30.06.2009

Anan Açık Kaynaklı – Shane Hope

Shane-Hope-hyperneckerdeathcube-2009

Biyoteknolojist sanatçı Shane Hope’un “Your Mom is Open Source” başlıklı solo sergisi New York’da Winkleman Galerisi‘nde açıldı. Sergi Hope’un “Moleküler Model Baskılar” (“Mol Mods”) ve “Bir-Çocuk-derle” dediği serilerden çizimler içeriyor.

Shane-Hope-hyperneckerdeathcube-(detail)-2009

Shane Hope neuro- cyber- gene- nano- ön ekli teknolojik gelişmelere bakıyor, bunların bizi hızla posthuman dediğimiz bir yere taşıyacağını ve bugünkü standart biyolojik insan ile karşılaştırıldığında belirsizleşen posthuman insanın farklı kapasiteleri olacağını söylüyor. Moleküler fabrikasyon ve yapay zeka gibi teknolojiler birleştiğinde fabrika üreten fabrikalar, mucit icat eden mucitler ortaya çıkacağını düşünüyor. Kendi kendini yöneten Robot Başbakanlı toplumlar da (demokratik?) olası.

Rhizome.org’da yapılan bir yorumda Shane Hope’un işleri için Hard Science Fiction’un görsel anolojisi deniliyor. Hard Sci-fi yazarların bugünün dramalarını gelecek fantazilerde konu etmesi yerine, gelecek teknolojilerinin yarattığı hayata dair hikayeler anlattıkları bir roman türü. Bu tür hikayelerde politik olan veya kişisel dramalar ya teknofetişzmin altında ezilir görünmez kalır ya da hiç konu olmaz. Hope’un işlerinde de bu kayboluşlar görülebiliyor.

Shane-Hope-Yes-but-greygoo-will-be-our-children-2009

Shane-Hope-Yes-but-greygoo-will-be-our-children-2009-detail

“Mol Mods” çizimleri binlerce küçük parçanın belli bir noktaya değil çok noktaya odaklanmamış -çok merkezli- düzenlenmelerinden oluşuyor. Büyük baskılardan oluşan çizimlerde yoğun bir harita üzerinde dolaşır gibi geziyoruz. Bu hayali moleküler biyoloji skeçleri protein katlanmaları, karbon nanotüpler, hücreler, oklar, kabuklar, çer çöp dolu. Çizimler açık kaynaklı Python Perl kütüphaneleri (bkz. Açık Kaynaklı Biyoteknoloji) ile algoritmik olarak üretilmiş. Shane Hope *molekül geleceğin fırça darbesi* diyerek, bugün biyoteknoloji endüstrisinde kullanılan tekniklerden -maddeninin moleküler boyutlarda manipulasyonundan- esinleniyor.

“Bir-Çocuk-derle” çizimlerinde anaokulundan çıkmış gibi görülen yazılar gelecekten bir yapay çocuğun karalamalarını ve vinyetlerini içeriyor (ayrıca bkz. Biyolojik İşlemlerin Yaratıcı Kullanımı).

Shane-Hope-dumbmatterpreserve-2009

Shane-Hope-mehumsaregoing

İlgili Düğümküme yazıları

Etiketler

, , , , , , , ,

Yorum Yaz