30.03.2007

Anne Bak, Bilgisayarımı Faresiz Kullanabiliyorum!

ilk-fare-Douglas-Engelbart.jpg

Douglas Engelbart bugün bilgisayarda elimizin uzantısı haline gelen fareyi icat ettiğinde (yandaki fotoğraf) bu kadar yayılacağını tahmin etmiyordu muhtemelen. Aradan 30 yıl geçti hala fare kullanıyoruz, teknoloji bu kadar gelişti ama bilgisayarla etkileşimimiz değişmedi. O gün bugündür faresiz bilgisayar icat etmek etkileşim ve endüstri ürünleri tasarımcıları için bir mit olmuştur.

Geçenlerde rastladığım faresiz bilgisayar demo videosu Microsoft Araştırma Merkezinde çekilmiş. Bir görsel işleme tekniği ile geliştirilen bu sistem hazır ellerimiz klavyenin üzerindeyken oracıkta elimizle oluşturulan blobları kameranın takip etmesiyle çalışıyor. Elimizi hareket ettirdikçe fareyle olduğu gibi dosyaları ordan oraya taşıyabiliyoruz.

faresiz-pc.jpg

Bilgisayarla faresiz etkileşim demosundan görüntüler.

Etiketler

2 Yorum

  1. omr

    alışmak için sancılı bir dönem gerekir sanırım.Touchpad bile zorlamıştı :)

  2. arikan

    Bunun en faydallı olduğu nokta klavyede elini fazla uzaklaştırmadan ekranda kursoru hareket ettirebililyor olmak. Etkileşim tasarımı alanında çok iyi bir icat. Klavyede fareye gidip gelirken geçen zaman kaybından kurtulup çok daha akıcı bir çalışma ortamı yaratabilir.

    iPhone’daki dokunmatik ekranlar da böyle akıcı bir etkileşim sağlıyor.

    Bugün tasarım alanında başka bir ayrım yaşıyoruz: etkileşim tasarımı vs. tasarım etkileşimleri.

Yorum Yaz