07.09.2008

6-7 Eylül Olayları

“Atatürk’ün Selanik’te doğduğu eve bomba atıldı” şeklindeki yalan haberle kışkırtılanlar 6-7 Eylül 1955′de İstanbul’da yaşayan azınlıkların evlerini ve işyerlerini yağmaladılar. Ardından binlerce Rum vatandaş Türkiye’den göç etmek zorunda kaldı.

Zamanında polis ve yabancı gazetecilerce çekilen bu fotoğraflar 6-7 Eylül olaylarından sonra açılan davalarda hâkimlik yapan Tümamiral Fahri Çoker’in arşivinde saklandı, ölümünden sonra yayımlanmak üzere Tarih Vakfı’na bağışlanmıştı. İlk kez 2005 yılında Toplumsal Tarih dergisinde yayımlanan bu fotoğraflar Beyoğlu’ndaki yağma hareketinin boyutunu gösteriyor. Bu yazıdaki fotoğraflar Bianet arşivinden alınmıştır.

6-7 Eylül Olayları Vikipedi makalesi Rum nüfusundaki değişikliklerden olayların mali boyutlarına, dönemin Adnan Menderes hükümetinin olaylarla ilişkisinden olayın muhtemel nedenlerine kadar pek çok bilgi içeriyor. Ayrıca Tarih Vakfı “6-7 Eylül 1955” 50 Yıl Sonra!.. başlığıyla konuyu yazmıştı. 53 yıl sonra bugün olayların anlam ve önemi Bianet’de yayınlanan “6-7 Eylül’ün Acısını Hiç Unutmadık” haberinde yazılıyor.

Dr. Dilek Güven’in 2005 yılında Radikal’de yayınlanan araştırması 6-7 Eylül olaylarını etnik homojenleşme ve milli ekonomi yaratma çabası bağlamında inceliyor.

Etiketler

, , , ,

3 Yorum

 1. meursault

  su link’ten aziz nesin’in bazi yazdiklari da var konu ile ilgili.
  “sosyal demokrasi vakfi”
  http://www.sodev.org.tr/AYLAR/EYLUL/6-7eylul/6-7eylul.htm

  istanbul ekspres degil de Hürriyet’in baskisini gormek isterdim.

 2. ali

  ben de sürekli hürriyet’in olaylardaki kışkırtıcılığından bahsedildiği için net’te arandım biraz hürriyet’in manşetini bulmak için ama bulamadım.

 3. meursault

  belki birgun google gazete ar$ivinde cikar:

  http://business.timesonline.co.uk/tol/business/industry_sectors/technology/article4712893.ece

Yorum Yaz