14.08.2009

3 FriendFeed Bir Toyotasa, 120 Toyotosa Bir Facebook Ediyor

friendfeed-toyotasa-facebookToyotasa 130 milyon dolar ediyor Sabancı Holding Toyotasa hisselerinin %65 ini 85 milyon dolara sattığında. Bu bir araba satıcısı…  arbalar, dağıtım ağı, pazarlamacılar, yan sanayii, reklamlar, halka ilişkiler, marka konumlandırmaları…

FriendFeed 50 milyon dolara satıldı Facebook’a önceki gün. Bu bir bağlantı paylaşım ve tartışma sitesi, bir RSS kafe… üç beş düğme, arkadaşlar, karşılıklı yorumlar, RSS kaynakları, çeşitli Javascript’tler, ve bunları barındıran sunuculardan oluşuyor.

Facebook 15 Milyar dolar etti bir kısım hisseleri Microsoft tarafından alındıktan sonra iki yıl önce. Bu bir sosyal ağ servisi… arkadaş profilleri, çeşitli düğmeler, haber paylaşım, fotoğraf etiketleme vb. sosyal etkileşim araçlarından oluşuyor.

Bu rakamlara göre 3 FriendFeed Bir Toyotasa, 120 Toyotasa bir Facebook ediyor. Bu firmaları oluşturan değerleri karşılaştırmayı size bırakıyorum… işçi emeği v.s. kullanıcı emeği, araba dağıtım ağı v.s. sosyal ağ, oto yan sanayii v.s. API uygulamaları.

Karşılaştırmanın küresel yerel birim farklarını da göz önüne alırsak mesela Türkiye’de başlayan sosyal ağ servisi Cember.net yaklaşık 6 milyon dolara Avrupa’lı XING fimasına satılmıştı. 8 Cember.net bir FriendFeed ediyor.

Etiketler

, , , , , ,

2 Yorum

  1. Engin Erdoğan

    değerlendirmeleri göreceli yapman isabetli olmuş. davranış ekonomisi ilkelerine göre insanda değer mekanizması karşılaştırma ile çalışıyor.

  2. MaFiAMaX

    İşte sırf bu yüzden ortalık girişimcilerle doldu. FriendFeed de bu girişimciler kafesi zaten.

    Düşünsenize ortalıkta sırf sanal işlerden zengin olmuş örnekler varlen böyle olmaması tuhfa olurdu.

    Tabiki görüldüğü gibi oturulduğu yerden yapılmıyor bu işler. Ama bir araba firması kadar da emek gerektirmediği açık.

Yorum Yaz