15.09.2008

Android Neden Önemli?

Android işletim sistemini duymuşsunuzdur. Linux tabanlı, Google destekli, açık kaynaklı cep telefonu işletim sistemi. İlk Android telefonu Dream‘in, T-Mobile cep operatöründen, Ekim 2008′de çıkacağı söyleniyor. iPhone benzeri dokunmatik büyük ekranlı cihazların (mesela) hızla türemeye başladığı şu günlerde Android, cep telefonu dünyasını yerinden oynatabilir. Şu göstergelere dikkat:

Destekçisi bol

Android’in arkasında Google ile birlikte cep operatörlerinden içerik sağlayıcılarına ve çipçilere kadar büyük bir destek var (Open Handset Alliance). Mesela, China Mobile, Çin’in en büyük operatörü. Kullanıcı sayısı yaklaşık 312 milyon! Google’ı anlatmaya zaten gerek yok.

Web 2.0 ile uyumlu

Android, internet ve web 2.0 uygulamaları dikkate alınarak sıfırdan geliştirilmiş ilk cep işletim sistemi. Android telefonlarda uygulamalar hem internet ile hem birbirleri ile iletişim kurabilir, bunu perde arkasında yapabilir. Mesela, harita uygulaması adres defterinin bir parçası olarak çalışabilir. Bu işlemler çok küçük kod parçacıkları ile yapılıyor.

Açık taban, korunabilir yenilik

Açık kaynak sistemlerin 2 avantajı var: geliştirme ve lisanslama maliyetleri düşük, topluluklarının mucitliği sisteme yenilik getiriyor. Ayrıca Android, bir lisanslama çalımı ile operatörlerin uygulama platformunu keyiflerine göre özelleştirip kapalı kaynak olarak lisanslamasının da önünü açmış durumda (Apache lisansı).

Çok cihazda çalışabilir

iPhone süper bir cihaz, ama iPhone donanımı ile sınırlı. Android potansiyel olarak yeni çıkan, çıkmaya hazırlanan tüm kabiliyetli mobil cihazlarda çalışabilir. Hatta, Google vizyonu telefonların da ötesinde, araba navigasyon sistemlerini, sofistike ev aletlerini, süper mobil bilgisayarları da içeriyor.

Bugün eğer geliştirici olarak çalışıyorsanız ya da bu konuya ilgi duyuyorsanız, Android ile hemen oynamaya başlamanızı tavsiye ederim. Bugün Android için geliştireceğiniz uygulamalar yarın bir dünya telefonda çalışabilir.

Uygulama geliştirme paketini’ni şu adresten indirebilirsiniz. Aynı adreste direktifler mevcut, maalesef İngilizce. Eğer ki konuya ilgi duyup da İngilizce bariyeri yaşıyorsanız bu yazının yorumlar kısmında belirtin.

İlham almak isterseniz, Android yarışması için geliştirilen 50 finalist uygulamaya bir göz atın.

Etiketler

, , , , ,

14 Yorum

 1. Yusuf İBİLİ

  Engin güzel bir yazı. Fakat kullanıcı gözüyle, kullanıcı için olanlarına bakmışsın. Asıl arkaplanda Google’ın yapmak istediği şey aynı web ortamında ki gibi kullanıcı karakteristiğini gözlemlemek. Yani ürettiğimiz her mobil veri’den sonuna kadar faydalanacaklar. Burada yine göze çarpan şudur ki Social Graph ve OpenSocial’a üstün faydaları olacak. Yani web + mobil etkileşimli bir dünya. Dünya’da ki mobil kullanıcı sayısı internetin 3 katı olduğunu düşünürsek pazarın büyüklüğünü ve ciddiyetini daha doğrusu nereye gittiğini çok iyi anlayabiliriz.

 2. engin

  @Yusuf, güzel bir noktaya değinmişsin. Eninde sonunda Google kar amacı güden bir şirket ve web stratejisini mobil ortamda, belki de daha agresif bir şekilde sürdürecektir. Fakat bu bizim konuya yaklaşımımızı değiştirmez diye düşünüyorum. Google arama motorunu kullanıyoruz, Gmail hesabımız var, Google Reader kullanıyoruz vs. çünkü ürünler iyi çalışıyor. İyi tasarlanmış bir sistem, yeterli destek ve finansman ile önemli bir konuma gelecektir. Bu ortamda Türk uygulama geliştiricilerin hızlı davranacağını ve yenilikçi araçlar geliştireceklerini umuyorum, çünkü bugün elde edilecek bilginin değeri yarın çok büyük olacak.

 3. cfq

  Google platformunun cok cekici olacagini gozlemleyip herkesin agzini sulandiracak urunlerin daha telefon cikmadan piyasada olmasini garantilemek icin toplamda 10 milyon dolarlik odul dagitacagini aciklamasi da super bir hareketti. Hem herkesin coktan asina oldugu Java ile gelistirme sansi tanidi – Apple’in sadece kendinin kullandigi Objective-C’ye karsilik – hem de harika bir API sunarak telefonun her ozelliginin gelistirilmesine olanak sagladi. iPhone’da telefon ve iPod ozelliklerine veya stand-by ekranina bir degisiklik yapmaniza imkan yok. Hatta Apple’a rakip bir mail client veya music player bile yazamazsiniz.

  iPhone gercekten guzel gozukuyor ve next gen mobil platformlar icin guzel bir onizleme ama Apple’in politikalarina cok kurban gitmekte halen. Android gercekten bir sonraki ve gercekten mobil platformu saglamak icin guzel bir aday. Donanim bagimsiz olmasi herkesin kendi ozelliklerindeki donanimla gelmesini de sagliyor. Dokunmatik ekran ve klavye, slider ve normal klavye, sadece dokunmatik ekran gibi birsuru kombinasyon ile herkes tam istedigi urune ulasabilecek demektir bu. Herkesi dokunmatik sanal bir klavyeye mahkum etmekten cok daha iyi.

  Ama daha guzel gozukmesi gerekiyor. Apple’in yaptigi fonksiyonel olarak gereksiz butun eye candy (iCandy?) feci intuitive ve kullanici deneyimini cok fazla gelistiriyor. Ayni zamanda o meshur wow efektini de yaratiyor.

  Bence androidin en cok ihtiyaci olan uygulamalar basit gunluk hayat senaryolarini otomatize eden ve kolaylastiran, bilim kurgu senaryosuna ceviren programlar. Bulundugun yerde satin alabilecegin evleri gosterenler, gosterdigin barkodun amazondan fiyatina bakanlar gibi gunluk annoyance’larimizi “ohaaa” (bu wow effect oluyor) dedirterek cozecek ufak ufak aplikasyonlar. Ki bunlari Google yapmiycak da ben mi yapicam?

 4. engin

  İlk Android telefonun 23 Eylül’de bir basın toplantısı ile resmi olarak duyurulacağı belli oldu.

 5. engin

  @cfq, isabetli saptamalar yapmışsın, özellikle görsel tasarım kısmı küçük ama çok önemli bir detay. Uygulama konusundaki fikirlerine de katılıyorum, yalnız herşeyi de Google’dan beklememek lazım ;)

 6. arikan

  Gelecekte mobil hayat
  http://googleblog.blogspot.com/2008/09/future-of-mobile.html

 7. arikan

  T-mobile G1 telefonu “powered by Google” diyor, “powered by Android” degil…

 8. engin

  Android tek başına birşey ifade etmiyor şu aşamada. O yüzden yeniliğin kredibilitesini yere kazıkla çakıp cümle aleme duyurmak için Android üstüne tanıdık bir marka oturtuluyor. Adı da Google telefonu oluyor.

 9. arikan

  Bence Google bu projeye açık kaynaklı platform umudyla katkıda bulunan insanları sömürüyor. Bu taktkik artık eskidi.

 10. arikan

  Gerçekten bir açık kaynaklı platform olabilmesi için birden fazla kuruluşun geliştirilen sisteme katkıda bulunması gerekir. Bu tür sömürü anları ortaya çıkınca (“powered by Google”) klasik savunma genelde “önce yaymamız lazım”dır. Ancak bu cevabın kendisi zaten sömürüyü örtmeye yarar maalesef. Esas başarılması gereken ve zor olan herkesle beraber bir açık kaynaklı platformu yayabilmektir.

 11. arikan

  Yanlış anlaşılmasın tepkim. Telefon işletim sisteminin bağımsız hale gelmesi çok önemli bu konuda atılan her adım çok değerli. Ama bu adımlara marka yapıştırmak maalesef bir sömürü.

 12. engin

  @arikan, Android Open Handset Alliance adlı kurum tarafından yönetiliyor.

  Yukarıda bahsettiğin sebeplerden dolayı Android’in açık kaynak tarihindeki en yaygın sistemlerden biri olacağını düşünüyorum. Senin de işaret ettiğin gibi, Google bundan çok fayda görecek. Sömürü tarzı dediğin gibi eski, iş dünyasına sokuluş vizyonu ve yazılım politikası yeni.

  Geleneksel anlamda açık kaynak hissiyatının daha belirgin olduğu LiMo ve OpenMoko girişimlerine bakmakta da fayda var.

 13. arikan

  Open Handset Alliance evet ama bir hayal dünyası bu. Kime hayal? Geliştiriclere bir pembe tablo işte alliance burada, hadi çalışın.

  iş dünyasına sokuluş vizyonu nedir?

  yazılım politikası nedir?

  Android projesi iyi ona katılıyorum. Ama kimin sahiplendiği kimin emek verdiği başka bir formül.

 14. engin

  Android, tam anlamıyla açık kaynak bir girişim değil, tam tersine kanımca son derece kapitalist bir sistem. Geliştirici ve operatörlerin Android üzerine iş geliştirebilmesi için sistem içerisine bir takım kapital koruyucu mekanizmalar yerleştirilmiş. Android’in içinde kod seviyesinde politika var, normalde yazılım dışında gerçekleşen lobicilik yazılımın içine yerleşmiş resmen.

  Yazılım politikası yazının kendisinde bahsettiğim gibi, şöyle tekrar özetleyeyim. Android çekirdeği GNU lisansı ile dağıtılacak. GNU, tam bir açık kaynak lisansı. Bu ne demek? Bu kaynak kodu ile yapılan her yenilik ve değişiklik aynı lisansla açık olmak zorunda. Fakat, Android uygulama platformu Apache lisansı ile özelleştirilebilecek. Yani, bir geliştirici yaptığı yeniliği korumak isterse lisanslayabilecek, hak sahibi olacak. Bu çok stratejik bir hareket. Mevcut cep telefonu operatörleri ve uygulama geliştiricileri için böyle bir kanca şart, aksi takdirde iş modellerinin kısa vadede adapte olması neredeyse imkansız.

  Pembe dünya söylemi geliştiriceleri akılsız yerine koyuyor, katılmıyorum. Geliştiriciler de bunun yaygınlığından para kazanacaklar. Bugünkü mobil uygulama pazarlarına göre ellerinde daha fazla kontrol olacak, uygulamalarını kullanıcılara Android Uygulama Pazarı ile daha az bariyerden atlayarak ulaştıracaklar.

Yorum Yaz