş ekran film izleme ve dokunmatik film kontrolleri hemen dikkat çekiyor. “Tut at” menu kaydırma ise nerdeyse en iyi liste kullanım özelliği.

Telefon özellikleri

iphone4.jpg

iphone5.jpg

iphone8.jpg

Steje Jobs “telefon konuşmasının” telefonda en iyi (“killer app”) uygulama olduğunun altını çiziyor. Buna odaklandıklarını ve bu deneyimi en iyi hale getirdiklerini söylüyor. Görsel sesli mesaj sistemiyle sesli mesaji kolayca mp3 gibi dinliyorsunuz, bir oynatıcı mesajin ne kadar uzun oldugunu gosteriyor. Wifi + blueetooth ile artık telefonda Internet var. Kolay konferans konuşma ile cep telefonunda toplantı. Adres defterine kayıt işlemi favorilere ekle kadar kolay hale geliyor. SMS uygulamasında daha bir kişiden daha önce atılmış mesajları bir arada görebiliyoruz. Böylece muhabbet SMS üzerinde chat gibi sürüyor. Dokunmatik klavye. Fotograf yönetimi bir kaç parmak hareketiyle çok kolaylaşıyor. Resimleri kaydırarak geçebiliyorsunuz. İki parmakla fotoğrafları büyütüp küçültüp detaylarına bakabiliyoruz.

Internet iletişim özellikleri

iphone6.jpg

Internetli telefon. Jobs en çok şu dört Internet uygulaması üzerinde duruyor.

 1. Zengin HTML Email: Fotoğraflı zengin text editorü. Ayrıca bir email’deki telefon numarasına tıklayınca direk arıyabiliyorsunuz. Email yazarken klasik email adres tamamlama mevcut. Internet ile telekom burada neredeyse birleşiyor.
 2. Safari Web Browser: Bir adrese gittiğinizde tüm siteyi olduğu gibi görüyorsunuz ancak daha küçük bir şekilde. Telefonu yan çevirince bir anda otomatik site genişliyor ve rahat okunabiliyor. Bir parmak hareketiyle daha da çok yaklaşıp büyük yazılar okuyabiliyorsunuz. Ayrıca Safari’de açılmış siteler arasında yine bir parmak hareketiyle kolayca geçiş yapabiliyorsunuz.
 3. Google Harita: Aradığını harita üzerinde bul ve direk telefon et. Daha önce kaydettiğin yerlere git ve sadece cep telefonunda detaylı uydu görüntüleri al.
 4. Widgetlar: Aynı Mac bilgisayarda olduğu gibi borsa veya havadurumu widgetlar çalışıyor. Hava durumu veya borsa gibi Internet üzerinden çalışan küçük programları telefonda kullanabiliyorsunuz.

Ayrıca Steve Jobs Yahoo Mail ile ortaklık yaptıklarını ve iPhone alana 3 IMAP Yahoo email verileceğini söyledi. IMAP sunucuda biriktirilebilien email anlamına geliyor.

Ortaklar

iPhone için Apple ile iş ortaklığı yapan üç şirketin başkanları kısa konuşmalar yaptı.

Google CEO Eric Schmidt – Biz artık “birleşmeden birleşebiliyoruz” dedi. (“Merge without merging”). Internet veri servislerinden bahsetti ve dinamik içerik üretici olarak iPhone’u desteklediklerini belirtti.

Yahoo Co-founder Jerry Yang iPhone’da Yahoo IMAP email servisi olacağını söyledi.

Cingular CEO Stan Sigman Cingular’un diğer bir Amerikan telekom devi ATT ile ortaklığını anons etti ve Apple iPhone’un sadece Cingular ile çalışacağını açıkladı.

Pazarın Durumu

iphone7.jpg

26 Milyon Oyun Konsolu
94 Milyon Dijial Kamera
135 Milyon MP3 Çalar
209 Milyon Kişisel Bilgisayar
1 Milyar Cep Telefonu

Dünyada cep telefon pazarı %1′i 10 Milyon telefon demek oluyor. Apple 2008 yılında cep telefonu pazarındaki bu %1 dilime ulaşmayı hedefliyor.

Ne kadar? Ne zaman?

iphone9.jpg

4GB iPhone $499

2007 Haziran Amerika’da
2007 Sonbahar Avrupa’da
2008 Asya’da

Apple Inc.

iphone11.jpg

Bu son ürünle Apple ürünleri Mac, iPod, MacTV, ve iPhone oldu. Mac sebebiyle Apple sadece bilgisayar şirketi olarak algılanıyor. Steve Jobs “ismimizi tekrar düşündük” dedi. “Apple bugüne kadar Apple Computer Inc. olrak biliniyordu. Bundan sonra “computer” atılıyor ve bundan sonra Apple Inc. olarak degiştik” açıklamasını yaptı.

Sonuç olarak Steve Jobs iPhone için “cebinizdeki hayat!” (“Life in your pocket!”) dedi.

Peki “cebimizdeki hayat” ne anlamlara gelebilir?

2007 yılı telefon şirketlerinin ve telekom servis sağlayıcıların savaşına tanıklıkla geçecek gibi gözüküyor. Filler ve Çimen (2000) filmindeki metaforu belki hatırlarsınız, tüketicilere sözde kaliteli hayatlar sunan dev filler tepinirken insanlar bu dünyada kaliteli bir hayatı nasıl sürdürecek bu çok tartışmalı bir durum. Cebimde Internet ne anlama geliyor? Telefonu ben kullanmıyorken telefona Internet üzerinden gelen giden bilgiler nelerdir? Hangi kurallarla çalışıyor? Bu protokolleri kim yaratıyor? Telekom gibi karanlık/kapalı bir sistem ile Internet gibi açık protokollerle çalışan iki ağın birbirine bu kadar yaklaşması ne gibi sonuçlar doğuracaktır?

* Resimler Apple ürün tanıtım web sitesinden ve orada yayınlanan Steve Jobs’un Keynote konuşma videosundan alınmıştır.

EK: iphone etiketiyle bağlanmış bağları takip edin.

GÜNCELLEME: iPhone satışa çıktı. New York Apple Dükkanı önündeki uzun iPhone kuyruğundan canlı canlı fotoğraflar ve videolar çektik.

GÜNCELLEME: Türkiye’de kullanmak için iPhone Kilidi Nasıl Kırılır?

Etiketler

, , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. Ceyhun AKSAN &#160 Arama Motoru Gündemi
 2. düğümküme » iPhone’daki Çoklu Dokunmatik Ekranın Sırları
 3. ozirus’ » Ve iPhone devri başlar…
 4. Ceyhun AKSAN ¯ Yeni Nesil Mobil Araçlar
 5. Dugumkume: "Cebimizdeki Hayat" Ne Demek? | Okyanus Ötesi
 6. düğümküme » Prada ve LG Tamamiyle Dokunmatik Ekran Cep Telefonu Çıkardı
 7. düğümküme » Açık Kaynaklı Telefon Platformları
 8. Hayata dair her şey » Blog Arşivi » Açık Kaynaklı Telefon Platformları
 9. düğümküme » iPhone Türkiye’de Çalışır mı?
 10. Apple iPhone Türkiye’de Çalışır mı? : Suphi Özgür Cankurt
 11. düğümküme » İlk iPhone Uygulaması
 12. düğümküme » Bugün Satışa Çıkacak iPhone İçin Her Yerde Uzun Kuyruk
 13. www.selmantunc.com » Apple iPhone Cılgınlıgı
 14. Suphi Özgür Cankurt » Blog Archive » Apple iPhone Türkiye’de Çalışır mı?
 15. düğümküme » iPhone Pazar Yeri
 16. Düğümküme » İlk iPhone Uygulaması
 17. Düğümküme » iPhone Pazar Yeri Açıldı

91 Yorum

 1. Turker

  “Life in your pocket!”, ne kadar da guzel secilmis etkileyici bir slogan. “Kucul de cebime gir” diye bir tabirimiz vardir ya, gitgide hayati da kucultup cebimize sokmaya calisiyoruz.

  Cok guzel ve onemli, tartisilmasi gereken sorular sormussunuz.

  “Telekom gibi karanlık/kapalı bir sistem ile Internet gibi açık protokollerle çalışan iki ağın birbirine bu kadar yaklaşması ne gibi sonuçlar doğuracaktır?”

  Bana oyle geliyor ki, telecom endustrisi, muzik endustrisinin icinde bulundugu ve henuz bir turlu tam cozume kavusturamadigi degisimin icinde. Bu yakinlasma farkli platformlarda duzeni sarsan teknolojik unsurlarin bir araya gelmesi dolayisi ile buyuk onem tasiyor. Piril piril aydinlik, ucsuz bucaksiz internette verinin Wi-fi (ayrica wimax), voip gibi unsurlari klasik duzendeki telekomu tehdit ediyor.

  Kisa vadede cikacak sonuclar yine muzikteki DRM mantigina dayanacaktir kanimca. Buyuk sirketler aralarinda anlasirlar, kapatirlar sistemi, kendi kaliteli servislerini saglarlar ve boylece yeni gelen aydinlik sistemi kendi karanliklari icine alirlar. Dunya para saydigimiz bir araci ve icindeki veriyi ozgurce kullanamayiz.

  Ama nedir? “Hayatimiz cebimizdedir”. Olay Yilin Insani tartismasindaki kontrol mevzusu aslinda. Sozde kontrol ile hayatimiz cebimizde ama karanlik ve kapali dedigimiz sistemin cizdigi sinirlar icerisinde.

 2. burak

  Acaba türkiye gelişi ne kadar olucak???

 3. Anonymous

  türkiye satış fiyatı ne olur ?

 4. FATİH

  bence yapılan en iyi ve çoklu özellikleri olan mükemmel bir alet(artık telefonmu diyeceğiz yoksa ipod mu onu bilemiyorum tabiki)çoklu dokunmatik ekranın patentini aldıklarını bastırarak söledeiler çünkü aynı özellikere benzeyen LGnin ve open moko adında markalrın cıkacak olan tellerinde de bu mevcut.En büyük nedeni bu bastırılarak söylenmesinin.sadce cıkcağı günü sabırsızlıkla bekliyorum .Yeni bir dönem açılacak gibime geliyor siz nedersiniz?

 5. alp

  merak ettigm bisi var americadan alırsam burda calısırmı?

 6. cihan

  Vallaha ne deyim gardaşlar şüpee şüpee… Tek kelime ile manyak bir alet haman almam lazım tabi türkiyeye geldiyse…

 7. huseyin

  turkcell avea vadofonda oparatörleriyle telefon çalısıyormu.lütfen mesaj atın

 8. deniz

  ya abi acayip süper olmuş valla elinize sağlık ama bide fiyatları düşürseniz tam olacak

 9. deniz

  benim avea ve vadofone çalışıo

 10. türkiyeye en ucuzundan 2 tane gönderiverin gardeşler

  aaqq

 11. fatihalp

  Hayran kaldım, çıksın ve param olsun hemen alıcam. Tercüme için teşekkürler…

 12. bjkurt

  ya cewırı ıcın tesekkurlerr. alcamda bunu fıyatı coook yaa . dısrdan getırtsekkk srun cıkarırmı turkıyedeeee?????zuzuuu

 13. tefo

  arkadaşlar isteyenlere iphone getirmeye calısacam

 14. ffk(fuat)

  IPHONE HAKKINDA BIR SOHBET

  Bölüm 1 : Elma Yiyen Bir Adam, Teğmen Çocuk, Telefon Görünümlü Plastik Kutu

  Elimde zamanında 300 ytl’ye aldığım kamerasız ( o zamanlar yoktu kamera) eski mi eski bir cep telefonu var.

  Ne zaman cep telefonu almak isetsem; teknolojisi zayıf, beceri diye övdükleri özellikleri sıradan, gereksiz ve baştan savılmış ama bunun yanında SÜPER BİR ALET diye sunulan, oğlumun tuşlarına basınca müzik çalan telefon görünümlü plastik kutusundan farksız aletler yüzünden hevesim kırılıyor. Ama sonuçta teknoloji tabi insanı cezbediyor. Ve 3,5 senelik telefonum değiştiriym diye yalvarıyor bana. Ve ara dönemlerde Yüzüğün Gücü heveslendiriyor içimdeki Şovalyeyi. Şu aralar en son nokia N serisi ile heveslendim.

  Adamlar öyle bir telefon yapmış ki, siyahında bile acayip bir renk var. Yani ilk amaç; çevrede uçuşan böcekleri renkleriyle cezbeden çiçekler gibi çekecek seni polenine.
  Satıcı kandırmaya çalışıyo beni. İçimdeki şovalye yüzüğün gücüne esir düşmek üzere hissediyorum. Derken ilahi bir işaret. Dı nı nıd nıd nıd nı nı nııııııd. Oğlum; cep telefonu görünümlü plastik kutusuyla melodilerine hız veriyo. Oğlum; Nokyanın plastik kutusunu, pardon oyuncak telefonunu; savaşta komutanına telgraf çeken teğmen edasıyla öttürüyor bana. Baba Stop Alma Stop Etrafın Sarıldı Stop Çabuk Kaç Stop. Tabiyki alıyorum.

  Bölüm 2 : (Elma mı ağaçtan çıkar, Ağaçmı elmanın tohumundan? )

  ………. Baba Stop Alma Stop Etrafın Sarıldı Stop Çabuk Kaç Stop. Tabiyki alıyorum.
  Ama o telefon 3,5 sene kolay dayanmadı. Yaptığım hatayı hemen uyanıp kıvrak bir hareketle Papaz Kaçtı’da papazı elimden çıkartır gibi bir manevra yapıyorum. Karıcığım bunu 2 ay sonraki evlilik yıldönümümüz için sana hediye aldım. Nice yıllara benim sevgili karım. Ah benim sevgili teknoloji denekim. Hadi bas tuşlarına hızlı hızlı, kobay faresinin kafesinde döndüğü gibi çemberde :) İtiraf ediyorum teknoloji konusunda eşinin masum duygularını kullanacak kadar kötü biriyim. Muhahahahhahha. Muhahahahhahah.

  İlk ay (ki ona balayı derler yeni münasebetlerde) büyük bir aşk yaşıyoruz yeni nokyamızla eşimde, bende. Internet sitelerinde sörf bile yapabiliyoruz kendi çapımızda. Gerçi bir nöbetçi eczane arayacak olduk. Siteye girip arama motoruna eczane yazana kadar 3 defa geçtim eczanenin önünden. Kalfa ters ters bakıyor. Bu adam gece yarısı soyacakmı beni, ne diye turluyo etrafımda diye. İnadım inat bulacam seni SEVİM ECZANESİ. (tabelda öyle yazıyo haliyle sitede de öyle yazması icab eder.) Derken hayatın gerçekleri balayımız bitti telefonla. Balayımız demek biraz absürt kaçıyo, herkesden özür diliyorum bu konuda. Bana ne oluyoki telefon karımın. Onun balayı bitti telefonla. Muhahahaha muhahhhaa.

  Balayı biter tabi kardeşim. Ben o telefonla internete girene kadar, arabayı sağa çekerim. Girerim yan yana duran üç internet kafeden önünde en az serseri olanına. 8 numaralı makineye otururum. – Oturamazsın. – Ya oturururuum. – Oturamazsın kardeşim o makine kapalı yan tarafa otur. – Bak kardeş 10 dakika işim var sana 2 saat parası veririm ama ben 8 numaraya otururum. – Banane oturursan otur deyip bastı makinenin düğmesine. (Ki nerden geldik bu noktaya onuda anlatıcam (: ) . Bu noktada başa dönmek lazım, zira konudan acayip koptunuz. (Zaten her zaman tartışmalar reyting alır) İşte ben o telefonla internete girene kadar bu kadar olay atlatırım üstüne aradığımı daha önce bulurum.

  Yiğidi öldür ama hakkını yeme, kamera özellikleri yeterli gibi geldi bana. Ama hakkını yemiycen diyede elalemin yiğidini evimizde besliycek halimiz yok. Şöyleki; Kamera dediğin özelliğin telefonla alakası yok. Radyo teyp – araba ilişkisi gibi. Adamlar kutu gibi yapmışlar kamerayı. Benim oğlanın oyuncak cep telefonuna monte etsen ondada babalar gibi çalışır. Derken yeni bir ilahi işaret daha geldi. Dını nı nıd nıd nını nıııııd. Baba stop eğil stop. Ah kafam!. Oğlum şu savaş bitsin sana madalya takmak lazım. Sen görevini fazlasıyla yapıyon Beceriksizlik benim ikazlarını zamanında anlayamamamda. – Alçaaaaaak bana hep aynısını yapıyosun. Her evlilik yıldönümümüzde 2 ay önce telefon alıp, hevesin geçinceye kadar kullanıp bana kakalıyosun. (İşte bu duyduğunuz bağırtı Ah Kafam! deyişimin atış noktasından geliyor)

  Bölüm 3 (Elma Kafana Düştü diye yer çekimini bulacaksın. Hah! Masallarda bile böyle saçma şeyler olmuyor. Mesela Klark Kent uyuya kalır. Kafasına elma düşer ve havaçekimini bulup uçacaksın. İnan şu an ne süpermeni tanırdık, nede klark kenti :)

  Araya nerden giriyosa bölüm giriyo lafım yarım kalıyo. Sanki karım benden az alçak. Bi kere attığı terlik aşağıdan yukarıya doğru geldi kafama. Bu nası bi alçaklık kavramı anlamadım. Sen kabul et 2 ay önce hediyeyi eskit eskit sonra olayın günü gelince iade et. Yeni hediye bekle. Yermiyim ben bu numarayı 2 sene üst üste. Neyse 1 gb ‘lık hafıza kartına atlatıyorum evlilik yıldönümü müzakerelerini.

  O muhteşem ana haftalar kala. vızı vızı vızd vııızd (Zamanı birazdaha geri sarıyoruz ses ordan geliyo) O muhteşem andan seneler önce Apple, IBM pc pazarına girerken (IBM Sadece büyük bilgisayar üretiyodu bir zamanlar) Personel Computer pazarı gelişince klavye denen aleti de icat edip bu pazara yöneldi. Neyse Apple; IBM’in PC pazarına girmesine kutlamak için PLAYBOY’a ilan vermiş Doğru Yere Hoş Geldin diye. Bızı bızı bızd bııızzd (Günümüze dönüş) O muhteşem ana günler kala çok büyük bir hata yaptım. MSN gibi microsoftun; konuşanların fikirlerini çalıp teknoloji geliştirmek için kurduğu ispiyoncu programdan BİR TELEFONDA NELER OLMALI konulu sohbetimi yaptım Erdem’le. Hafife almayın sakın MSN’i. Microsof DOS programını satın alırken bile muhtemelen MSN’den dinlemiş konuşmaları. Olay ciddi anlamda şöyle gelişiyor. Bu PC denen aletin çalışması için bir işletim sistemi lazımki kullanıcı fişe takınca karşısında bir program görsün. Bilgisayar bir işine yarasın. Bu amaçla adamın biri Disk Operation Sistem diye İğrenç ismi olan bir işletim sistemi yazıyor. Kısaca DOS. Yani neden disk? Sen sadece disk’emi hitap ediyon. En azından Computer Operition Sistem koy adını. COS’mu DOS’mu boş verelim. Adam yazmış adınıda DOS koymuş. IBM adamın çiftliğine gidiyor. Adamı bir korku sarıyo. O zamanlar IBM’e mavi gömlekliler diyolar. Tüm adamları şık, lacivert giyinen tipler. Lacivert takımlı bir adam çiftliğinize gelirse korkun. Bilin ki artık o çiftlik sizin değildir. – Çıkın çiftliğimden. – Dur senin programını satın almak istiyoruz – Memnuniyetle Kaç Tane Sarıym? – Ne sarması kardeşim biz IBM’den geliyoruz. Programını tüm haklarıyla satın alıcaz. Adama o zamanın parası 150 bin dolar teklif ediyolar. Gerçi biz Türkler için dolar dolardır. O zamanın parası, bu zamanın parası 150 bin dolar işte. Bu muhteşem teklifin karşısında, IBM’i kazıklamanın hüznüyle adamın gözleri doluyo haliyle. –Oturun şöyle o elinizdeki çuvalda ne var paraları yanınızdamı getirdiniz. – O çuvalda sözleşme var. İmzala ve al paranı. Bir çuval kağıt imzalıycan, çek adına bir kağıt parçası alıcaksın. Bilgisayar Programcısıda olsa çiftlikte yaşayan bir adam böyle ucuz numaralara kanmaz. Satmıyo tabi programı. Sonra Microsoft geliyo IBM’e 150 bin dolara satılmayan programı 100.000 dolara satın alıyo gidiyo. DOS’un ilk yıl cirosu 1 milyon dolardan fazla. Programın lisanslarının çoğunun IBM’in aldığını düşününce hesap edin IBM’in yediği kazığı.

  Hızlı bir şekilde konuya dönücem. Siz Microsoftun bu işten nasıl haberi olduğunu düşünüyorsunuz. Kesin Bill Gates denen uyanık o yıllarda yazdı MSN’i, dinledi IBM’dekilerin konuşmalarını. – Ya adam çuvaldakini para sandı muhahahahahah . Şeklinde konuşmaların anlamını çözdü ve çok daha ucuza kapattı işi.

  Yeniden konuya döndük; O muhteşem ana haftalar kala MSN’de bir anlık dalgınlıkla, daha ben yazarkene amerikada iki tane teknoloji manyağının fikirlerimden esinlenip entegre devrelerini basmaya başlayacağını bilemeden BİR TELEFONDA NELER OLMALI konulu sohbetimi yaptım Erdem’le. Allah’tan tek bi tesellim var. Microsoftun eline kalmamıştım bu sefer. Bilgisayara geçen gün kurduğum Quick Time muhtemelen konuşmanın hassasiyetini anlamış, daha MSN yordamlarını işi uyanamadan iletmiş Apple yönetimine böyle böyle bilgiler edindim diye.

  Tabi merak ediyosunuz – BİR TELEFONDA NELER OLMALI?. – Ya Erdem saçmalama kamerayı napıcan o çok sıradan bir özellik. Bir telefon yada telefon büyüklüğünde elinde tuttuğun aletin içinde laptoptakinden hiç farkı olmayan bir işletim sistemi olmalı. İnternete en az bilgisayar kadar rahat ve hızlı bağlanmalı. Bu aletin içinde telefon bile olmasa olur kardeşim. Tak mikrofonu, aç kamerayı MSN’den görüntülü konuş. Tabi kesinlikle Wirelesi olmalı. Ben bilmemkimin bağlantı sağlayıcısına para ödemem. Giderim Burgerkinge bedava bağlanırım internete, kontürsüz konuşurum istediğimle. Yani bir telefonun içinde bu saydıklarım olsun, inanın özellikleri arasında telefon bile olmasa olur. Adamlar gerzeklere göre telefon yapıyolar. Hele SMS diye bir özellik var, telgraftan tek farkı çok tuşlu olması. Sadece mesaj çekmek için kullanıyosan telefonu, 10 tane telgrafı yanyana koy aynı işlevi görür. Kardeşim bir başkasına name (mektup) yazmak bu kadar sınırlı, bu kadar zor olurmu. Bakın mesala; 66 2 22 33 777 NABER yazdım size telefon dilinde. Ki normalde 3-5 tanede c tuşuna basmanız icab eder.

  Önemsediğim kadar varmış değilmi telefon konusundaki görüşlerim. İşte Quick Time sağolsun çaldı fikirlerimi. Ama adamlar benim konuşmamda geçirmediğim hiçbirşeyi eklememişler iphone’a kardeşim insan 2 tane yenilikte kendi bulur.

  Şimdilerde 3,5 senelik Güzellik Kraliçem tacını devrekmek için iphone’u bekliyor. Ama öyle bir güzellik varki şuan karşımda 35 sene devretmez tacını herhalde.

  Apple’a telefon pazarına girdiği için tüm samimiyetimle teşekkürler.

  Not. Bölüm başlıklarındaki elma kelimesi Apple’a göndermeler içerir. muhahahahaha

 15. ffk(fuat)

  iPhone 29 Haziran’da çıkıyor

  Dün gece (05.06.2007 tarihinde) yapılan tanıtımdan sonra yayınlanmaya başlayan reklamlarda iPhone’un 29 Haziran tarihinde satışına başlanacağı net bir şekilde duyuruluyor.

  iPhone’un televizyon reklamları Amerika’da ilk olarak Oscar Ödül Töreni’nde yayınlanmaya başlamıştı ve o zamanlar henüz ürünün resmi ismi tam olarak belli değildi. Dün akşam saatlerinde yeni bir iPhone reklamı yayınlanmaya başladı ve sonunda “Haziran 29’da Geliyorâ€? ibaresi yer alıyor.

  Telefonlarda alışıldık hale gelen standart tuş takımı iPhone’da yeni bir dokunmatik arayüze dönüşüyor ve ürün 499$ ve 599$ fiyatlara (yurtdışı için geçerli) sahip iki farklı yapılandırmaya sahip olarak geliyor.

  Apple iPhone isminin haklarının daha önce Cisco tarafından satın alınmış olmasından dolayı bazı sıkıntılar yaşamıştı. Mahkeme öncesi anlaşma aşamasında iki firma anlaşmaya vardı ve Apple iki ürün arasında bir çeşit uyumluluk sözü vererek iPhone ismini kullanma hakkını kazandı.

  ALINTI : http://www.thgtr.com/technews/index.html

 16. Özhan

  Arkadaşlar. Apple iPhone’a hayran kaldım. 10 haziranda Amerika’ya gidecem. 4 ay kalacm.
  YA ALmak istiyorum ama Avea Telsim Vodafone gibi Turk operatorlerde çalışıomu.Çalışıosa Tam super olacak:)

  Nolu cevap verin. Çalışıo demişsiniz ama emin olmak istiyorum…..

 17. selin

  bi şey sormak istiyorum bu telefonun dokunmatik ekranı var ya işte o iki günde bozulmaz değil mi?bir de türkiyeye ne zaman gelir ve ne kadara gelir?biliyorum çok soru sordum ama son bi sorum daha var bu telefon ne kadar rahat kullanılabilir yani eski sistem bi telefondan buna rahatça geçilebilir mi bu telefonu rahatça kullanabilir miyiz?

 18. ömer kuştul

  türkcell hatta açıyormu merak edilen bu.

 19. burak

  çok güzel, bilgilendirici bir yazı elinize sağlık…

 20. Ozhan

  ben su an amerika’dayim. 3 aylik bi sure sonunda yani eylul ekim gibi turkiyeye donecem.
  iphone turkiyede calistigindan amin olun nolur.almak istiyorum.

  lutfen cevap yazin

 21. şahin

  ___________________
  ________________________
  ARKADAŞLAR BU TELEFONUN FİYATI 500-600 $
  ________________________
  ___________________
  YA BEN ŞEYİ MERAK EDİOM AVEA’DA, TURKCELL’DE VEYA tr VODAFONE’DA ÇALIŞIO MU BİLGİSİ OLAN BANA YAZSIN
  _____________________________************______

 22. Dara Kilicoglu

  Sevgili Şahin,

  Engin Erdogan’in, iPhone Türkiye’de Çalışır mı? baslikli yazisini okudun mu? Orada bayagi aciklayici bilgi var.

 23. arikan

  iPhone için uygulama geliştirmek isteyenler ilk iPhone Uygulaması yazısına bakın.

 24. arikan

  iphone etiketiyle bağlanmış bağları takip edin.

 25. arikan

  iPhone satışa çıktı. New York Apple Dükkanı önündeki uzun iPhone kuyruğundan canlı canlı fotoğraflar ve videolar çektik.

 26. o2an

  türkiye ye ne zaman geleceği ve geliş fiyatı ne kadar onu bilmek istiyorum sadece
  çok harika bi alet amerikada 3 günlük sıralar başlamış ne zaman piyasaya çıkacağı bilinmiyo. bana göre türkiyeye geliş fiyatı iki katı kadar yani 899$ gibi olur

 27. emre

  Mrb arkadaslar ben abd de yasamaktayim iphone aldim ve cok memnunum muhtesem bir makina tavsiye ederim, satin almak isteyen arkadaslara yardimci olmak isterim mail adresim dostume@hotmail.com

 28. ufuk

  öncelikle çeviri ve emek için teşekkür ederi.
  Abi bu ne güzel bi alet ya..müthiş süper mükkemmel..kelime bulamıyorum ya..harika bişey..Türkiyeye gelsin kesin alıcam
  Bu arada keşke kamerasını şöyle en azından 3 megapixel falan yapsalarmış yaa..Kesin o da vardır ellerinde ama yavaş yavaş sürücekler piyasaya tabii:))

 29. yasin

  guzel alet bende ASUS P535 kullaniyorum yenide aldim ama bu aletinde ozelliklerini zmaninda okumustum cok hizli ve kullanisli bi sey .. benim cok hosuma gitti biraz daha formleri arastirdiktan sonra kesin alirim gibime geliyor..
  bu aralar telefon almak gibi bi niyetiniz olursa bi daha arastirin derim pahali bi sey almayin sonra cok pisman olursunuz durumu goruyorsunuz ne bicim aletler cikartiyorlar.. :)

 30. mithat

  manyak bişey yaa süperrrrr benim hemen almam lazım ama bakalım fiyatı ne olucakkkkk hem buraya gelene kadar yaşlanırız herhaldee……..fiyatını bilen varsa söylesin?

 31. burakk

  arkadaslar bunun fiyatı 500 $ dır ilgilenlere !!

 32. mithat

  arkadaşım fiyatını söylediğin için teşekürler. iki sorum olacak, menüyü Türkçe yapabiliyormuyuz, birde internet üzerinden almayı sevmiyorum gidip kendim alıcam istanbulda nerede satılıyor. avrupa yakası söylersen sevinirim şimdiden teşekürler

 33. Hasan TANIN

  Tuş kullanılmayan ve dokunmatik ekranların kullanımı nasıl olduğu hakkında hiçbir fikre sahip değilim benim ilgimi çeken; menüsü sade ve geniş bir proğram içereğine sahip olması.
  Good very nice.
  Good by

 34. melissa

  merhaba ben usa den getirticem süper telefonu ama vodafone la calısıomu???? nolur cevap verin… :)

 35. melissa

  vodafone la kullanan varsa cevap versin lütfen…

 36. celal açık

  bence tek kelime ile mükemmel bir ürün

 37. sinan demircioğlu

  iphonun acaba bütün özellikleri geldiğinde burda çalışıyo olucakmı

 38. yasin

  http://www.haber5.com/haber.php?haber_id=286744

  baskin arkadaslar sordugunuz butun sorularin cevabini burada bulablirsiniz… bu telefon aslinda o kadarda iyi bi sey degilmis sadece sisirlmis pofpoflanmis siradan bi alet…

 39. Gökhan

  Herkese merhabalar…

  Amerikadan yeni geldim ve cihazı yakından inceleme imkanı buldum. Sorularınızın bir çoğunu cevaplayabileceğimi düşünüyorum. Öncelikle cihazın boyutları konusunda hevesli arkadasları uyarmayı borç bilirim. Pantolon cebinize sığamayacakkadar geniş yani ancak elinizde taşıyabilirsiniz. Ve menüleri Türkiye ile ilgisi olmayacak özelliklerle dolu.Tek bir menü ekranı var seçenekler ise Harita, Sesli mesajlar, Rehber, Media vs… Türkiyede kullanabileceğiniz özellik ise sadece arama yapma müzik dinleme ve film izlemek. İnternet bağlantısı gereksinimi duyan cihaz Türkiye şartlarında operatörler indirim yapmadığı sürece sadece dokunmatik ekranı olan kocaman bir aletten başka birşey değil. Amerikada aylık sınırsız internet bağlantısı 1,5 $. bizde ise siz düşünün. Faturularımızı kabartmaktan başka bir işlevi olamayacak ne yazık ki… Ayrıca Türkiye’de GPRS sistemi olmadığı için harita özelliğini zaten kullanamayacaksınız. Adres ve telefon numarası bulma konusunda hayalleri unutun. Kısacası bu aleti amerikada kullanmak için almak mantıklı. ama burada zarardan başka bir amacı olmayacak…

 40. magnificus

  harita için gereken gprs sistemi değil GPS (global positioning system) gökhan arkadaşım ve türkiyede çalışıyo ben n95 kullanıyorum ve n95 in gps var türkiye de de çalışıyo. ayrıca iphone da zaten GPS donanımı yok sadece internetten google maps e giriyo yani senin o anda dünya üzerindeki yerini sana otomatik olarak zaten gösterebilen bi alet değil iphone… iphone sadece şişirilmiş bi balon arkadaşlar. tamam tasarımı harika bi alet ama donanımsal değeri zaten 250 dolar olan bi alete 500 600 dolar civari para vermek çok saçma. ikincisi amerikadan alıp burda kullanamazsınız arkadaşlar. çünkü cihazda sim kilidi var. orda aldığınızda bile sadece AT&T gsm operatörü ile kullabiliyosunuz ve AT&T ye ayda minimum 50dolar fatura ödemek zorundasınız bu iphonu alırsanız yaklaşık 2 yıl boyunca. yani bu 500 dolarlık etiket aslında indirgenmiş fiyat. unlocked versiyonu yok bu telin sadece AT&T ile anlaşma yapılarak alınabiliyo. bunun yarine size nokianın N serisini tavsiye ediyorum. başta dediğim gibi n95 kullanıyorum ve harika bi telefon. 5mp kamerası , gps’i, wifi, streo kılaklıkları destepleyen bluetooth

 41. magnificus

  5mp kamerası(autofocus ve flaşlı) , gps’i, wifi, streo kulaklıkları destepleyen bluetoothu, (mp3 dinlerken ses kalitesi piyasadaki kaliteli mp3 oynatıcılarla aynı) 640*480 video kaydı yapabiliyo… ayrıca sandisk 8gblik ve 16gblik micro sdcardları yakın zamanda piyasaya süreceğini açıkladı. n95 bu kartları destekleyecek… iphone video kaydı bile yapamıyo. kamerasının autofocusu ve flaşı yok. google mapsi telefonunuza indire bilirsiniz. isterseniz google aratın “google maps mobile” yazıp ve telefonunuza uygun olani indirip kurun. youtube videoları n95te de izlenebiliyo… yani ub iphone da hiç bi halt yok aslında süper olan. dediğim gibi sadece tasarımı… medya tarafından şişirilmiş bi balon arkadaşlar bu iphone…

 42. cemile

  ben iphonu amerikadan getirttim,ama malesef çalışmiyor.duyduğuma göre illeride vodafon ile çalışacakmış.

 43. hercules

  walla manyak bişey aq gelir gelmez almıyanı s.. bide cabuk gelse aq
  sizlerden bilen varmı ne zaman cıkacanı…

 44. fabioluci

  walla ben apple sitesinde okudum biz kendi sim kartı taksak çalışmıcakmış

  onun sim kartı fabrikasyon aşamasında yükletiomuş AT&T sim kartı kullanman gerekir fatura felan yurtdışından gelir

  yurtdışı tarifesiyle konuşursun hep o yzden avrupaya gelmesini bekleyin

 45. Ali Ozgur

  Baya bir bug çıkmış telefonun ilk sürümlerinde. şu sıralar amerikada kimse almıyor. 2008 e kadar anca düzelir diyorlar, ondan sonrası için iyi olabilir. Türkiye’de kullanabilmek mümkün mü bilmiyorum çünkü AT&T nin sağladığı ve şu an Türkiye’deki operatörlerde olmayan bazı hizmetleri kullanıyor telefon.

 46. sebahattin

  arkadaslar ben su anda usa dayim aldim sdadace betdaki at&t sirketinin anlasmasi varmis aldiktan sonra ogrendim makine cok guzel ama 2 yil boyunca surekli para yatiracaksin yok sa kapaniyor otamatik turkiyede kullanilir mi bilmiyorum ama bu hattan ararsan turkiyedeki oparatorleri cok tuzlu

 47. slider

  Merhaba.. Bir arkadasim akrabasina siparis verdi, Pasportuna kayit yaptirarak ve becerikli bir arkadasina kilit kirdirarak Iphone’nu calistirdi ama Turkce menusu yok tabiiii.. Ingilizce bilmedigi icin sinir oldu.. Bende onu ikna ettim ve benim Telefonumla (Nokia N93) degistirmeyi kabul etti… VEEE TURKCELL TELSiM AVEA ile calisiyor.. HARiKA BiR SEY YAAA.. Simdi elimde ve oyuncak gibi bir sey ( 2 gundur uykusuz kaldim yaaa) Galiba Turkiye’de tek su anda…

 48. Dara Kilicoglu

  merhaba slider, sanirim telefon satisi icin burasi dogru bir adres degil. ayrica 2000 YTL sence biraz pahali degil mi? birseyler satmak istiyorsan gittigidiyor.com gibi bir adresi tercih edebilirsin. ayrica telefon satisi bildigin gibi hassas bir konu. savcilik gibi seyler ile ugrasmak istemiyoruz. cep telefonu numarani ve email adresini mesajindan cikartiyorum.

 49. Dara Kilicoglu

  arzu edersen gittigidiyor.com gibi bir sitede telefonu satisa cikarabilir ve bu satis islemine burdan link verebilirsin. anlayisin icin tesekkurler.

 50. serkan

  şimdi bu telefon daha türkiyede yokmu arkadaşlar peki nasıl alıcaz yahuuu ne kadar gec geliyor buralara teknoloji netten görüyoz ama hemen alamıyoruz kötü yaa

 51. yildo

  arkadaslar bende 1 ay kadar once apple i phone u ingiltereden aldim ama nasil kirdiracagimi bilemiyorum yardimci olurmusunuz tesekurler.

 52. yildo

  yildiray_sarikaya@hotmail.com lutfem bu email adresine apple i phone nasil turk hattlara acabilecegimi bilen varsa mail atsin..

 53. bebelac

  hjey çocuklar ben mehmet nbr ,phone1000 ytl dir şahsen babam satıyor o bakımda

 54. yasemin_ece

  arkadaşlar ı-phonenun şifresini istanbul doğubankta kırıyorlar hemde 50ytlye :)

 55. ada

  yaa su apple bilgisayar nedir onu yazsanıza yaa offf:@

 56. volkan

  2nci versiyonu çıktı ama hala biz türkiye olarak bundan yoksun bi ülkeyiz hala türkiyeye gelmedi bu telefon ne zaman gelicek acaba?

 57. beyhude

  Bu da ‘olmayanlar’ listesi

  3G desteği yok. Şebeke içi internet için GPRS/EDGE kullanılmak zorunda.

  3. parti yazılım desteği yok, kapalı sisteme sahip.

  Oyun yok.

  Java ve Flash desteği yok.

  YouTube desteği sadece 10.000 video ile sınırlı.

  Çıkarılabilir pili yok. 300-400 şarjdan sonra (1 yıl), fahiş paralar ödenerek değiştirilmek zorunda.

  MMS desteği yok.

  Tuşsuz yapısı ve dokunmatik ekranı nedeniyle tek elle kullanılamıyor.
  Fiziksel klavyesi yok.

  İki megapiksellik kamerası var, fakat video kaydı yapamıyor. Zoom
  yok, flaş yok.

  GPS yok.

  Anlık mesajlaşma (AIM, Yahoo, MSN) desteği yok.

  Bluetooth üzerinden diğer aletlere içerik gönderilemiyor, Bluetooth sadece ve sadece kulaklık için kullanılabiliyor.

  Hafıza kartı yuvası yok.

  FM radyosu yok.

  iTunes şarkılarını melodi olarak kullanmaya izin vermiyor.

  Bilgisayar sahibi olmadan, iPhone kullanmak mümkün değil. iTunes ile etkinleştirmek zorunlu.

  Excel, Word ve PDF desteği görüntülemeden ibaret. Belge düzenlemeyi ve oluşturmayı desteklemiyor.

  Safari tarayıcısı var. Fakat Flash olmadığından, pek çok sitede görüntüleme sorunu yaşanıyor.

  Sesli arama, sesli komut ve kayıt yok.

  A2DP, yani stereo Bluetooth kulaklık desteği yok.

  Kablosuz eşitleme (senkronizasyon) ya da internetten doğrudan içerik satın alma desteği yok.

  Tarayıcısı var ama internetteki resim, müzik vb. dosyaları hafızaya kaydedemiyorsunuz.

  AT&T dışı SIM kartların çalışmaması bir yana, her AT&T SIM kartı çıkarıp takışta bile aleti yeniden etkinleştirmek gerekiyor. Yani iPhone, cep telefonu tarihinin en karmaşık SIM kilitli telefonu

 58. Can Basit

  Apple yetkilileri dugumkume.org’da ‘Apple iPhone geldi’ yazisini inceleyip su karara varmis: “Turkiye’nin ilk ve tek tekno-kulturel blogu dugumkume.org’da ‘Apple iPhone geldi’ yazisinin altina yazilan yorumlar incelenmis ve Turkiye’de daha iletisimde zorlanan ve kendini ifade sikintisi ceken insanlarin histerik bicimde iPhone sahibi olmak istedikleri gorulmustur.” Kisisel gelisim adina aciklarini iPhone ve benzeri pahali aletler ile kapatmaya calismanin, Turkiye’de cok bilinen ‘kiroyum ama para bende’ orunutusune yorumlandigi ogrenildi. “Ayrica coktan karaborsaya dusmus urunumuzun Turkiye’ye satisinin bir sure daha yapilmamasina ve iPhone’un kirilmaya karsi guvenlik onlemlerinin artirilmasina karar verilmistir.”

  Arkadaslar kacan kovalanir. Bakin Apple’i kacirdiniz. Bravo sizlere.

 59. Kemal Çetin BAYRIDOST

  Telefonu alma isteyen varsa yardımcı olurum türkiyedeki tüm opeatorlerle çalışıyo fiyatı hersey dahil.kutusu açılmamış olarak….Fiyatı 1000 $ dır…İleriye dönük bir problem çkartmaz……İsteyener arayabilir…05325585338

 60. dregger

  sevgili arkadaşlar,ben iphone kullanıcısıyım.bu telefonu aracılık yapan arkadaşlardan aldım.Türkiye de çalışıp çalışmadığı konusunda turbosim (yani mikrocip) takılarak telefonun hafızası kandırılıyor ve rahatlıkla Türkiye de kullanılabiliyor.Şuanda benim telefonum Turkcell ile çalışıyor ve bir sorun yok.Diğer bir konu ise Türkçe olarak ta yazılım yüklettirdim ve rahatlıkla Türkçe kullanabiliyorum.Telefonun kullanımı o kadar rahatki biri arasında telefonuma cevap vereyim diye sabırsızlanıyorum.Telefonun daha Türkiye de olmayışı cevre tarafından ilgi çekiyor ve kullanıcısına son derece karizma kazandırıyor.NOT aracıdan alan arkadaşlara tavsiyem Türkiye de çalışması ve kullanmasında bir sorun yok ama yurt dışından geldigi için pasaport kaydı yapılıp yapılmadığını sorun yapılmışsa evraklarını isteyin yapılmamışsa son 6-8 ay içerisinde avrupadan giriş yapmış herhangi bir pasaport sahibi ile en yakın avea,vodafone,turkcell bunlardan birinin extra noktalarına gidip 5 ytl karşılığında 5 dakika da işlemleriniz yaptırın.Ben çok memnunum sadece şarjı pek gitmiyor max.2-2,5 gün gidiyor.Bu arada bu telefonun bana maliyeti 1.075 ytl ye mal oldu.

 61. buShRa

  fiyatı 579 ytl oluyo ama belki 99 ytl indirirler (480 ytl oluyo) =)

 62. Canan

  arkadaşlar butun hatlarda calışıyor. bizde amerikadan aldık herhangi bi problem yok. Alabilen alsın..

 63. berkan

  çok ii yha bu makıne tuttum bn bunu

 64. seydo

  ymin ederimki manyhak birşey teknoloji sınır tanımıyoo ama birazda ucuz olsa hemen alacam çook pahalı yaaww

 65. osgur

  arkadaşlar ben aldım inanın bana tüm tellere 5 çeker…

 66. yagmur dan ozhana

  amerikaya gelcek arkadassss burdaaa kullanabiliyosunn bideee actirippp tr yede kullaniyosunnnn sakin tr den alamk gibi bi hatada yapma :))) gel burdan ucuz ucuzz allll

 67. hu_dip

  abi dehşet bişi bu bende var 16 gb ! ya sadece kendi hafızası 16 gb ! hafıza var ayrıca 16 gb 32 ! bunda bide canlı görüşme olsa süpher olur

 68. Hakan

  apple iphoneye dair sorularınız var ise cewaplayabilirim arkadaşlar telefonda olmayan hiç bir özlellik yoktur a dan z ye heşey i var ancak yüklemek şartıyla ben 399$a aldım ben çok memnunum dokunmatik oluşu ise harika bozulma diede bir sorun yada problemi yoktur tşk ederim

 69. burcu

  arkadaşlar yha ben bu telefonu almanyadan getirmeyi düşünüyorum getirirsem türkçe olurmu ve çalışırmı?

 70. burcu

  bilen birisi kesin bi cvp verirse sevinirim şimdiden teşekkürler

 71. burcu

  hakan bey yha benim sorularımada cevap verirmisiniz?

 72. serkan

  ben aldim sadece telefon dememek lazim iPhone a bence anlatilmaz kullanmaniz lazim inanilmaz bir alet isteyen arkadaslara yardimci olurun izmirden mesaj atmaniz yeterli

 73. serkan

  burcu kesinlikle türkçe yapabilirsin hatta ve hatta türkiyedeki hatlara bile açtırabilirsin ama türkiyeye getirdiğinde tek yapman gereken pasaport ve türkcell abone merkezine 5 ytl vermek kayıt için bu kadar iyi günlerde kullanınız…

 74. sedat

  hüseyin kardeş türkcell de çalışıyo vodofone de abim de onun 16 gb tı var ondan biliyorum abime yurtdışından hediye geldi

 75. sedat

  burcu sana cvp vereyim abime geldi o telefonun 16 gb türkçe yaptırıp bide kaydını yaptırdı şimdi çalışıyo süper telefon türkiye ye gelsin alcam harbi nezaman geliyo türkiyeye bu telefon

 76. sedat

  hakan sana bi soru sorcam telefonun üzeride kamerası kaç megapiksel yazmıyo kaç megapiksel kamerası bide sesi neden az çıkartıyo halbuki çift hoparlörü var bide türkiyeye nezaman gelcek

 77. sedef

  istanbulda satılıyor mu? bilen varsa söylesin lütfen…

 78. sedat

  sedef istanbulda daha satışa çıkmadı ama çıkacak en yakın zamanda tvlerde reklamları oynuyo ama bi türlü denk gelmedi bana reklamında söylüyo nezaman geleceği

 79. miss x

  Geçen gün haberlerde çıktı.Bu yılın sonunda Türkiye’ye de gelecekmiş.Özellikleri hakkında birçok şey duydum.Biri çıkıyor o özelliği var bu özelliği var diyor.Diğeri çıkıyor öyle bi özelliği yok, bu telefon hiçbir işe yaramıyor diyor.İnternette bile doğru düzgün bilgi yok.Kime inanacağımı şaşırdım.Bu yüzden kimseye inanmamaya karar verdim.Türkiye’de satışa çıkınca gider öğrenirim özelliklerini.Fakat tahminimce özellikleri geniştir, fiyatı ise 800 ile 1000 YTL arasında bir yerdedir.

 80. ozlem

  arkafdaslar ya benm dayım telefoncu ondan alıcam 500 mılyon verıcem sadece ve suan bende n73 var onu satıcam. sızce ne dıosunuz degısıyımmı suan fotografı sesı cok gusel n73den memnunum ama o da cok sık dokunmatık olması benı cekıo ama aklıma bsyler takılıo vıdeo kaydı yokmus ama programını yukleyınce olurmus ole mı? sızce alıyımmı peşman oılurmuyum kullanan arkadaslardan cvp beklıorum acıl lutfennnn..

 81. ozlem

  hade arkadasşlar cvp beklırum kullananlardan almalımıyım yoksa n73 kalsın mı

 82. Hakkan35

  özlem arkadaşım kısaca şöyle açıklayayım telefon anlamında alo demek için kullanıyorsan n73 ü değiştirme ama cool olacağım dersen iphone yi almalısın periyodik anlamda hakikaten iphone nin içeriği mükemmel ele avucada sığan yakışan bir cihaz ama sen olsaydın hangisini yapardın dersen tabiki iphone derdim arkadaşım alır isen kesinlikle pişman olmazsın ben sana onun garantisini veririm

 83. Hakkan35

  sonuçta zaten birinci ikinci el olarak bence bir anlam ifade etmez iphone piyasaya çıkalı çok kısa bir zaman oldu artı telefonun kayıtlı olup olmadığına kesinlikle dikkat etmelisin 6 ay sonra telefonun kilitlenme problemine yol açar bu olay da seni pdikolojik anlamda üzer inanılmaz bir fotoğraaf çekimi var cihazın normal fotoğraf makinasından bile daha net fotoğraf çekmekte ama dediğim gibi kimden aldığınız ve ne amaçla satılmasıda önemli +birde cihazın kayıt olup olmadığı bunların haricinde korkmadan alabilirsin

 84. Hakkan35

  özlem arkadaşım dayınızdan alacaksanız no problem hiç düşünmeden almalısın

 85. Hakan

  burcu arkadaşım telefonun dil çzelliği mevcuttut

 86. Hakan

  burcu arkadaşım telefonun dil özelliği mevcuttur

 87. Hakan

  sedat arkadaşım telefonun türkiye gelişi söylentilere göre 28 temmuzda zaten o esnada heryerdede olmaz zaman geçtikçe artar piyasası fakat ağustos sonlarına doğru tabir_i caiz se heryerde vitrinlerde yerini alır ses özelliği çok normal aslında kişi telefonu kullanmadıktan sonra ne deseler yalan olur buna bende dahilim fakat sedat arkadaşım inanılmaz bir kamera çekimi var kodaktan daha iyi çekim yapıyor emin ol tşk ediyorum

 88. Hakan

  arkadaşlar dip not: sadece bana yöneltilen sorularacewap verebilirim

 89. Hakan

  özlem arkadaşım alacağınız kişi dayınız ise ikinci el dahi olsa hiç korkmadan alabilirsiniz ayrıca telefonun kayıtlı olup olmadığına dikkat etmelisin yada dayınıza sormalısınız çünkü kayıt dışı telefon lar artık yeni yasadan itibaren 6 ay sonra kullanılmaz hale geliyor periyot açısından (kayıt dışı ise tabi bu)

 90. mustafa baykal

  selam arkadaşlar bende apple iphone 4gb var. harika bir telefon ama bazı eksiklikleri var gibi telefon yeni daha ama blutootta bir sorun var sanırım diğer makinalar beni görüyor ama ben onları göremiyorum. çok sevdiğim bir arkadaşşım amerikadan getirdi. kayıt yaptırıldı ve çok güzel

 91. ali pekçok

  arkadaşlar ipone güzel ve kullanışı çok basit bende aynısı var hiç üzülmeyin sizinde olur ama zor sahip oldum.

Yorum Yaz