12.11.2008

5 Euro (Açık Kaynak)

Hollanda Ekonomi Bakanlığın düzenlediği Hollanda mimarisi temalı metal 5 Euro tasarımı yarışması sonuçlandı. Kazanan sanatçı Stani Michiels tasarımları tamamen açık kaynak araçlar ve internet kullanarak gerçekleştirdi. Dünyaca ünlü, geleneksel ve modern Hollanda mimarisinin konu alındığı yarışmaya Hollandalı mimari tasarım ofisleri davet edilmişti.

Kazanan tasarımın ön yüzünde Hollandalı mimarların isimleri ile oluşturulmuş Kraliçe Beatrix’in portresi, arka tarafında ise Hollandalı mimarların yayınladığı önemli mimari kitaplarının sırtlarını görüyoruz. Kitapların ortasında kalan alanda ise Hollanda haritası bulunuyor. Haritada Hollanda vilayetlerinin bulundukları noktalara o bölgelere özel farklı kuş türlerinin silüetleri yerleştirilmiş.

Paranın tasarımında açık kaynak araçlar kullanılmış. Programlama dili olarak Python seçilmiş. Ayrıca sanatçının kendi IDE‘si SPE Editor, PIL, pyCairo, GIMP, Inkscape ve Phatch’den yardım alınmış. Platform ise GNU/Linux üzerinde Ubuntu/Debian ve bir ASUS Netbook.

Kraliçenin portresini oluşturan metinde adı geçen mimarlar, internet arama sonuçlarından yola çıkılarak sıraya dizilmişler. Dünyaca ünlü mimar Rem Koolhaas‘ın ismi en başta ve en büyük kullanılmış. Onu sırası ile Pierre Cuypers, Aldo van Eyck ve diğer 106 isim takip ediyor. İsimler merkeze doğru küçülüyorlar. Sanatçı “kaynak kodlarını da paylaşmak isterdim ama sanırım buna yetkim yok” diyor.

Bilgisayar programlama metodu ile hazırlanan tasarım birkaç farklı perspektifden calışıp farklı ilüzyonlar yaratması açısından işlemsel tasarımın parametrik ve fonksiyonel olma özelliklerine dikkat çekiyor.

Paralar Hollanda’da Ekim sonunda piyasaya sürüldü. Ayrıca koleksiyoncular için hazırlanmış gümüş ve altından yapılan versiyonları da satışa sunuldu.

Kaynak: http://pythonide.blogspot.com/

Etiketler

, , , , , ,

8 Yorum

 1. farukahmet

  Çok küçük bir düzeltme: Inkspace değil, Inkscape olmalı. Açık kaynak kodlu vektörel çizim programı: http://www.inkscape.org

 2. Dara Kılıçoğlu

  Tamamdır düzelttim. Teşekkürler.

 3. arikan

  Stani Michiels’in eline sağlık güzel iş olmuş.

  Ancak bu kraliçe sevdası Avrupa devletlerinde neden hala hakim anlamıyorum. Türkiye’de benzer bir hareket yapılsa mesela ünlü Türkiyeli mimarlar yazarlar iş adamları isimleri kullanılarak bir “Türk büyüğünün” sembolik portresi oluşturulsa garip olmaz mıydı? Yaşayanlar buna itiraz eder miydi, yoksa oo ismim paranın üzerinde artık tarihe geçtim ne güzel diye keyiflenirler miydi.

 4. Dara Kılıçoğlu

  Burak, aslında benzer bir durum burası için de geçerli. Mesela Kraliçe’yi Atatürk ile değiştir. Bu gibi durumlarda para olsun, pul olsun üzerine Atatürk konur. Ve buna itiraz edemezsin. Edersen herhalde vatandaşlıktan çıkman veya hapse girmen gerekir.

 5. arikan

  Doğru hakketen, ayrıca itiraz edecek adamları paranın üstüne koymazlar sanki. Orhan Pamuk mesela Nobel Ödüllü büyük yazar Paranın Üstüne Kimin İsimlerini Koyalım ÜST Kurulu’ndan geçmez herhalde.

 6. ugur

  uvv. super olmus. kralice bile popstar gibi duruyor valla.

 7. onur gunduz

  ya bunlari çok sevdim ben wallpaper yaptim keşke türkiyede de olsa ama kime başvurucaz bunlar için :( geçenlerde bir haber okudum cumhurbaşkanliği kurumsal kimliği değiştiriliyormuş, bayan gül özellikle kendisi ilgileniyormuş ve yani tuzluktan pijamaya kadar tüm amblemler falan değişecekmiş. yani umarim içinde cami olan bir figür kullanmazlar. ki o formu değiştiremezler sanirim, yine de bi tirstim ankara-istanbul belediye logolarini düşününce.

  diyeceğim şu ki, mesela biz böyle birşey yapsak kime götürücez bunu nasil başvurucaz? bizim kültür bakanliğimiz böyle projeleri destekliyor mu? bıyıklılar kapıdan içeri bile almaz bence bizi.

  bunun gbi “kamu güzelliği” adina yapilan projelerin burada mainstream olabilmesi için ne yapilmasi gerekiyor? kiminle irtibat kurulabilir? nedir yani? kim bakar bu Devletin Grafik İşlerine? Mesela şu beşiktaşta üst geçitte falan gördüğümüz berbat tipografili belediye ilanlarini falan kim yapiyor?

 8. arikan

  Bu para Avrupa’da şu andaki tasarım anlayışının göstergelerinden bir tanesi. Türkiye’de paralar niye böyle “güzel” tasarlanmıyor diye soruluyor burada. Türkiye’de de havada beş takla atabilecek kültürü yansıtabilecek çok önemli tasarımcılar yaşıyor, niye bunları devletin tasarımlarında görmüyoruz. Burada problem Hollanda Devleti’nin vatandaşlarıyla iletişimi ile Türkiye Devleti’nin vatandaşlarıyla iletişimi arasındaki uçurumdan kaynaklanıyor.

  Tasarım politik bir eylemdir. Bunu daha önce Düğümküme’de Dara da yazmıştı hatırlıyorum.

Yorum Yaz