23.12.2006

Alibaba ve Türk Çin İş Adamları Derneği

alibaba.com Çinde’ki küçük ve orta ölçekli üreticileri dünyaya bağlayan bir iş ortamı. Son zamanlarda daha sık Berlin’de, San Francisco’da, veya İstanbul’da köşe başı dükkanlarının alibaba.com yoluyla Çin’de ürettirdiği malları sattığını görüyoruz. Bu Türkiye’de de dünyada da “dışarıya iş yaptırma aman bizim ekonomi çöküyor” gibi telaşlara itiyor insanları ancak dünyanın neresinde olursa olsun iyi ve ucuz hizmet veren kazanır mantığından bu iş giderek artıyor. alibaba.com gibi siteler sayesinde sadece Sabancı Holding, General Motors gibi dev şirketler değil siz de evden kendi şirketinizle bu işi yapabilir hale geliyorsunuz.

alibaba.com sadece Çin’de bağlantı sağlamıyor, aynı zamanda ordaki üreticileri organize ediyor. Mesela Çin’de bir köydeki eldiven üreticisi ben eldiven satıyorum deyip geçemiyor. alibaba sitesinde sistem gereğince listelenecek olan işi binbir kaleme bölerek işin detaylarına girmek zorunda ve böylece çok daha verimli iş anlaşmaları yapılabiliyor.

İş adamları dernekleri web servislerine dönüşmeli

Önceki gün de Taksim’de Sakızağacı caddesinde Türk Çin İş Adamları Derneği (TÇİAD) olduğunu gördüm. Bu dernek aynı zamanda “Çince dersi verilir” diye bir afiş de asmışdı. Sanırım iş anlaşması yapabilecek kadar Çince öğrenmek bir çok iş adamına faydalı olur. Ancak çok önemli bir durum var ki, bugün her “iş adamları derneği” bir web servisine dönüşebilir. Bu hem işleri daha erişebilir kılar hem de alibaba.com örneğinde olduğu gibi daha fazla düzene girmesini sağlayarak ekonomik etkinliği hızlandırır. Sanayi bölgesi veya teknokent kurmak kendi başına çok da yeterli -hamle?- değil, böyle alanlar Internet üzerinden dünyaya açılıp düzene girdiğinde çok daha aktif bir ekonomik hayat olacaktır.

Güncelleme: Alibaba.com Türkiye’ye kapatılmıştır. Bu kapatma doğru değildir, Türkiye’den Çin ile ticaret yapanlara büyük engeldir. Ancak alibaba.com sitesine farklı yollardan erişmek mümkündür. Bunun için şu listedeki yollardan birini deneyin:
bağcık “Yasak sitelere giriş” etiketli bağlantılar

Etiketler

, , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. Otel » Blog Archives » Dernekleri vardır. İyi; Yusuf Vardar
 2. Düğümküme » 2007 Düğümküme Başlıkları

159 Yorum

 1. birgül

  pls ve metal aksamlı her türlü promosyon ve mutfak eşyası imalatı

 2. ibrahim karaca

  bitkisel ürünler ithal etmek istiyoruz bu kıonuda yardımcı olursanız sevinirz.bu konuyla ilgili bilgi sahibi olan iş admalrınızdan biriyle bizi görüştürbilirseniz seviniriz.çalışmalrınızda başarılar dilerim. ibrahim karaca

 3. serkan

  parke ithal etmek istiyorum .8mm görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim

 4. arikan

  buzlu cam ithal etmek istiyorum, heryerde aradim bulamadim, sizden medet umuyorum.com ve alibaba.com

 5. Sevgi ÖZTAŞ

  Satışla bitmeyen Dostluk…

  1998 yılında kurulan İsra Ambalaj hizmet verdiğimiz sektörde pek çok ünlü markanın kağıt çanta ve kutularını üretmektedir. Günümüzde firmamız ürün yelpazesini kağıt çanta ve kutu olarak geliştirmiştir. Bu alanda çalışmalarımızı daha ileriyi hedefleyerek büyütmekteyiz. Çözüm için her zaman müşteri ilişkilerine önem veren firmamız müşteri memnuniyetini ilke edinerek anahtar teslim çözümler üretmektedir.
  Müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutan firmamız, müşterileri ile kurduğu yakın ilişki ve fikir alışverişleri sonucunda tercih edilen bir ambalaj firması olmuştur. Sizleri de yakından tanımak, kağıt poşet ve kutu gereksinimleriniz konusunda farklı çözümler üretmek, pratik ve doğru ambalajla satışlarınızı arttırmak ve taleplerinizi karşılamak bizleri mutlu edecektir. Ürün için en doğru ambalajın zamanında teslimi, kalitede sürekliliği sunmak ve müşteri memnuniyeti en önemli amacımızdır.
  Firma baskılı kağıt çanta, sürekliliği olan ambalaj tipleri içersinde yer alır ve firma imajınızın olumlu yönde gelişimine ilişkin etkin bir reklam aracıdır. Kağıt çantalar satışını yapmakta olduğunuz ürünün taşınmasının yanı sıra; tüketici tarafından farklı zamanlarda da taşıma amaçlı kullanılacağından dolayı firma markanızın tanıtımını bizzat tüketicinize yaptırmanızda etkili bir reklam aracıdır.
  Ayrıca 19 çeşit 5 boy katalog çantalarımız mevcuttur.

  Saygılarımızla

  Sevgi ÖZTAŞ

  Tel :+90 212 670 08 67
  +90 212 670 23 62
  Faks :+90 212 670 12 84

  http://www.israambalaj.com.tr
  Email :soztas@israambalaj.com.tr

 6. ali

  Ben de Çin’de otopark yapmak için uçsuz bucaksız bir arazi; ayrıca 24 saat gözünü kırpmadan araziyi bekleyecek, bir dudağı yerde bir dudağı gökte, bir gözü Şam’da bir gözü Bağdat’ta bir Çinli memur arıyorum. Görüşlerinizi bildirip bizi oturaklı-tumturaklı birileriyle görüştürürseniz üstüne de iki-üç duble rakı ısmarlarsanız memnun oluruz; hem ayrıca envai çeşit janjanlı mamulümüz mevcuttur ve her türlü kalıp alınır, ambalaj yapılır, torna-freze yapılır, nakliyat da yapılır bunların yanında kardeş şirketimizce komisyon, tahsilat, PVC kaplama, fotokopi, gıda sektörüne yönelik ışık panoları vb. işleriniz itinayla yapılır. Çalışmalarınızda ve bundan sonraki hayatınızda bol şans ve namağlup şampiyonluklar dilerim.

  Saygılarımla,
  Wai Shu-hung Chou
  wsh-chou@liamg.com
  Chou Corp.
  +90 535 271 82 81

 7. arikan

  Çin Seddi yıkılacakmış diye duyduk. Türk Çin iş adamları derneği olarak hemen toplandık ve konuya el attık. Sonuç olarak Çin’in ulvi kuzey yönünde değil güney yönünde, yani denizlere ada yaparak, toprak genişletmesini uygun gördük.

  Bu iş için harfiyat tecrübesi olan inşaat şirketleriyle çalışmak istiyoruz.

  Saygılarımla,
  Murat Chin
  murat-chin@alibaba.com

 8. ali

  murat Bey, bizim bacanağın kahveden arkadaşı var bu işle ilgili, şu anda boşta. mahalleye gidip esnafa sorarsanız bulursunuz kendisini..
  saygılarımla,
  shu-hung bey

 9. cenk

  Murat Bey,

  Yıkılacak olan çin seddinin yenisini ben ve arkadaşlarım, yani bizim firmamız çelikten imal edebiliriz. Uygun bir vaktinizde çin çayı içmeye gelmek isteriz, detayları konuşuruz. Bi de dayımın kızı var, size versek diyorum, götürürsünüz onu da çine.

  Sevgiler, saygılar, kısmetse herşey olur,

  cheng

 10. arikan

  Hayırlısı neyse o olsun arkadaşlar. Herşeyin en hayırlısı sizin olsun. Çin’de barajlar villalar yaparsanız dilerim hayırlısıyla.

  Çin İmparatorunun kalan tek torunu Roberto Chin Çon

 11. selma

  daha ıyı olabılır kullanım alanı daha kolaylasması gerekıyo herkezın ulasması ve dunyanın nsıl tıaret yaptıgını bılesın gerekıyo ıyı gunler

 12. KAPTAN SAYIN

  çinden makine almak istiyorum nasıl alabilirim aldığım makine çalışmazsa geri iade veya servis olasılığı varmı teşekkür ederim

 13. arikan

  Çinden ne tür makine almak istiyorsunuz?

 14. arikan

  Çinden ucuz ve kaliteli makine almak için buraya tıklayın.

 15. resasio_06

  Çinden ucuz ve kaliteli makine almak için buraya tıklayın.

 16. arikan

  Çinden ucuz ve kaliteli medikal makineler ve ürünler getirtmek için şu adreslere bakın:

  Hastane Mobilyası

  Medikal Araçlar

  Tüketilip atılan medikal malzeme

  Medikal Paketleme

  Hijyen malzemeleri

 17. çanta ithalatı yapmak istiyoruz

  çanta ithal etmek istiyoruz fiyatlar ve masrsfları nekadardır

 18. arikan

  Çanta fiyatları çantaların türüne göre değişiyor. Öncelikle bu listeden hangi tür çanta ithal etmek istediğinize bakın:

  Kadın El Çantaları

  Sırt Çantaları

  Seyahat Çantaları

  Alışveriş Çantaları

  Paketler

 19. abdullah erol

  http://www.yeminlitercuman.com sitemiz 200 Ülkede Türkçe Tercüman Projesi başlatmıştır. Sitemiz Çin’de (ve tüm dünya ülkelerinde) tercüman, rehber, danışman vb. ihtiyacı olanların hizmetindedir. Çin’de Türkçe Tercümanlar için adresimiz: http://www.yeminlitercuman.com/cin

 20. arikan

  Yeminli Tercüman sitesinde Çince Türkçe çeviriler mimar elinden çıkmış bir bina kadar temiz ve düzenli, inci kolye gibi sade ve şık duruyor.

 21. mesut

  ben tornacıyım çeşitli boy ve ebatlarda tornaya ihtiyacım ancak bunu internet üzerinden almak istimiyorum alibaba.com daki ürünleri çok beğendim acaba türkiye bu arkadaşların yerleri veya şubeleri veya ürünleri satan firmalar var mı ? gidip görebileceğimiz bana bu konuda mail atarsanız çok sevinirim teşekkürler

 22. arikan

  Sevgili Mesut,

  Nereye eposta atacagimizi belirtirsen Türkiye’de Alibaba temsilciliği konusunda yardımcı olmaya çalışırız.

 23. numan kolaklioglu

  GOGART ARABASI ITHAL ETMEK ISTIYORUM TARDIM EDERMİSİNİZ
  03523380275
  05333528798

 24. numan kolaklioglu

  gogart arabası ıthal etmek istsyorum03253380275
  05333528798

 25. danny

  sayın müşteriler
  çin pazarında yapacak olduğunuz ürün araştırma ve ithalat konusunda sizlere yardımcı olabiliriz.

  sayğılarımla

 26. durmus aslan

  ben almanyada yasiyorum buraya cinmalari getirip satmak istiyorum yardimlarinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum tesekkürler

 27. kılavuz

  kuru temizleme ekipmanları ve çarşaf katlama makinası ithal etmek işbirliği çalışması yapmak istiyorum
  0 216 517 90 56

 28. Oktay REYHANOĞLU

  eğetimimi çinde tamamladım 13 yildır türkiyedeyim çince ve çin ile ilgili sizlere yardımcı olabilirim

 29. Oktay REYHANOĞLU

  tel:0533 461 00 79

 30. Hamdi

  endüstriyel takım arabalaraı dolapları farlaf ve plastik seperatörlü avadanlıklar ile ilgili firmalar ile temas kurmak istiyorum.

 31. Hamdi

  plastik mühür ve tek kullanımlık plastik kilit üreticileri ile temas kurmak istiyorum.

 32. ramazan

  iyi gunler,
  ben italyada ramazan gozudok. turkce italyanca tercumaniyim. ithalat ihracat is gezileri ve is adamlari icin birebir. 16 senedir italya milanoda ikamet ediyorum ve burda okudum, dolayisiyla buralari cok iyi biliyorum (geziler icn). eger size tercuman lazimsa ben bu isi cok iyi yapabilirim. fuarlara falan katilmak olabilir ve tum is seyahatlerinde tercumanlik yapabilirim.
  irtibat
  tel 00393494175994
  e- mail ramazangoz@hotmail.it

 33. arikan

  Çinde işe girmek isteyen hemen girsin.

 34. mehmet özsoy

  endüstiriyel buz makinaları evaparatörü almak istiyorum varsa türkiye temsilcileri ile irtibata geçmek istiyorum tel 05357818349

 35. ali

  çinli yazarlara türkçe yazı yazdırmak istiyorum. irtibat 053531415926535

 36. süleyman kılıç

  merhaba çok zengin rezerve sanip 2000 hektar mangandioxsit işletmli sahamdeki ham madeyi ihrac etmak istiyorum bu konuda yardımcı olabilirmisiniz
  gsm .+905397956708

 37. ali

  mahalli ligde oynayan köklü, prestijli, kendi ekolünde lider futbol takımımız için çin’den kamyon kamyon fanatik ama prezentabl taraftar getirmek istiyoruz. ücretler dolgundur.

 38. cenk

  Türkiye’de yeri yerinden oynatacak bir ürün, japon yapıştırıcısının yerine galon galon çin yapıştırıcısı getirmek istiyoruz. Piyasaya yıldırım gibi gireceğiz, vatandaşın her türlü ayrık işini yapıştırmak hedefimiz.

  Aynı zamanda pul yapıştırmakta zorlananlar için silikon dil projemiz var, bu iş için de ortak arıyoruz.

  Necip Tut Kal

 39. kamil

  merhaba arkadaslar ben cince ve turukceyi cok iyi biliyorum. kac senedir cindeki fabrika fiyatlarini tanitmak,fuar gezdirmek ,musterlere vakaleten mal siparis vermek,internetten urun arastirmak,gonderilen urun evraklari kontrol etmek gibi ticari tercumanlik yapiyorum ve ayrica bos zamanlarda cince ozel ders veriyorum.cindeki ithalat islerinizi daha iyi yapmak,fabrikalarla daha iyi baglanti kurmak ,daha kaliteli daha uygun fiyata urun alamk ve ya iyi bir cince oretmen dusunurseniz beni arayin. 05382073186 kamiljan2005@yahoo.com

 40. süleyman

  merhaba
  zengin rezervli maden sahalarımın işletmeye geçirebilecek madencilikten anlayan
  güçlü (finasman)şirket arıyorum
  tel 059397956708
  ortakk arıyorum

 41. KURU SOĞAN

  ANKARA-POLATLI ‘ DA KENDİ ARAZİLERİMİZDE YETİSTİRDİĞİMİZ 100 TON KURU SOĞANIMIZ VAR. DÜNYA’NIN HER YERİNE GÖNDEREBİLİRİZ. GERÇEKTEN İLGİLENENLER TEKLİF VE TALEPLERİNİ MAIL ADRESİME GÖNDERSİN LÜTFEN.

  E-mail: alper-ka@hotmail.com

 42. meliha özkur

  ben promosyon amaçlı t-shirt,şapka,yelek,bere,mont,futbolforması,basketforması imalatını yapmaktayım

 43. servet adıguzel

  kendı KUMU ITIHAL ETMEK ISTIYORUM BANA YRDIMCI OLURMUSUNUZ NASIL VE NE ? YAPMAM GEREK VE BUNLARDAN FIYAT ALMAK ISTIYORUMM

  NUMRAM VERIYORUM BILGINIZ OLDUGUNDA LUTFEN ARAYIN İSMİM HİKMET ADIGÜZEL
  CEP:0542 891 27 02

 44. MUSTAFA SARI

  SAYGILARIMLA BEN ALARM GÜVENLİK SİSTEMLERİ HAKINDA YURT DIŞINDA VE DIŞ ÜLKELERDEN NASIL ÜRÜN GETİREBİLİRİM VE NASIL ARAŞTIRMA YAPILIR ÖĞRENMEK İSTİYORUM. LÜTFEN EN KISA ZAMANDA BANA DÖNMENİZİ İSTERİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

 45. neşat taşpınar

  sayın yetkililer çinden küşe kağıt getirmek istiyorum çinin hangi bölgesinde kağıt fabrikaları var veya hangi adreslerden fabrikalara ulaşabilirim teşekürler

 46. MUSTAFASARI

  ALARM GÜVENLİK MALZEMELERİ HAKKINDA FİYATLARI * ÖZELİKLERİ * KURULUMU *SATIŞI * İTHALATI HAKKINDA BİLGİNİZ OLDUĞUNDA LÜTFEN BANA ULAŞIN ŞİMDİDEN TEŞEKÜR EDERİM. CEP NO: 0536 607 4783 MUSTAFASARI

 47. METİN ULKU

  ARKADAŞLAR YAZILAN YORUMLARDA CİDDİYETTEN UZAK YORUMLAR OKUDUM ASLINDA BU TÜR YORUMLARIN YARDIM AMAÇLI YAZILMALARI EN UYGUNU AMA BİZ SULANDIRMAYI SEVDİĞİMİZ İÇİN HEMEN FARKLI YORUMLAR YAPILMIŞ ÜZÜLDÜM İNANIYORUMKİ BU TÜR YORUMLAR AZALIR SAYGILARIMLA

 48. Cemalettin Edebali

  Saygi deger kardeslerim .Ismim CEmalettin Edebali ,Cin Halk Cumhuriyetin de yasamakatayim.Her hang bir urun arayisi icerisine girerseniz sizlere her konuda yardimci olmaya calisirim.
  SAYGILAR SUNARIM…
  Tel&fax=0086 571 851 045 88
  e-mail= cemedebali@hotmail.com
  msn= cemedebali@hotmail.com
  cep = 0086 139 581 475 74
  HANGZHOU/ CHINA

 49. kadir

  yaaaa arkadaşlar bu çinliler maden işlerini biliyorlarmı veya burdaki maden sahalarını işletmek isteyenleri arayanları var mı Bana yardımcı olacak bir arkadaş aramaktayım lütfen ilgilenenler varsa arasın şimdiden tşk.0 532 554 90 71

 50. kadir

  manganez ve krom birde bej mermer saham var da bilği için yani bunlara bi teklif götürün komisyon ve giderler karşılanır ama sonuç almamız lazım yani

 51. kadir

  çok acil bir de o nu belirteyim işletmeciler lazım

 52. Hasan

  çin den italat ihracat yapmak isti yorum.
  yartim olomanısi istiyorum….

 53. mehmet

  her ülkenin kendi ürettiği şeyler kendine göre güzeldir . bizim yerli mallarımızda bize güzel gözükür .kendi üretiklerimizi kaliteli yaparsak hiç bir ülkenin mallarına gerek durmayız. bizdeki bu para hırsı oldugu mütted herkezin gerisinde kalırız. saygılarımla . toz tablet presleri cam mozaik,ernet .suluboya,klor,kömür,toprak,büyük çaptadaki değirmenleri vb

 54. mehmet

  her ülkenin kendi ürettiği şeyler kendine göre güzeldir . bizim yerli mallarımızda bize güzel gözükür .kendi üretiklerimizi kaliteli yaparsak hiç bir ülkenin mallarına gerek durmayız. bizdeki bu para hırsı oldugu mütted herkezin gerisinde kalırız. saygılarımla . toz tablet presleri cam mozaik,ernet .suluboya,klor,kömür,toprak,büyük çaptadaki değirmenleri imalatı http://www.mekesan.com info@mkesan.com

 55. HASAN

  italat ve ihracat (AHŞAP) vida getirmeyi düşünü yorum hardim ci olursanız çok sevinirim sizlerde tanişmak dan gurur du yarim..

 56. Cemalettin Edebali

  Saygi deger kardeslerim .Ismim CEmalettin Edebali ,Cin Halk Cumhuriyetin de yasamakatayim.Her hang bir urun arayisi icerisine girerseniz sizlere her konuda yardimci olmaya calisirim.
  SAYGILAR SUNARIM…
  Tel&fax=0086 571 851 045 88
  e-mail= cemedebali@hotmail.com
  msn= cemedebali@hotmail.com
  cep = 0086 139 581 475 74
  HANGZHOU/ CHINA

 57. Egemen Gundogdu

  ;-)))))

 58. okan kutlu

  çinden bayan çantası fashion model ithalatı yapmak istiyoruz .bu konu ile ilgili araştırmalar-MODEL SEÇİMİ -FİYATLAR-NUMUNELER-NAKLİYE-GÜMRÜK İŞLEMLERİ-NASIL GERÇEKLEŞECEK RAKAMSAL OLARAK MİNUMUM MAL MİKTARI VEYA TUTAR DİYE BİR KOTA VARMIDIR .İLLA BİR KONTEYNER MAL MI GETİRMEMİZ GEREKLİ DAHA AZ BİR ÜRÜN GETİREMEZMİYİZ…BUNLARLA İLGİLİ BİZİ BİLGLENDİRİRSENİZ MEMNUN OLURUZ.. ÇÜNKÜ BİZ BU ÜZERİNE CİDDİYETLE DÜŞMEK İSTİYORUZ…
  SAYGILAR
  OKAN KUTLU

 59. Zekeriya Alp

  Ne oldugu farketmez Cin’den birseyler getirmek ve satmak istiyorum. Ticaret icin yaratilmis bir insanim. Yeni momentumlarin pesindeyim. Hayatta herseye doydum, orta yas ve guzelim.

 60. KÜRTÜNCÜOĞLU

  GÜNES PİLİ VE RÜZGAR GÜLLERİ HAKKINDA KATALOK VE BİLGİ EMESENNİMME GÖNDERİRMİSİN İZ

 61. Mehmet ŞAHİNLER

  Alibaba Türkiye açılması planlanıyor mu? Böyle bir olşum varsa iletişime geçebileceğimiz birileri varsa bildirirseniz çok sevinirim.

 62. mehmet

  arkadaşlar bu veya bundan başka internet üzerinde başka siteler var bunların imsi bana acil olarak lazım bu konuda bana yardımcı olursanız çok minnettar kalırım yardımlarınınz için şimdiden teşekkür ederim

 63. mehmet

  arkadaşlar bu veya bundan başka internet üzerinde başka siteler var bunların ismi bana acil olarak lazım bu konuda bana yardımcı olursanız çok minnettar kalırım yardımlarınınz için şimdiden teşekkür ederim

 64. mehmet SAKA

  1965 Senesinden bu yana imal ettiğimiz ürünlerin bazıları:BTB cam mozaik presleri,cam öğütme değirmenleri,ağaç parke sistre motoru,mikser,draje ve susam kazanları. Tuz,ernet,suluboya,şeker,toz kimyasallar,toprak,nargile kömür,şifalı bitki,vb. Toz ve karışımları basan toz tablet presve makinalarını imal etmrkteyiz ,Saygılarımla MUSTAFA KEMAL SAKA

 65. mehmet SAKA

  1965 Senesinden bu yana imal ettiğimiz ürünlerin bazıları:BTB cam mozaik presleri,cam öğütme değirmenleri,ağaç parke sistre motoru,mikser,draje ve susam kazanları. Tuz,ernet,suluboya,şeker,toz kimyasallar,toprak,nargile kömür,şifalı bitki,vb. Toz ve karışımları basan toz tablet presve makinalarını imal etmrkteyiz ,Saygılarımla MUSTAFA KEMAL SAKA http://WWW.mekesan.com info@mekesan.com

 66. Ahmet ÖLMEZ

  çinden dolap süsü ithal etmek istiyorum bana nasıl yardımcı olabilirsiniz.teşekürler

 67. baha

  her türlü cicek ve agaç fidanı yetiştirmekteyim.otel,site,parklar,bahçeler için çeşitli ürünler mevcuttur.yurt içinden ve yurt dışından ilgilenen herkes irtibata geçebilir.

 68. mao zedung

  Arkadaşlar, son dönemde “bana 100 kontör gönder, çin pasaportunu cebinde bil” tarzı cep mesajları gönderiliyormuş. aman dikkat! bu konuda tek yetkili kişi benim. bana cepten 250 kontör gönderene pasaportunu ben veriyorum. cep numaram: +90 345 567 9845 487. bu numaraya göndericeksiniz kontörleri, sakın aldanıp ta başka numaralara göndermeyin.

  sizi çok seven Mao Zedung (bak şimdi mao diyince aklıma geldi, doğu perinçek’i gözaltına almışlar, ne iş?

 69. murat bayraktar

  sevgili kardeşim, çinden wep kamera, işlemci, klavye vs. almak ve çinde bunları üreten firmalardan birkaçı ile orada görüşmek istiyorum bana rehber veya bu gibi hizmetlerden nasıl yararlanabilirim yazarmısın şimdiden teşekkür ederim.

 70. mao zedung

  çin ile ticari faaliyetlerde bulunmak istiyenler alibaba.com sitesindeki “Ali Baba Ali Baba, Bana da Al Bir Araba” adlı grubumuza katılabilirler. Hangi sektör olduğu önemli değil. Her türlü kolaylığı sağlıyoruz kendilerine. Ayrıca kontörlerinizi de bekliyorum.

  Sevgilerle!

 71. arikan

  Güncelleme: Alibaba.com Türkiye’ye kapatılmıştır. Bu kapatma doğru değildir, Türkiye’den Çin ile ticaret yapanlara büyük engeldir. Ancak alibaba.com sitesine farklı yollardan erişmek mümkündür. Bunun için şu listedeki yollardan birini deneyin:

  http://bagcik.com/tag/list?tag=Yasak+sitelere+giri%C5%9F

 72. newzat

  konuya çok yabancıyım.2 kişi çin,e inceleme yapmak üzere gitse, kaç paraya malolur? ve nereye gidilmeli?yardımcı olursanız, sevinirim…

 73. m. emin

  http://www.uzakdogumallari.com ben çinden ürün getirmek isteyenlere danışmanlık yapiyorum. arzu den varsa görüşelim

 74. ogün öngürü

  Cin’den demir çelik üzerine ürünler getirmek ve satmak istiyorum. Ticaret icin yaratilmis bir insanim.bana yardımcı olacak veye fikir verebilecek biri olursa çok sevinirim.

 75. veysi

  ben araç klima üretimi yapıyorum biz firma olarak çinden mal almak istiyoruz cep tel. 0532 6243917

 76. ogün öngürü

  merhabalar arkadaşlar çin de yaşayıp ürün gönderebilecek arkadaşalardan demir çelik üzerine;tel,levha vs…ürünlerinden birer örnek katolog görüntülerini istiyorum….mail adresim:ogunonguru@hotmail.com

 77. onur gunduz

  bu sayfa gayet ticaret platformuna dönüşmüş :x

 78. Muharrem ARDALI

  cinle ilgili profesyonel hizmet: http://www.cin-ithalat.com http://www.chinaimportbroker.com

  velibaba.com ve china made gibi “B2B” sitelere dikkat !

  1. Cogunluk fabrika yani uretici degildir
  2. Bazi firmalar dolandiricidir (3-4yil full uye olanlar haric)
  3. Numune trafigi cok masrafli

  Sanal ortamda ithalat cok risklidir !

 79. fatih

  merhaba arkadaşlar , çinden ürün almak isteyenlere yardımcı olabilirim

 80. Derviş DEMİRAL

  Merhabalar..
  Çin de ki ithalat ve ihracat işlerinizi kontrol edecek..Mal takipciliği ve fatura işlemlerini yapan bir şirketiz..İhtiyacı olan Ciddi abilerle görüşmekden kıvanç duyarız..
  saygılarımızla..
  RYSTRADİNG

  ryschina@hotmail.com

 81. tercuman

  Ben de Çin’den yapacağınız her türlü ithalat konusunda yardımcı olabilirim. Uzun zamandır ithalat-ihracat konusunda, özellikle hafif sanayi ürünlerinde Çince tercumanlık ve danışmanlık hizmeti veriyorum. İlgilenen arkadaşlar benimle cince_tercuman@hotmail.com adresimden iletişime geçebilirler. En azından sizlere bilgi verebilirim.

 82. bahadır

  acil satılık fidan!!!!!4.000 adet fidanımız bulunmakta.ilgililerin en kısa zamanda iletişime gecmeleri rica olunur.[0 555 551 49 33 ] fidan cesitleri ve özellikleri hakkında bilgiler vermiş oldugum numaradan ulasabilirsinz.

 83. Muharrem ARDALI

  burasi ticari platforma donmus:))))))

 84. bulent emeksiz

  ben 1967yılından beri matbaa ambalaj söktöri içindeyim sevgili büyüklerim kagıt ambalaj sektörinde cok iyi fikirlerim ve üretimlerin var ilgilenenlerle tanışmak isterim. bildiyiniz gibi türkiyede oldugu gibi tüm dünya ülkelerinde satınlan her ürünü ambalajı gösterir ve ambalaj sayesinde satmış oldugunuz ürünü cakdaha iyi tanıtma şansınıza sahipsiniz ilgilenenlerin ulaşmasını önemle bekliyorum saygılarımla

 85. bulent emeksiz

  kusura bakmayın 1967yedi deyil 1997 kusura bakmayın özürdilerim

 86. KIRAN JEANS

  iyi çalışmalar çinden kot pantolon getirmek istiyorum bu konuda detaylı bilgisi olanlar 0538 841 44 44

 87. Derviş DEMİRAL

  Kot pantlonda kota olması lazım getirmeden evvel sağlam bir gümrükçü bulunuz kendinize..

 88. Ekmek

  merhabalar! Türk dostumlar
  Türkiye icin yeni bir Çince websitesi(http://www.tuerqi.info) açık, artık Türkiye Çince konuşyor!
  Sadece Türkiye tantım için, ve Çinliler size tanışmak için buraya geldi, iki yulke arasında kesin bir nokta vardır,
  Dünya gelişyor, 10 yıl önce internet bile yokdur, Çinlilari den Türkiye için inanımaz bir sıcaklık gördüm, ve bin den fazla çinli öğrenci burada Türkçe öğreniyorlar.

  ama Türkiye için daha çok den bilimiyorum, her gün yeni bir şey öğrendım,
  fikirniz duymak isterim, yülkeniz nasil Tanıtım yapalım? nasil daha iyi yapabilirim?
  sizin cevap bekliyoruz.
  info@tuerqi.info yazyin

 89. ramadan tac

  sayin: cik degerli arkadaslar . Biz KOSOVADAN katiliyoruyz Chince Turkce bir tercuman ariyoruz ama chinli olucek mumkunse

 90. faruk

  arkadaslar ben çindeki fabrikaya bir ürün yaptırmak istiyorum…ama çine bu zamana kadar hiç gitmedim ama çine gitmeden sizin ürününüzün herşeyiyle ilgilenecek size fabrika bulacak şirketler var sanalda bu şirketler ne kadar güvenilir olur sizce ?

 91. Muharrem ARDALI

  Çin danışma * Çin araştırma * Çin sipariş yönetimi * Çin kontrol * Çin fuar rehber danışmanlık

  Çinden ithalatta profesyonel hizmet burada:

  http://www.cin-ithalat.com http://www.chinaimportbroker.com

  “Bizi bize değil, müşterilerimize sorun”

 92. sevinc sevinc

  Degerli sanayiici abilerim oncelikle islerinizde basarilar dileyerek sozlerime baslamak istiyorum ben Malatya Darende Karabayir koyunde yasayan bir ogrenci velisiyim.Istanbulda sezonluk calisiyorum boyaciyim.Sehirlerdeki egitimi gordukce kendi cocuklarimi dusunuyorum benim cocugum neden bu ortamda olmasin diye fakat yasayacak ekonomik durumum cok zayif ama burada ki egitimi koylerimize tasiyabiliriz kanisina vardim.Siniflarda bilgisayarli egitim var,projeksiyon makinasi var,siralar bireysel,binlerce kitap var vs.vs.arastirdim 1 yillik kazancim bilgisayar,3 yillik kazancim projeksiyon makinasi,10 yillik kazancim okul siralari toplamda 15 yil yemeden icmeden calisacam ki cocuguma iyi bir egitim ortami saglayayim 81 ogrencimiz ve 19 anasinifi ogrencimiz var toplam 100 ogrenci bunlara gunluk bakip buyuk sehirdeki olanaklari dusunup sizlanacagima karar verdim koyume insanlari davet etmeye karar verdim ben size okulumuza hemen yardim edin demiyorum gelin eslerinizide alin bir anadolu turu yapin misafirimiz olun yerinde konusalim yine yardim etmeyin okulumuz magdur olmazsa inanin su an bile utaniyorum size bir is sunamayipta arz etmekten,simdiden en azindan su yazimizi okudugunuz icin bile tesekkurlerimi bildiririm.Alta acik adresimi yaziyorum ayrica okulun telefonunu bildiriyorum.

  Adres
  Karabayir Koyu TEL:4226311009
  Karabayir Ilkogretim Okulu
  Darende/MALATYA

 93. ali

  merhaba türk kardeşler
  ben ali irandan
  İRAN da işize gelen bir şey varsa mail gönderin iy bilgiler vereyim.
  yenitebriz@yahoo.com

 94. kemal kara

  çinden beyaz çay ve diğer şifalı bitki ve baharat ithal etmek istiyorum bana elime ulaşıncaya kadarki fiyatlarını nekadar gönderebileceğinizi nekadara kadarki siparişleri gönderebileceğinizi bildirirseniz bebaber çalışma imkanı olabilir

 95. kemal kara

  elimde 1500kgüzümçekirdeği yağıvar. kilosu 20 dolardan satmak istiyorum ilgilenenlerin ciddi olanların talut1982@hotmail.com adresine mail atmaları bekliyorum.

 96. Salih

  Ben, mevcut makinelerden farklı olarak çalışan, Çay, Fındik, Zeytin ve benzeri şeyleri toplayan, Taşınır bir maikine yaptım. Bu Makinenin Patent hakkını satmak istiyorum. Makine denendi ve çok beğenildi. Farklı aksesuarlarla çok farklı işlerdekullanila bilmektedir. İlgilenenlerin cevabını : slhosmnimamoglu@gmail.com Adresine bekliyorum.

 97. MERSOY

  elyaf makineleri ile bilgi almak istiyorum. Bu konuda çalışma yapan ciddi firma veya kişilerle irtibat kurup makina temin etmek istiyoruz.

 98. ihran

  çince tercuman isteyen beni arasin
  05556032844

 99. Egemen GUNDOGDU.

  CINCE OGRETIMI ve TICARET CINCESI
  CINCE ogretmek, Cin’i, Cinlileri,Cin ile ticareti cok iyi bilmekten gecer…yillarin deneyimlerini sizlerle paylasmak isteriz… Cinli ve Turk ogretmen ile aynı anda her seviyedeki Cince’yi, konusma Cince’sini, ticaret Cince’sini, ister ozel ders ister skype uzerinden calisma olanagini sunmaktayiz.
  Mukemmel ogretmen esin kaynagi olandir felsefesi ile sizlere en iyi hizmeti sunmak icin her birey icin cok farkli Cince ogretme yontemlerine sahibiz, ve aynı anda Cinli ve Cince’si cok iyi olan Turk ogretmen esliginde, iki ogretmen ile yabancı dili calısma olanagi sunmak bakimindan da Turkiye’de ilkiz…

  05349738528
  02126679574
  egemenlina@gmail.com
  egegun50@hotmail.com

 100. Muharrem ARDALI

  http://www.cin-ithalat.com

  Çinden ithalatta TEK adres !

 101. Egemen GUNDOGDU.

  Her seviyeye uygun Cince dersleri, yazma-okuma-dinleme-anlama, gunluk konusma Cince’si ve ticaret Cince’sinden olusmaktadir. Cince ogretimi yontemlerimiz ogrenciye gore degisiklik gostermektedir.
  Firmalara ozel ticari Cince ogretim programimiz ile, ithalat sektorune cok buyuk katkilarimiz bulunmaktadir.
  Yogun is temposunda olanlar icin de skype uzerinden Cince dersleri veriyoruz.
  Universitelerin ilgili bolumlerinde okuyan arkadaslarimiz icin de ardil Cince tercumanlik derslerimiz bulunmaktadir.
  Ozel kolejler icin de cok farkli Cince konusturma tekniklerine sahibiz.
  Dersler, ozel dersler, grup derslerinden olusmaktadir. Cince’yi cok iyi derecede bilen Turk ogretmen ve ayrica ana dili Cince olan Pekin’li ogretmen esliginde Cince calisma olanagi sunmaktayiz. TURKIYE’DE CINCE OGRETIMINI BOYLE BIR SISTEMLE GERCEKLESTIRMEMIZ, BIZI ILK YAPAR VE BU DA BIZE AYRI BIR GURUR YASATIR…
  Artik dunyanın da kabul ettigi bir lisanı sizlere ogretirken deneyimlerimizi de sizlerle paylasmaktan onur duyariz.

  05349738528 egegun50@hotmail.com

 102. hüseyin

  arkadaşlar çinde veya hongkongda bulunan türklerle irtibata geçip komisyon karşılığında küçük boyutlu elektronik malzemeleri posta yoluyla getirtmek istiyorum.para kazanmak isteyenler ve öğrenciler dikkatinize..
  0535 745 35 94

 103. erdo

  merhaba arkadaslar ,yillik ortalama kendi tarlamdan 50 -70 ton nohut elde etmekteyim bu nohutu arap ülkelerine direk ihrac etmek istiyorum .bu konuda bilgisi olanlardan yardimci olmalarini rica ediyorum.müsteri bulma,fiyat arastirma ,transport vs…..

 104. Dervis

  Merhabalar….
  Çin de ki ithalat ve ihracat işlerinizi kontrol edecek..Mal takipciliği ve fatura işlemlerini yapan bir şirketiz..İhtiyacı olan Ciddi abilerle görüşmekden kıvanç duyarız..
  saygılarımızla..
  RYSTRADİNG

  ryschina@hotmail.com

 105. burhan polat

  1998 de metal pul imalatı yapmaya başladık artık çin den metal pul ithal etmek istiyoruz.bu konuda yardımcı olacı olumusunuz.

 106. Dervis

  Burhan bey bizi msn nize ekleyin lutfen..
  Eger yanlis anlamadiysam sizin istediginiz urun , bize cok yakin..
  hoscakalin

 107. Muharrem ARDALI

  http://www.cin-ithalat.com

  Çinden ithalatta TEK adres !

 108. selami

  Arkadaşlar kırgızistanda kapari işi yapan var kapari isteyenler yazsınlar…özbekistandan birşeyler isteyenler var mı….mermer isteyenlerde yazsınlar…selamikaraboga23@gmail.com

 109. selami

  Arkadaşlar elinde ürünleri olan yazarken açıklamalı yazsın adeti bu sadece olmaz…
  ortaasyadan isteği olan var mı..

 110. selami

  Sektör: DEMİR VE DEMİR – DIŞI METALLER
  Konu: İnşaat demirleri alımı
  Ülke: FRANSA
  Firma Adı: ANDRÉ UMIDIAN
  İlgili Kişi: ANDRÉ UMIDIAN
  Adres: 85, TRAVERSÉE PRAT.-BAT. A RÉSID : “LE COMMODORE” LA POINTE ROUGE 13008 MARSEILLE -BDU R.
  Telefon: 33 – () – 953160488
  Fax: 33 – () – 609501515
  E-Mail: fch2004@yahoo.fr
  Web Adres:
  Tarihi: 20/11/2008
  Kaynak: Paris Ticaret Müşavirliği
  Detay:
  arkadaşlar sizde yapmadığınız gelen taleplerinizi paylaşın arkadaşlar faydalansın..

 111. selami

  Sektör: HUBUBAT, BAKLİYAT – YAĞLI TOHUMLAR VE MAMULLERİ
  Konu: CEVİZ İÇİ İHRAÇ TALEBİ
  Ülke: PAKİSTAN
  Firma Adı: KOHENOOR INTERNATIONAL
  İlgili Kişi: UMAR HAYAT
  Adres: NO. 1/2, SUBZI MARKET, HYDERABAD, SINDH-71000, PAKISTAN
  Telefon: 92 – (22) – 2617407
  Fax: 92 – (22) – 2619799
  E-Mail: info@kohenoorint.com
  Web Adresi: http://www.kohenoorint.com
  Tarihi: 21/11/2008
  Kaynak: İslamabad Ticaret Müşavirliği
  Detay: KAHENOOR INTERNATIONAL FİRMASI, SUSAM YAĞI, CEVİZ İÇİ VE DİĞER YAĞLI TOHUMLARI İMAL VE İHRAÇ ETMEKTEDİR. TÜRKİYE’YE SUSAM YAĞI VE CEVİZ İÇİ (HELVA VE TATLI İMALATÇILARI İÇİN) İHRAÇ ETMEYİ AMAÇLAMAKTADIR. NAİL ERSOY, KARAÇİ TİCARET ATAŞESİ

 112. selami

  Kadir usta yazmışsın
  manganez,krom,bej mermer var diye rezervleri ne kadar belli mi..
  Mail adresin var mı..gerekli bilgileri yaz …
  selamikaraboga23@gmail.com yolla

 113. selami

  insaat fuarı..yer..Mekke…tarih..18-22 ocak 2009
  irtibat geçeceğiniz kişi..Fatih Al halabi
  tel..00966 551 291 907
  ofis..00966 255 74170
  katılmak istiyenler ismimi versin..Selami karaboga
  kapsamı geniş..mermerciler,makinacılar,mobilyacılar,vs..
  Fatih bey türkçe bilir gerekli bilgileri alabilirsiniz..

 114. selami

  İyi günler..
  Rusya ve civarlarında mobilya talebinde bulunanlara yardımcı olunur..
  Nadir Husvakov
  Yatas A.S.
  Export Sales Representative

  Tel : +90 216 309 54 10 – ext. 261
  Fax : +90 216 377 46 46
  E-mail : nadir.husvakov@yatas.com.tr
  http://www.yatas.com.tr..
  adımı verin ..selami

 115. dilek polater

  ben 9 yıllık estetisyenim bir lazer epilasyon merkezi düşünüyorum Fakat IPL Lazer cihaz fiyatları çok pahalı Çinden IPL Lazer epilasyon cihazı getirtmek istiyorum. Garantisi olacak uygun ödeme kolaylığıyla bir cihaz temin etmek istiyorum. Acaba bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. Ayrıca türkiyede alibaba sitesinin bir danışmanlık şirketi varmı.

 116. Muharrem ARDALI

  Dilek hanim,
  bizimle irtibata gecin, lutfen.
  IPL konusunda tecrubeliyiz, Tr de calisan 3-4 makinemiz mevcuttur, kaliteli Cin makineleridir.
  Size de tedarik ederiz.

  Saygilarimla

  Muharrem

  http://www.cin-ithalat.com

 117. selami

  Sektör: ÇİMENTO VE TOPRAK ÜRÜNLERİ
  Konu: Parfüm, kolonya, esans, ıtriyat için çok acil cam şişe alımı
  Ülke: KUVEYT
  Firma Adı: KUWAIT PERFUMES FACTORY
  İlgili Kişi: RAED N. AL-KHALAF / PRODUCTION MANAGER
  Adres: P.O. BOX: 1148 SAFAT CODE NO: 13012 KUWAIT
  Telefon: 965 – () – 4120125
  Fax: 965 – () – 24720726
  E-Mail: prd@kpf.com.kw
  Web Adres: http://www.kpf.com.kw
  Tarihi: 24/11/2008
  Kaynak: Kuveyt Ticaret Müşavirliği

  komisyonumu ısterım

 118. selami

  KAPARİNİN PİYASASI ve PAZARLANMASI

  Türkiye’de kapari tarımı henüz emekleme safhasındadır,ancak uzun yıllardır doğadan toplanan kaparinin ticareti yapılmaktadır.Kaparinin yurt dışından talebi oldukça fazladır.Yıllardan beri birçok firma kapariyi toplatıp ihtacatını yapmaktadır.Son yıllarda Türkiye’de de kapari işleyen fabrikalar kurulmuştur.Bizim amacımız kapari gibi bir bitkiyi Türk çiftçisiyle buluşturmaktır.Kapari tarımını ne kadar fazla kişi yaparsa piyasa ve fiat oluşumu o kadar istikrarlı olacaktır.Şu an kaparinin fiatı istikrarlı değildir, ancak genede çok karlıdır.Biz Gameks olarak kapari tarımı yapacak kişilere her türlü yardımı yapmaktayız.Fidan ve tohum teminini bizden yapabilirsiniz.Ayrıca size Türkiye’deki güvenilir kapari alıcı bilgilerini de vermeyi taahhüt ediyoruz.Yeter ki siz dikin.Korkmayın elinizde kalmaz.Ayrıca kaparinin şöyle bir avantajı var.Salamura olduğu için bozulma riski yok.Bekletip piyasanın yükseldiği bir zamanda satabilirsiniz.İspanya’nın 20milyar $ kazanç ettiği bir bitkiyi.Türkiye sadece 12milyon dolar gibi bir miktar kazanç elde etmektedir.Ve ispanya artık kapariyi milli bitki ilan edip korumaya almış,zeytinlikleri söküp kapari dikmeye başlamıştır

 119. selami

  Sektör: KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ
  Konu: 10.000 ton teknik amonyum nitrat alımı
  Ülke: FAS
  Firma Adı: CADEX
  İlgili Kişi: FATIMA HASSOUNI
  Adres: CADEX KAZABLANKA FAS
  Telefon: 212 – (22) – 974445
  Fax: 212 – (22) – 974396
  E-Mail: taoumi@cadex.ma
  Web Adres:
  Tarihi: 25/11/2008
  Kaynak: Rabat Ticaret Müşavirliği
  Detay: CFR Kazablanka/Fas teslimli 10.000 ton teknik amonyum nitrat alimi talebi

 120. selami

  Her türlü Bayan ayakkabı(zenne) siparişleriniz alınır..
  irtibat..Mustafa Erdemir
  iş tel..0232 436 22 55
  cep..0505 286 6056
  Çalıştığımız firmalar..
  inci,Hotiç,Tergan,Ataköy,Beta,Bülent tanca..
  Firma ismi..Voder ayakkabı ltd.şti.ışıkkent/izmir

  adımı verin..selami

 121. selami

  Sektör: HAZIR GİYİM VE KONFEKSİYON
  Konu: Ev tekstili, çarşaf, masa örtüsü vs. alımı
  Ülke: MISIR
  Firma Adı: ELEGANT TRADING CO
  İlgili Kişi: HESHAM ABDEL RAZIK
  Adres: CAIRO-EGYPT
  Telefon: 20 – (10) – 9992861
  Fax: 20 – (2) – 22726681
  E-Mail: hgalal64@yahoo.com
  Web Adres:
  Tarihi: 19/11/2008
  Kaynak: Kahire Ticaret Müşavirliği

 122. selami

  Sektör: KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ
  Konu: 10.000 ton teknik amonyum nitrat alımı
  Ülke: FAS
  Firma Adı: CADEX
  İlgili Kişi: FATIMA HASSOUNI
  Adres: CADEX KAZABLANKA FAS
  Telefon: 212 – (22) – 974445
  Fax: 212 – (22) – 974396
  E-Mail: taoumi@cadex.ma
  Web Adres:
  Tarihi: 25/11/2008
  Kaynak: Rabat Ticaret Müşavirliği
  Detay: CFR Kazablanka/Fas teslimli 10.000 ton teknik amonyum nitrat alimi talebi

 123. dilek

  merhaba

  yurt dışına daha çok mermer ve tekstil ağırlıklı işler yapmak istiyoruz bu konuda bize yardımcı olursanız çok seviniriz.
  telno:0545 848 03 04

 124. selami

  Kapari Nasıl Yetiştirilir.?

  Kapari doğada çoğalmasını, karıncalara, kuşlara ve toprak mikroorganizmalarına borçlu.Çünkü kapari bitkisinin tohumunda çimlenme engeli var.Bu çimlenme engelini, karıncalar ortadan kaldırıyor.Tohumun çevresinde mantarımsı zar, karınca asidince etkileniyor ve böylece çimlenme kendiliğinden oluşuyor.Karınca, kapariyi kışlık yiyecek olarak taşırken ağzından düşürünce çimlenme başlıyor.

  Doğada tohumla kapari bahçesi tesisi biraz risk taşıyor.Bu nedenle uzmanlar, daha ziyade fidan dikimini öneriyorlar üreticilere.Uzmanlar fidanları sizin için yetiştiriyorlar.

  Kaparinin kökleri, toprağın derinliklerine inerek ve toprak altında yatay biçimde metrelerce yayılarak dolgu toprağı örtebilme özelliğine sahip.Bu özelliği nedeniyle uzmanların önerisi, özellikle eğilimli arazilerinizde, dere boyundaki tarlalarınızda kapari yetiştiriciliği yapabileceğiz doğrultusunda.Böylelikle toprak kaybının önüne de geçebilirsiniz.Kıraç, tarıma elverişli olmayan arazileri değerlendirmek için kapari, ideal bir bitki.

  Özellikle güneye bakan yamaçlarda…

  Kaparinin yetiştirilmesi kolay ve diğer türlere göre oldukça masrafsız.Kapari bitkisinin tarım ve tarım dışı alanlarda yetiştirilmesi önemli bir avantaj.Bu avantajdan siz de yararlanmak istiyorsanız , işte size kapari yetiştiriciliğine ilişkin ipuçları.Kapari bitkisinin arazinin bütününde kapama bahçe olarak ve özellikle tarım dışı arazilerde yetiştirilebileceği gibi tütün, bağ, badem ağacı aralarında, tarımsal-ormancılık amaçlı kurulan kızılçam ve fıstıkçamı ormanlarında da yetiştirilebileceğini söylüyor uzmanlar ancak bitkinin çeçeklenebilmesi için ışığa ihtiyaç duyduğunu da unutmamalısınız.

  A) DİKİM
  Öncelikle dikim yapılacak arazide sonbaharda derin sürüm yapılmalı.

  Tarım alanlarında kültür bitkisi olarak yatiştirilecek kapari fidanları, kasım-aralık-ocak-şubat yöre şartlarına göre mart ayında fidanlıklardan dikim sahasına sevk edilir.Yurdumuzda erken ilkbaharda tarlaya dikilen kaparinin tutma oranının daha yüksek olduğu görülmüştür.Dikim zamanı olarak toprağın tavda olduğu zaman tercih edilmeli.

  Dikim mesafesi, kıraç ve eğilimli arazilerde 2×2 olmalı.(her çukura 1 1le 4 fidan dikilebilir)

  FİDAN DİKİMİ TARİFİ (Her çukura 2 fidan)

  1-ZENGİN TOPRAK HAZIRLANMASI:

  a)- 1 el arabası iyi yanmış yanmış ve topaksız hayvan gübresi.

  b)- 1 el arabası ince sıva kumu.

  c)- 5 el arabası tarla toprağı.

  Hayvan gübresi ve ince sıva kumları arazinin değişik bölgelerine öbek şeklinde dökülür.Buradaki amaç dikim işçilerinin bu malzemeye daha kolay ulaşmasını sağlamaktır.Dikim yapılırken yukardaki oranlardaki malzemeler harman yapılır ve zengin toprak olarak dikimde kullanılacaktır.

  2-DİKİM:

  a)- 2 x 2 metre arayla yaklaşık 40 x 40 x 40 ebatlarında çukur kazılır.(Resim 1)

  b)-Kazılan çukurun dibine hazırlanan zengin topraktan 1 kürek atılır.(Resim-2)

  c)-Toprak seviyesinden yaklaşık 5-10 cm aşağıda olmak kaydı ile çukurun karşılıklı iki kenarına 2 adet fidan dikkatlice dik olarak konur.(Resim 3 ve 4 )

  d)-Fidanların üzeri hazırlanan zengin toprakla tamamen örtülür ve sulama için etrafı çanak şeklinde açılır.(Resim 5 ve 6)

  e-) Çanak şeklinde hazırlanan havuzun içersine 1 kova can suyu dökülür.(Resim 7)

  f)-Can suyu döküldükten hemen sonra suyun üzerine 2-3 avuç zengin toprak serpiştirilir.(Resim 8)

  g)-Son olarak fidan dikilen çanağın tam ortasına 1 adet tahta çubuk dikilir.

  Böylece fidan dikim işlemi tamamlanmış olmaktadır.(Resim 9)

  B) BAKIM
  Fidanların ilk yıl gelişim şöyle:

  Kapari fidanları ilk yıl 1 metreye kadar sürgün veriyor.Mayıs ayından itibaren 10-15 adet çiçek tomurcuğu görülebiliyor.Kasım ayından itibaren de yapraklarını dökmeye başlıyor.

  Fidanların bakımı için fazla yorulmanıza gerek yok.Ot alma, ilaçlama ve kuruyan kısımların budanması gibi bakım işleri yapılıyor, o kadar.

  a) Sulama

  İlk yıl fidanlara yaz aylarının çok kurak gitmesi halinde su verilmelidir.

  Bitkilerin aşırı sulanmasından, sulama yapılırken suyun gövdeye temasından kaçınılmalıdır.

  b) Budama

  Ürün hasat edildikten sonra sonbaharda sürgünler, altında 3-5 cm pay bırakılarak budanmalı ve sahadan uzaklaştırılmalı.Böylece fidanlar, her yıl toprak yüzeyinden yeni sürgünler vererek daha canlı çıkacaktır.

  Dalları kuvvetlendirmek için gözlerin sürmesinden yaklaşık 30-40 gün sonra budama yapılırsa daha iyi sonuç elde etmek mümkün.İspanyol’lar “yeşil budama” denilen bu yöntemi tercih ediyorlar daha çok.Dallar budamadan sonra, önce dik büyümeye başlıyor.Daha sonra eğilerek toprakla temas edip uzamaya devam ediyor.

  b) Gübreleme

  Bitkinin aşırı gübrelenmesinden kaçınılmalı.Ancak toprağın orta derinlikte sürülerek analiz sonucuna göre hektara 400 kg.süfer fosfat, 100-150 kg.potasyum klorür, 100 kg.amonyumsülfattan oluşan taban gübresi verilmesi, fidanın gelişimini hızlandırıyor ve verimini arttırıyor.Ancak bizim önerimiz hayvan gübresi.

  d) Hastalık ve Zararları

  Eldeki bilgiler İspanya ve İtalya’ da yapılan araştırma sonuçlarına dayanıyor.Türkiye’ de henüz bu konuda-kültüre alınması çok yeni olduğu için olsa gerek-yeterli araştırma yapılmamış.

  Bitkinizde eğer aşağıdaki belirtiler baş göstermişse zarar görmüş kısımların kesilerek sahadan uzaklaştırılması gerekiyor.

  · Bitkinin odun kısımlarında derin galeriler açılır, zamanla derinleşir.

  · Yaprakların rengi solar, incelir.

  · Sürgünler kısalır.

  · Bitki yavaş yavaş zayıflar, verim düşer

  · Daha ağır durumlarda bitki ölür.

  Böyle durumlarda bitkiyi sökerek imha etmeniz gerekiyor.Yoksa bitkinize musallat olan böcek, diğer köklerinde başına dert olabilir.

  C) TOMURCUKLARIN TOPLANMASI
  Kültür ortamında yetiştirilen kaparilerdenikinci ve üçüncü yıldan itibaren tomurcuk elde ediliyor.Ancak bitki tam verime dördüncü yıldan itibaren ulaşıyor ve bitki başına 8-10 kg ürün alınıyor.

  Doğal ortamda yetişen kapari köklerinden bir kişi günde 10.kg tomurcuk toplayabiliyor.Kültür alanında ise 20.kg

  Bir bitkiden 7-14 günde bir tomurcuk toplanabiliyor.Mayıs-Ekiml ayları arasında ortalama 20 hasat dönemi gerçekleşebiliyor.En sıcak aylarda, en yüksek verim elde ediliyor.En değerli olan küçük tomurcuk (5mm.altı) miktarısa artıyor.

  Bir uyarı:Toplama sıklığının çevre şartlarına ve gelişme seyrine göre belirlenmesi gerekiyor.

  Tomurcuklar toplanırken bitkinin dikenli olması biraz rahatsızlık verebilir.Tomurcuğun ucundan tutularak çekilmemesi konusunda uyarıyor uzmanlar.Çünkü bu durumda tomurcuğun ucunda çöpü kalıyor ki; bu da daha sonraki işçilik maliyetini arttırıyor.

  “Toplanması gereken tomurcuklar, bağlı olduğu saptan bükülerek alınmalı”diyor uzmanlar.

  Tomurcukların sabah ve akşam serinliğinde toplanması gerekiyor.

  D)SAKLAMA
  Toplanan çiçek tomurcukları, 5mm.altı/5-7mm./7-9mm./9-11mm./11-13mm olmak üzere beş gruba ayrılıp %20 lik tuzlu suda ya da bir kat tomurcuk şeklinde katlanarak muhafaza edilir.Tomurcuklar bu şekilde salamurada bir yıl bekledikten sonra satılabilmekte.

  Suyun çok temiz olması, aranan ilk şart.Dinlenen tuzlu su, üzerindeki köpük alınıp dibinde biriken tortuyu bulandırmadan başka bir kaba aktarılmalı.Kapari tomurcukları, bu şekilde hazırlanan suya yatırılmalı ve tamamen ıslanmaları sağlanmalı.

  İtalya’da yaygın olan sistemle toplanan tomurcuklar, plastik kaplarda veya tahta fıçılarda üzerine %15-20 deniz suyu ilave edilerek saklanıyor.Salamurada tomurcukların 7-8 gün kalması gerekiyor.Daha sonra salamuradan çıkarılan tomurcuklar, bir veya iki defa aynı işleme tabii tutluyor.20 gün süren bu işlemler sırasında tomurcuklar sık sık karıştırılıyor.

  İspanya’daki uygulama daha farklı.Tomurcuklar büyüklüğüne göre iki veya iç gruba ayrıldıktan sonra plastik kaplardaki salamuraya alınır.Sıkıca kapatılan kaplar 20-30 gün güneşte bırakılır.Ürün satılıncaya kadar yaklaşık 3-5 ay salamurada kalabilir.

  Kapari çiçek tomurcuğu , ham olarak tüketilmez.Çünkü tomurcuklarda %0.3 kadar gluko kaparinden kaynaklanan bir acılık vardır.Salamuradan muhafaza edilmesiyle bu acılık azalır

  Uluslarası Piyasalarda Kullanılan Kapari İsim ve Boy standartları:

  CAPERS

  NONPAREILLE
  ø0-7 mm

  SURFINES
  ø7-8 mm

  CAPUCINES
  ø8-9 mm

  CAPOTES
  ø9-11 mm

  FINES
  ø11-13 mm

  GRUESAS
  ø>=13 mm

 125. DİLEK ÖKTEN

  İSTANBULDAN YAPACAĞINIZ GÜMRÜKLEME İŞLERİNİZDE YARDIMCI OLABİLİRİM
  0545 848 03 04

 126. can

  eskıye yönelık mobılyalar sedırler at arabaları faytonlar imalat etmekteyiz.yurtdısına acılmak ıstıyoruz yardım edebılecek veya tıcaret yapabılcegımız dostları beklıyrum

  saygılarımla
  hanselsafran@hotmail.com

 127. tilimhan

  merhaba
  iran ve türkye arasında pazarlma birisin arıyorum burda ucuz olanı türkyede satarız ve orada ucuz olanı iranda satarız
  iy işler

 128. selami

  tilim han konuyu geniş aç…neler lazı…neler var yaz…

  selamikaraboga23@gmail.com

 129. can

  tilimhan
  msn ı ekle gorüselım ıvedı
  hanselsafran@hotmail.com
  saygılar
  can

 130. tutku444

  benim krom ve mika maden ocağım var ben çinlilere satmak istiyorum ilgilenen olursa bu msn adiresine yaza bilirsiniz. gani_tutku@hotmail.com

 131. kamil.muhemmed

  istanbulda yasiyorum çince ve turkcem çok iyi, çin konusuda yardemcı olabilirim.

  sureklı bir firmada calismak istiyorum ceptel:05382073186

 132. Muharrem ARDALI

  Hala görüyorum ki, bazi girişimciler, b2b ithalat yapmak düsüncesindeler.
  Bu özellikle Çin için, çok riskli bir girişimdir! Hele bu kriz ortamında, bu çok daha büyük bir tehlikedir.
  Ayrica bu kriz ortamında yatırımlarımızı daha titiz yapmalıyız.
  Çinden ithalat yaparken mutlaka, profesyonel satın alma acentalarıyla çalışın. Tabii ki bunların Çinde yerleşik olup olmadıklarını da göz önunde bulundurun. Referanslarını inceleyin. Telefonla görüşün.
  İthalat çok ciddi bir iştir ve profesyonel destek gereklidir. Bu tür profesyonellerin isteyeceği komisyondan veya ücretlerden çekinmeyin. Zaten fabrikayı ziyaret ettiklerinde, yapacakları pazarlıkta, onu telafi edeceklerdiir, sizin adınıza. Böylece hem iş yaptığınız fabrikanın gerçek olduğundan emin olacaksınız, hemde malınız KONTROL altında olacak.
  BİZDEN SÖYLEMESİ…
  http://www.cin-ithalat.com http://www.chinaimportbroker.com

 133. Oytun ERGUN

  Yaklasik 5 senedir cinde yasamaktayim…Is hayatinda bir cok seyle karsilastim ve gordum ki cinlilerle is yapmak hic de o kadar kolay birsey degil. Profesyonel bir destek almak sart. Ama ne yazik ki insanlarimiz bunu bilmemekte ve genelde baslari sikistiklari zaman profesyonel bir destek almak istemektedirler. Ama cogu zaman hersey icin cok gec olabliyor. Kaybedilen paralarin yani sira ,cekilen sikinti ve harcanan zaman de cabasi… her turlu tercumanlik ve danismanlik hizmeti icin ergunoytun@hotmail.com dan bana ulasabilirsiniz…
  SAYGILAR

 134. aşık

  ben gemicilik yaptığım zamanlarda çin’e gitdiğimde bir bayana aşık oldum ve onunla evlenmek istiyorum yalnız ekonomik şartlar nedeniyle gidemiyorum.kendisi GUANGZHOU,da oturuyor ve beni bekliyor.Bu konuda bana yardımcı olacak şahıslar arıyorum ilgilenenlere şimdiden teşekkür ederim.

 135. aydin yildiz

  cinin guangzhou sehrinde bulunmaktayim her turlu arastirmalariniz ve mal alimlariniz itinayla incelenir ve size ulastirilir 00 86 13556012874

 136. sayram888

  bende super cince biliyorum ,

  sayram401@yahoo.com.cn

 137. selami

  Next Etek kırmızı renk=500 Adet 6 TL.
  H&M Badi Penye ve uzun kollu=500 Adet 4 TL.
  Bayan Yelek iki renk var=1000 Adet 18 TL.

  İstiyenler mail yazabilir…

  selamikaraboga23@gmail.com

 138. selami

  ihracat fazlası tekstil ürünleri

  Next Etek kırmızı renk=500 Adet 6 TL.Beden-8 ile 16 arası
  H&M Badi Penye ve uzun kollu=500 Adet 4 TL.
  Next Bayan Yelek iki renk var=1000 Adet 18 TL.Beden-38 ile 44 arası
  Bershka kısa kol t-shirt=1000 Adet 3,50 TL. 7-8 renk var.Beden-S-M-L dir..
  Etam Tayt=1000 Adet 3,50 TL. 4 renk var.Beden- M-L-XL dır..
  Zara Tayt=500 Adet 3,50 TL. 2 renk kahve-siyah..Beden- S-M-L dir..

  selamikaraboga23@gmail.com

 139. Muharrem ARDALI

  Hala görüyorum ki, bazi girişimciler, b2b ithalat yapmak düsüncesindeler.
  Bu özellikle Çin için, çok riskli bir girişimdir! Hele bu kriz ortamında, bu çok daha büyük bir tehlikedir.
  Ayrica bu kriz ortamında yatırımlarımızı daha titiz yapmalıyız.
  Çinden ithalat yaparken mutlaka, profesyonel satın alma acentalarıyla çalışın. Tabii ki bunların Çinde yerleşik olup olmadıklarını da göz önunde bulundurun. Referanslarını inceleyin. Telefonla görüşün.
  İthalat çok ciddi bir iştir ve profesyonel destek gereklidir. Bu tür profesyonellerin isteyeceği komisyondan veya ücretlerden çekinmeyin. Zaten fabrikayı ziyaret ettiklerinde, yapacakları pazarlıkta, onu telafi edeceklerdiir, sizin adınıza. Böylece hem iş yaptığınız fabrikanın gerçek olduğundan emin olacaksınız, hemde malınız KONTROL altında olacak.
  BİZDEN SÖYLEMESİ…
  http://www.cin-ithalat.com . Blogumuza da bekleriz: http://cin-ithalat.blogspot.com/

 140. Olay Ufku

  Bu nasıl bir kullanıcı profilidir ya Rabbi! Türkiye\\\’yi seviyorum! Düğümküme\\\’yi seviyorum!

 141. MUSTAFA

  Alibaba.com sitesinde cok sayida dolandirici uye oldugunu unutmayin. Ben bilgisayar siparisi verdim(500$+50$shiping)
  parada gitti urunde gelmedi. Sakin bu siteden alis veris yapmayin. Orada inceleme yapiyorsunuz hepsinin guvenirlilik(verified) belgesi var. Bakiyorsunuz belli bir sure sonra o uye silinip gitmis. Cunku dolandirici oldugu icin sikayet sonucunda kapatilmis. Ben derimki paraniz bosa gitmesin…
  ALIBABA.COM NEDIR
  Cindeki bir site uzerinden bilgisayar almak istedim fakat bilgisayar gelmedi. bu site alibaba.com dur. Alibaba.com sitesinde cok sayida dolandirici uye oldugunu unutmayin. Ben bilgisayar siparisi verdim(500$+50$shiping)
  parada gitti urunde gelmedi. Sakin bu siteden alis veris yapmayin. Orada inceleme yapiyorsunuz hepsinin guvenirlilik(verified) belgesi var. Bakiyorsunuz belli bir sure sonra o uye silinip gitmis. Cunku dolandirici oldugu icin sikayet sonucunda kapatilmis. Ben derimki paraniz bosa gitmesin…

 142. Muharrem ARDALI

  Çinden ithalat yaparken mutlaka, profesyonel satın alma acentalarıyla çalışın. Tabii ki bunların Çinde yerleşik olup olmadıklarını da göz önunde bulundurun. Referanslarını inceleyin. Telefonla görüşün.
  İthalat çok ciddi bir iştir ve profesyonel destek gereklidir. Bu tür profesyonellerin isteyeceği komisyondan veya ücretlerden çekinmeyin. Zaten fabrikayı ziyaret ettiklerinde, yapacakları pazarlıkta, onu telafi edeceklerdiir, sizin adınıza. Böylece hem iş yaptığınız fabrikanın gerçek olduğundan emin olacaksınız, hemde malınız KONTROL altında olacak.
  BİZDEN SÖYLEMESİ…

  http://www.cin-ithalat.com . Blogumuza da bekleriz: http://cin-ithalat.blogspot.com/

 143. Adil

  Merhba!!!!!
  Cin Vatandasiyim.Universiteyi Cin’de Bitirdim.3 yildir turkiye’de Yasiyorum.Cesitli Sektorlerde,Makina Uzerinde Cince Tercumanlik Yapiyorum.

  1.Profesyonel Duzeyde Cince-Turkce Tercumanlik Hizmetleri.
  2.Cin Ile Ilgili Ticari Is Takibi,Fabrika Ve Fiyat Arastirmalari Satin Alma Hizmetleri.
  3.Siparis Ve Kalite Kontrol Gozetim Ve Denetim Nakliye Fuar Tanitimi Ve Is anlasmasi Yapilmasi.
  4.Istege Gore Turkiye Ve Cin’de Tercumanlik Hizmetleri.
  5.Ithalat Ihracat Yardimciligi Rehberlik Hizmetleri Verilir.

  Saygilarimla

  Gsm:0539 413 23 47
  Email:adil.112@hotmail.com
  Adil Samet

 144. recep akkaya

  kapari fidan üretimi ile uraşıyorum fidan pazarlamakta sıkıntım var yardımcı olurmusunuz 05353712592 selam

 145. Berna

  Merhba!!!!!
  Cin Vatandasiyim.Universiteyi Cin’de Bitirdim. yıldız teknik Universitesinde yüksek lisans yaptim. 5yildir turkiye’de Yasiyorum.Cesitli Sektorlerde,Makina üreten bir türk fabrikasinda çaliştim.
  1.Profesyonel Duzeyde Cince-Turkce Tercumanlik Hizmetleri.
  2.Cin Ile Ilgili Ticari Is Takibi,Fabrika Ve Fiyat Arastirmalari Satin Alma Hizmetleri.
  3.Siparis Ve Kalite Kontrol Gozetim Ve Denetim Nakliye Fuar Tanitimi Ve Is anlasmasi Yapilmasi.
  4.Istege Gore Turkiye de part time Tercumanlik Hizmeti verebilyom.
  5.Ithalat Ihracat Yardimciligi Rehberlik Hizmetleri Verebilirim

 146. salih

  bulunduğum yerde saf tamamen doğalk şifalı bitkilerin bir çoğunu tedarik edebilirim,yüksek dağların kankırmızı ihlamuru,karabaş otu,atkuyruğu,ciğer otu vs …..

 147. Memati

  ALEM BOZULMUŞ DİYORUM ARTIK BABANIN EVLADINA EVLADIN BABASINA FAYDASI YOKKEN BİRBİRİNİZDEN MEDET UMUYOR OLMANIZ NE KADAR ACI ÇAKALLAR VADİSİ GİBİ OLMUŞ BURASI YAZIK HERKES 3 KURUŞ KAR EDEYİM DE KARŞIMDAKİ NEYAPARSA YAPSIN DİYOR İNSANLIĞIN HALİNE BAKIN YAZIK GERÇEKTEN EKMEK PARASI İÇİN KOŞANLAR VE EKMEK PARALARINI BİLE ÇALIP ÇIRPMAK İSTEYEN İNSANLAR KARŞI KARŞIYA BENCE KİMSE KİMSEYE GÜVENMESİN SONU NASILSA HÜSRAN

 148. Breadmaker

  Memeti who are you? What is your purpose on this world? Argue about what people wrote?
  Enlighten me please!!!

 149. akber

  çin’ceyi iyi biıiyorum . çin’de eytim gördüm . tercümanlık için yeterli tecrübem var.
  TEL: 05314094477

 150. tasima su

  çincem süper “orama koma burama ko” .salaklık edip paranızı kaptırmayın. çine bakıp aldanmayın daha iyi pazarlar var. buradaki dolandırıcılara da kanmayın….

 151. osman karaca

  ben ıstanbulda bere ımalatcısıyım pompon makınası arıyorum ıngılızcem pek yok sıtenızden bır ıkı defa msj attım cevap gelmedı bana pompon makınası veya pompon lazım en az kac adet yapıyorlar ve ticaretımızı nasıl yapacagız makınası olursa daha makbul olur acele cevap beklıyorum saygılar

 152. BETÜL

  BEN BETÜL EROL.ÇİNDE 5 SENE KALDIM.ÇİN DİLİ BÖLÜMÜ MEZUNUYUM.ALANIMA UYGUN İŞLERDE ÇALIŞMAK ISTIYORUM.İLGILILERE SAYGILARIMLA..IRTIBAT TEL:0554 868 80 48

 153. recep akkaya

  kapari fidanı pazarlamakta sıkıntı cekiyorum yardımcı ola bilcek varsa beraber calı şa biliriz selam 0535 371 25 92

 154. yongan

  merhabalar,
  cin den 1 ay oldu geleli . yaklasik 3.5 sene cinde yasadim.1.5 sene shenzhen unuverstesi nde cince dil egitimi gordum.unuversteyi bitirdikten sonra shenzhende tercumanlik burosu actim oraya gelen yabancilara cesitli alanlarda genellikle ticaret alaninda tercumanlik yaptim. orda okuduguma dair belgelerim ve hangi sirketlerde calistigima dair butun belgelerim yanimdadir. cin ile ticaret olsun , fuar takip ve rehberliginde tecrubeye sahibim.iyi derecede cince, ingilizce, ve az arapcam var.
  suan turkiyede is ariyorum.
  tel;05316886017

 155. hayatım kaydı

  çinden hatun getirmek istiyorum.benim oraya gidecek yol param kalmadı.bu hayat beni de sömürdü.bari oradan getireyim dedim.

 156. abdureop hasan

  merhabalar,
  ben cinlik uygur turk . 3.5 seneden cin guang zhuda yasadim. tercumanlik burosu actim oraya gelen yabancilara cesitli alanlarda genellikle ticaret alaninda tercumanlik yaptim. orda okuduguma dair belgelerim ve hangi sirketlerde calistigima dair butun belgelerim yanimdadir. cin ile ticaret olsun , fuar takip ve rehberliginde tecrubeye sahibim.iyi derecede cince, ingilizcem var.
  suan cin guang zhuda is ariyorum.tell:8613535110791 eksan007

  @live.cn

 157. Ekrem

  5 yildir Cinin Shanghai(Sangay)sehrinde yasiyorum. Bu sene Shanghai Normal Universitesi Cin Dili Edebiyat- Dis Ticaret bolmunden menzun oldum. Cinde bir kac sektorde ithalat dis ticaret ve cinde mal-alim satim mal kontrolu yaptim.Ayrica cinde bir cok turk is adamina tercumanlikta bulundum. Shanghai ve Nanjing sehirlerinde türk resturantı acip islettim. Bir cok işimde cinlilerle beraber yaptigim icin cinliye nasil is yaptirilcagi hakkinda tecrubem fazladir. Cinceye ve Cine de oldukca fazla hakimim. Bir cok farkli sehirde is icin bulundum .Ayrica cindeki buyuk fuarlara katildim. Suan is ariyorum ilgilenenler icin mail adresim: ekrem_fener@hotmail.com

 158. Muharrem ARDALI

  hep, ben 1 sene sunu yaptim 2 sene bunu yaptim… bu mudur devamlilik? restoran actim, tercumanlik burosu actim… NE GUZEL! peki sonuc? is ariyorum:))) bilgi kirliligi yaratiyor, insanlari yanlis yonlendiriyorsunuz!!!! tecrube dille, 2-3 seneyle gelmiyor…
  10 sene cabalayin, takdir gorun, insanlarda size guvenebilsin!!!

 159. mustafa kemal saka

  firmamzca üretilen bazı makineler. btb cam mozaik tesisi,cam öğütme değirmenleri,ağaç parke silme motorları,tuz,ernet,suluboya,şiflı bitki,deterjan,toz kimyasallar,toz içeçekler, draje kazanları,nargile kömürü,clor,mıklatıs,gübre vb
  toz mamülü istenilen ölçü ve ebatlarda tablet haline getiren tablet pres ve tablet makinalarını üretmekteyiz. mustafa kemal saka http://www.mekesan.com info@mekesan.com

Yorum Yaz