21.01.2009

Al-Jazeera Gazze Videolarını Açık Lisansla Yayınlıyor

İsrail batılı habercileri Gazze’ye sokmazken ve hatta girenleri de bombalarken Arap dünyasının en büyük haber organizasyonu Al-Jazeera zaten olay yerindeydi. Al-Jazeera muhabirleri olan bitenleri kaydetti ve Gazze videolarını Creative Commons CC-BY lisansıyla internette yayınlanma başladı. Al Jazeera’ya referans verildiği sürece bu videolar haberlerden bloglara, belgesel filmlere, video yorumlara kadar heryerde bedava kullanılabilecek.

Videoları şurada izleyebilir ve indirebilirsiniz:
http://cc.aljazeera.net/

Bundan ne anlıyoruz?

Al-Jazeera Gazze’deki yaşanan gerçeklerin unutulmaması için habercileri, blogcuları, aktivistleri, belgeselcileri bu videoları kullanmaya teşvik ediyor. Internet’te video ne anlama geliyor, neden TVden farklıdır, bunu bir defa anlayalım:

 1. Internet’de video bilgi kaynağıdır.
 2. Açık lisanslı video, bu kaynağın açık olarak dağıtılmasını izin verir teşvik eder.
 3. Videolar tekrar tekrar başka işlerin içinde kullanıldıkça bilgi yayılır.
 4. Internet’te video tekrar tekrar izlenebildiğinden ve referans verilebildiğinden (video permalink) TVye göre çok daha geniş kitlelere yayılır ve uzun süre ortamda kalır.

Türkiye’de daha bir video oynatıcısı bile olamayan zavallı haber siteleri (internet gazeteleri) bu gelişmeyi belki değerlendirip kendilerine çeki düzen verirler.

Etiketler

, , , , ,

4 Yorum

 1. Onur Gunduz

  El cezire logosunu da silselermiş bari, madem CC ile dağıtıyorlar.

 2. Engin Erdoğan

  Burak, bahsettiğin 4 maddeye şunu da eklemek istiyorum. Al Jazeera’nın bu hareketi dünyaya ortadoğuyu CNN ayarında bir kanaldan, ama ortadoğu odaklı bir perspektifle anlatma olanağı sağlayacaktır. CNN gibi kanallar olan biteni batı perspektifinden sunup yayarken Al Jazeera’nin bu hareketi kitlelere güzel bir alternatif yaratır. Özellikle amatör yayıncıların bu videolara serbest erişim hakkının olması, ortadoğu odaklı perspektiflerin yayılımını katlayacaktır.

  Birinci madde olarak yazdığın İnternette video bilgi kaynağıdır bence büyük bir varsayım, bana öğretici TRT2 yayınlarını hatırlattı biraz. Videonun bilgi kaynağı olup olmadığı tamamen içeriğine bağlı. Yalnız içerik her ne olursa olsun, internet videolarında hikaye anlatımı daha direk olmalı çünkü insanların dikkatini uzun süre bir video üzerinde tutmak çok zor.

 3. Eman Deriuqer

  Keşke yazının sonundaki dileğiniz gerçek olsa. Ama bizim haber sitelerimiz/gazetecilerimiz hala alıntı yapmayı bilmiyor, hala akıllarına esen yerden yazıları/fotoları alıp kullanabileceklerini sanıyorlar, kusura bakmasınlar ama, hala haber yapmayı bilmiyorlar. Ben gazeteci falan değilim, ama ben mi öğreteceğim bu insanlara adam gibi araştırmadan, iyice doğrulatmadan haber yapılmayacağını?

  YouTube kapanmadan önce de haber bültenleri düşük çözünürlükte videolarla dolmuştu hatırlarsınız. Keşke, keşke basın yayın organlarımızın kalitesi artsa…

 4. bahaddin

  çok üzücü bi durum ben 9 yaşındayım benden daha küçük çok işgenceler görmüş kardeşlerimde var.Hepsine dualar ediyorum.İsraile beddua ediyorum.

Yorum Yaz