16.06.2007

1899 Avrupa'sında Politik Durum Haritası

hastaadam.jpg

hastaadam2.jpg

19.yüzyıldan 20.yüzyıla geçerken Avrupa’nın politik durumunu anlatan nefis bir harita. İsmini “Karışık Sularda Balık Avı” olarak çevirebileceğimiz bu harita Fred W. Rose tarafından yapılmış. Etrafta.com’dan Boran Güney sağolsun bulmuş bu haritayı ve “Hasta Adam” yorumunu yapmış yatalak gösterilen Osmanlı İmparatorluğu görseli üzerine. Haritaya yakından bakarsanız Rusya, İngiltere, ve Osmanlı İmparatorluğu gibi ülkelerin balık tuttuğunu görüyorsunuz. Peki ne tutuyorlar? Blogcu Catholicgauze “…aslında sömürecek servetler peşindeler” diyor.

Detaylarını görmek için yüksek çözünürlüklü JPG dosyasına bakın.

Bilgi görselleştirmesi için ilham verici bir iş. İnsan figürleri, ifadeler ve dönemin sembolleri ile yerlerin, ülke sınırlarının arasında gidip gelen zengin bir akış var haritaya baktığımızda. Bu akış sayesinde ilişkileri bir çırpıda anlayabiliyoruz ve hem makro hem mikro okuma yapabiliyoruz. Aynı yıllarda neler olup bitmiş bir kaç fotoğraf aradığımda T.C Başbakanlık Enformatik Kurumu’nun yaptığı arşivi buldum. Haydarpaşa Garı’nın inşaatından I.Jön Türk Kongresine kadar belgesel fotoğraflar o yıllarda olan bitenleri gösteriyor.

Bugünün siyasi haritası yapılsa nasıl olurdu?

Düğümküme’de sık sık bahsettiğimiz bugünün çağdaş mimar şehircisi Rem Koolhaas ve ekibi OMA/AMO da mimari araştırmalarında haritalar yapıyor, gündemden görselleri dadacı tekniklerle montajlayarak zaman çizelgelerine ve dünya haritasına yerleştiriyor. Aşağıda Koolhaas’ın 2004 yılında çıkardığı Content (“İçerik”) isimli kitabından Bir Otopsi isimli çalışmayı görüyorsunuz. Bir Otopsi 1989 2003 arası dünya politika sahnelerinde olup bitenleri mimari üretimle paralel olarak gösteren bir montajlı zaman çizelgesi. Fotoğrafları kitaptan ben cep telefonuyla çektiğim için çok kaliteli değil ama fikri veriyor sanırım.

content0.jpg

content4.jpg

conten2.jpg

content5.jpg

content6.jpg

content9.jpg

content8.jpg

Content kitabında yer alan Bir Otopsi (“An Autopsy”) yazısı ve görselleri Theo Deutinger, Maja Borchers, Matthew Murphy, Nanne de Ru, Max Schwitalla, Sebastian Thomas tarafından hazırlandı.

Etiketler

, , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
  1.   Hasta adamı hiç böyle görmediniz | BLOG KAZANI
  2. Hasta adamı hiç böyle görmediniz - www.Ovacuma.Com

Yorum Yaz