30.10.2008

Anket Sonuçları: Günlük Haber Kaynakları

Düğümküme’de bir süredir devam eden Günlük haberleri en çok nereden takip ediyorsunuz? konulu anketimiz sonuçlandı.

 • Ankete toplam 144 kişi katıldı.
 • Katılımcıların yarıdan fazlasının günlük haberleri internet gazetelerinden aldığını öğrenmiş olduk.
 • Bağımsız bloglar, Düğümküme kitlesi için bile ikinci derece haber kaynağı olarak gösterildi ama yine de basılı yayınlardan fazla tercih edildi.

Konu ile ilgili en can alıcı tartışma noktalarından bir tanesi gündem. Gündem ne demek? Gündem kime ait? Yaratanlar kim? Neden ortak bir gündeme bu kadar ihtiyaç duyuyoruz?

Bu konuları daha önce şu yazılarda da tartışmıştık:
Yayıncı ve Okuyucu Üzerine
– Etkin Çiftçi
Oyunuz Hangi Haber Kaynağına?
- Engin Erdoğan

Etiketler

, , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. Düğümküme » Bir Kule Daha Yıkılsa Önce Televizyonu Açarım

2 Yorum

 1. marcel memed

  ben bu ankete katildim, ama sonradan bir tereddütüm (?) oldu. ben bir cok gazeteyi (ingilizce olanlari) interentten okurum, ama bunlara internet gazetesi denebilir mi? yani, taninmis birisi bir kac gün evvel kabaca özetlesem bunu önermis (nerdeydi diye arastiracagim): new york times hemen bütün kagit üzerinde yapilan yayini durdursun yoksa ölecek. sadece online cikan gazete mi interent gazetesi oluyor? bir de mesela almanya da cikan spiegel dergisi’ni ele alsak. onun online cikan bölümü analog dünyada cikan bölümünden bagimsiz bir editörlük bölümü, bol elemanli bir ofisi varmis. veya bbc news portali. o yine televizyon kanallarindan bir nevi bagimsiz olarak muntazam finansal bir destek ile ingilterede etable olmus. o yüzden “eski” gazeteler (guardian gibi) sikayatci. onlar ticari olarak bagimli analog cikan gazeteden, ve o yüzden zor durumda. bbc ise ingiliz halkinin vergi giderisiyle (yani devlet bütcesinden faydalanarak) parasiz olarak enformasyon islevini görüyor.
  türkiyedeki durum ne aceba? tekellesmis medya zaten kendi üzerinden finanse olmadigindan mi dir ki bu pek konu olmuyor? (25 kurusluk gazete nasil holdingsiz yasar ki)

 2. engin

  @marcel memed, dedigin gibi Turkiye’de gazetelerin arkasinda guclu medya gruplari oldugu icin sanirim bu durumdan fazla etkilenilmiyor. Ama dedigin gibi, gazetecilik dunyasinda bu buyuk bir problem. Bir taraftan gazeteler bedava bilgi caginda ayakta durabilmek icin cesitli is modellerini deniyorlar (mesela ucretsiz olarak sinirli sayida okuma, fazlasini abonelik ucreti ile okuma). Diger yandan da gazeteciler, internetin hizina ayak uydurabilmek ve bilgi akisinin miktarina ayak uydurabilmek icin uzun saatler calismak durumunda kaliyorlar. Ozellikle gazetecilerin bu durumu, varsayilan ortam haline gelmis durumda.

Yorum Yaz