23.11.2007

Allah'lı Pazarlama

turkcell-allah.jpg

Allah Korkusu sergisine taş çıkartabilecek bir reklam gördüm dün İstanbul havaalanında. Yüzlerce hacı adayı İstanbul’dan Mekke’ye gitmek için alanın her yerinde kümelenmişti. Aralarından geçip giderken gözüm reklam panolarına takıldı. Turkcell fırsatı kaçırmamış, heryere bu Kabe görselinden yaptığı reklamı koymuştu. Köşeye Atatürk ve bayrak resmi koyan TV kanalları ve altını üstünü bayraklarla donatan şuursuz haber siteleri gibi Turkcell de bu reklamla toplumda ikon ve tabu olmuş değerleri pazarlama amacıyla sömürüyor.

Etiketler

, , , , , ,

14 Yorum

 1. Dara Kilicoglu

  “Köşeye Atatürk ve bayrak resmi koyan TV kanalları ve altını üstünü bayraklarla donatan şuursuz haber siteleri gibi Tukcell de bu reklamla toplumda ikon ve tabu olmuş değerleri pazarlama amacıyla sömürüyor.”

  Burak bu yorumunda kafama takılan birşey var; ister düğümküme’de yazılan iPhone yazıları olsun, ister Turkcell’in kabe resimli posterleri, bunların hiçbiri nasyonalist semboller üzerinden yapılan milliyetçi sömürüye benzetilemez. Eğer eleştirimiz medyanın(TV olarak değil, daha genel anlamda mecranın) doğrudan eleştirisi değil ise.

  Turkcell, New York’a turistik gezi için gitmek isteyenlere %50 indirim verse ve bunu meşhur özgürlük anıtının resminin olduğu posterler ile yine havaalanında duyurmaya çalışsa, bu reklam kabe resimli posterlerden daha mı az sömürücü olurdu?

  TV mecrasının reklam kaybı korkusu ve en yaratıcı çözümü nasyonalist bombardımana aslında en iyi cevabı verecek olanların yine reklamverenler olduğunu düşünüyorum. Ama ne yazık ki sancımız doğum sancısı olamıyor. Daha çok ‘gate-keeper’ların yaratıcılık sözkonusu olduğunda yakalandıkları kabızlık hastalığının, ulusal olarak çektiğimiz acılarına benziyor.

 2. Gizem Candemir

  Dara’ya katılıyorum.. Pazarlama zaten böyle bi şey..
  Hac sezonunda özel kampanya yapmak, reklam afişinde Kabe resmi kullanmak sömürü değil bence. Kampüste öğrenci tarifesi reklamı yapmak kadar normal geldi bana..

 3. arikan

  Kabe resmi islam dininin sembolü olduğu için bence sömürü.

 4. Gizem Candemir

  Ama hacca gitmek de zaten resmen islami bi etkinlik.. Hacı adaylarinin dikkatini islami bir sembolle çekmek istemeleri çok normal.. “turkcell’le konuşmak sevapmış” gibi bir sloganları olsaydı o zaman sömürü diyebilirdim :)

 5. arikan

  Hacı adayı kabe’ye gidiyorum diye yola çıkıyor, hemen karşısında kabe resmi üzerine yazılmış kocaman TURKCELL logosu ve promosyon %50 bilmem ne. Bu “dikkat çekmek” dediğin sömürü anlamına da geliyor. Bundan daha açık nasıl olur?

  Köşeye bayrak ve Atatürk koyan TV kanalları da bir sürü kişi “haydi birlik olalım kuzey Irak’a girelim” derken bu sembolleri göstermeleri de aynı bunun gibi. Bence bu tür sembollere inanlara karşı yapılan aşağılık bir hareket bu.

 6. Gizem Candemir

  Dara’nın örneğindeki gibi New York’a gidiyorum diye çıkan birinin dikkatini çekmek için de özgürlük anıtı vesaire kullanılabilirdi.. Reklam zaten böyle bir şey derken şunu demek istiyorum.. Reklamcılar insanların zayıf noktalarının üzerine gidip potansiyel müşterilerin akıllarını çelmeye, mallarını pazarlamaya çalışır. Bunu kabul ederek değerlendirince baştan zaten sömürü var. Kabe’li posterin, reklamın özünde olan sömürüden fazlası olduğunu düşünmüyorum. Ama tv kanallarının haber sitelerinin her tarafa bayrak koyup “birlik ve beraberlik” adına ve aslında daha cok izlenmek uğruna sonuçlarını hesaba katmadan (hatta aslında özellikle hesap ederek) insanları provoke etmesi gerçekten aşağılık bir hareket işte.. Milletin değer verdiği sembolleri öne koyarak insanların mantıklı düşünüp olayları değerlendirmesini engelliyorlar.. bir nevi şok siyaseti

 7. ali

  dinsel veya milliyetçi sembollerin ticari olarak kullanılmalarını sömürü olarak kabul etmek ve bu sebepten bunlardan sakınmak, bu sembolleri daha da tabulaştırmaz mı?

 8. ali

  dini veya ideolojik sembollere kutsal değerler yükleyenleri, kitle iletişim yoluyla maruz kaldıkları imge yağmuru tarafından ‘sömürülmesinler’ diye koruma altına alıp özel çiftliklerde mi beslemeliyiz? bence asıl böyle bir düşünce onları aşağılamak oluyor.. bunun yerine bu simgelerin içi nasıl boşaltılabilir, ikonlar nasıl kırılabilir (veya zamanla içten içe çatlatılabilir) onu düşünmek daha yerinde gibi geliyor.. ve hatta belki de beğenmediğimiz reklamlar bu iç boşaltma işine ucundan el atmış durumda..

 9. arikan

  @Gizem özgürlük anıtı turist için değil ama Amerikan özgürlük safsatasına inanmışlar için aynı ayar sembol sömürüsü olur, tabi çok sömürüldüğünden kimseye sömürme gibi gelmiyor. Dediğin gibi reklamlar her türlü naneyi yiyor, ama bence kabe veya Atatürk gibi Türkiye’de hala “divine” olan semboller üzerinden her mesaj diğer sembolleri kullanan mesajlara göre daha uyarıcı. Bu aşırı uyarıcılık da fırsatçılar için bir sömürme alanı sadece.

  Her neryse. Ali tabii ki bunları vah vah ikonlarımızı sömürüyorlar diye konuşmuyoruz. Sadece Türkiye’de yükselen vahşi kapitalizme bir pointer bu o kadar. Serbest pazar tabii ki herşeyin içini boşaltır, bunu küresel olarak o kadar çok gördük ki tekrar etmeye bile gerek yok.

  Bu tür yazılar / görseller post ederken tek derdim, Türkiye’de bu markaları TV kanallarını vs. seven eden varsa, sevmemesi için bir çaba. Okyanusa taş atip dalga yaratmaya çalışmak gibi naif bir davranış olabilir, ama nolur nolmaz internet bu diye de aklımdan geçiyor böyle.

 10. ali

  ben de, bu iç boşaltma işi bazen olumlu olabiliyor demek istedim; mikrop gibi gördüğümüz şeylerin (bu durumda imgelerin çıkarcı kullanımı) ilerde bağışıklık yapıp aşı etkisi yarattığını da görmek olası şeklinde iyimser bir bakış olsun diye.. :)

 11. Dara Kilicoglu

  @Gizem, “Reklamcılar insanların zayıf noktalarının üzerine gidip potansiyel müşterilerin akıllarını çelmeye, mallarını pazarlamaya çalışır. Bunu kabul ederek değerlendirince baştan zaten sömürü var. Kabe’li posterin, reklamın özünde olan sömürüden fazlası olduğunu düşünmüyorum.”

  Benim de soylemek istedigim sadece buydu. Harika ozetlemissin Gizem. Biskuvi resimleri ile kaplanmis otobusleri dusunelim, hatta daha da kotusu, donerci bufeler urunlerinin dusuk cozunurlukte resimlerini cekip x800 hatta belki daha da fazla buyutup binlerce insanin hergun onunden gectigi binalari o resimler ile giydiriyorlar. Somuruden de baska birsey galiba bu. Artik iskence falan oluyor hali ile.

 12. arikan

  biskuviye inanmak ile allah’a inanmak benzer şeyler mi demek istiyorsunuz?

 13. kerem öztürk

  ortada sömürüye dair bir fikir yok

 14. deniz örnek

  anıtkabir kompleksinin içinde yer alan ve askerlerin çalıştırdığı kafeterya nın koskoca NESKAFE tabelasını asla unutamam . !?

Yorum Yaz