08.11.2007

amber'07 İşlemsel Sanatlar Festivali Başlıyor

İşlemsel sanat sisteme dayalı bir sanatsal üretim yöntemidir. Kurulan sistemler, düzenli, kaotik, basit veya karmaşık olabilir ama genelde neden-sonuç ilişkisine bağlıdır, bu da onlara tekrarlanabilirlik kazandırır. Sanatçının yaptığı iş, sistemin çalışması için temel kuralları, formülleri oluşturmak, şablonları hazırlamaktır. Bundan sonra sistem kendi kendine işlemeye bırakılır.

Türkiye’de bu tür sanatların yeraldığı ilk festival, amber’07 Festivali yarın başlıyor. Açılış 9 Kasım Cuma 18:00 / Tütün Deposu (harita).

İki hafta sürecek festivalde (9-17 Kasım) uluslararası sanatçıların katıldığı bir sergi, pek çok performans, sunum, ve workshop olacak. amber’07 atölye çalışmaları, gerçek zamanlı etkileşime dayanan performansları ve ziyaretçiyi izleyici konumundan katılımcı konumuna taşıyan kurulumlardan oluşan sergisi ile bugüne kadar izlediğimiz etkinliklerden ayrılıyor. Festivalde yer alan performans ve enstalasyonlar dijital teknolojileri bir ifade aracı olarak kullanan yeni bir sanatsal dilin örneklerini oluşturuyor.

Ben de sergiye “Kullanım Koşulları” isminde yeni yaptığım bir işle katılıyorum.

Biz bu iki hafta boyunca Düğümküme olarak bir sunum, bir workshop, bir de performans / parti yapıyor olucaz. Detaylar bir sonraki yazıda.

Etiketler

,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
  1. düğümküme » Hernando Barragan İstanbul’a geliyor

Yorum Yaz