04.05.2007

16 Bit Üzerinden İfade Özgürlüğü Krizi

AACS kodu

Olay, bir hacker’ın yeni nesil HD-DVD’lerin kopyalanmasını kesinlikle engellediği varsayılan AACS (Advanced Access Content System) korumasını kırıp, tüm HD-DVD okuyan makinelerin sahip olduğu 16 bitlik hexadecimal anahtar sayıyı bir forumda paylaşıma açmasıyla patlak verdi.

Çok kısa bir süre içerisinde 70.000 siteye yayılan rakamı yayından kaldırabilmek adına MPAA (Motion Picture Association of America) ve AACS içlerinde Digg.com‘un da bulunduğu yüzlerce siteye DMCA (Digital Millenium Copyright Act) altında “cease & desist”, kapat, kaldır ya da sizi mahvederiz yazıları göndermeye başladı. (Bildiğiniz gibi bu yasanın hükümlerine göre fikri haklarla ilgili herhangi bir anlaşmazlık söz konusu olduğunda, hangi tarafın haklı olduğuna bakılmaksızın ilk önce söz konusu materyel yayından kaldırılıyor.)

Bu strateji daha ilk baştan başarısız olacağının sinyallerini verdi, AACS’in yazısı üzerine 10 -15 üyesinin sayfasını yayından kaldıran digg.com yönetimi, tepkilerin artması ve anahtarın silindikçe daha çok sayfada belirmesinin ardından, söz konusu sayfaları silmekten vazgeçti ve bir açıklama yayınlayarak MPAA’in avukat ordusuna karşı finansal olarak duramayacaklarını ama eğer kullanıcıların tutumu bu yöndeyse savaşarak batacaklarını duyurdu.

Bu arada kodu yayınlayan web sitesi sayısı 800.000′e ulaştı. Bugün BBC’ye demeç veren AACS başkanı Michael Ayers, gerekirse tüm bu siteleri karşı yasal işlem başlatacaklarını ve hukuk departmanlarının bunun üzerinde çalıştığını söyledi. Eğer gerçekleşirse, bu yasal harekat dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük davası olmaya aday.

Etiketler

, , , , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. düğümküme » 2007 Düğümküme Başlıkları

11 Yorum

 1. arikan

  Bu şifreyi veren Digg yazısı (bu sayfa şu anda kaldırılmış)
  http://digg.com/tech_news/Digg_This_09_f9_11_02_9d_74_e3_5b_d8_41_56_c5_63_56_88_c0_4

  Aynı Digg sayfasının Google’da cachelenmiş hali

  Digg bazı yazıları kaldırmış ama Google Cache’den ulaşılıyor. Bu dava edeceklerin Google’u da karşılarına alması demek olur bir nevi.

 2. arikan

  Haber Wired dergisinde hemen konu oldu tabi. Aynı Boran’ın bu yazısında olduğu gibi Wired şifreyi bir footoğraf içinde yayınladı.

 3. arikan

  Amazon.com’da Bluray DVDler bu şifre ile etiketlenmeye başladı.

 4. arikan

  Flickr fotoğraflarında bu şifre etiket olarak kullanılmaya başlandı.

 5. arikan

  etrafta.com‘da yayınlana Tarihi IBM Kataloğu bir zamanlar (30 yıl önce) IBM gibi bir teknoloji şirektinin nasıl günlük hayatımıza şekil şemal vermeye başladığını gösteriyor. Katalog fotoğraflarında PC başında oturanlar, ekrandan bir şey gösterenler var…

  Bugün günlük hayatımıza şekil veren bilgisayar teknolojileri daha farklı. Bugün bilgisayar ağdır[*]. Sosyal yazılımlar, web2.0 ortamları, paylaşımlı veri tabanları, p2p ve benzeri sistemler günlük hayatımızda olan bitene daha çok şekil vermeye başlıyor. HD-DVD’leri kırmaya yarayan şifrenin bir günde ordan oraya virüs gibi yayılması aslında başka bilgiler için gündelik hayatımızda hergün olan bir şey. Şöyle düşünün organik bir ağda sürekli saydam bir sıvı dolaşıyor ordan oraya düğümler arasında, birden kırmızı bir renk katıyorsunuz nasıl yayıldığını –yolunu– görmek için… Bu HD-DVD kırmızı boya bir anda bütün ağı boyadı.

  Ağ yoğunlaştıkça birbirine bağlı düğümler kümelere ve yoğunlaşan kümeler tekrar düğümlere dönüşüyor… Belki artık Türkçe’de kullandığımız “bilgisayar” kelimesini artık “bilgibağlar” olarak kullanmaya başlamak lazım.

  Baba bana bilgibağlar al.

  [*] Sun Microsystems’in sloganı olmuştur.

 6. Semih Saka

  Digg’in sonunda kullanıcıya yönelik karar vermesi gerçekten güzel. Wikinews’te “revolt” denmiş kullanıcıların bu yaptığına, bu da gülümsetti pek tabii. Anarşiyi destekliyoruz.

  Michael Ayers denen adamın açıklaması da hiç şaşırtıcı değil. Hukuk bir tek kendilerine çalışıyor çünkü, düşünceleri bu yönde. Haber okunursa adamın ağzından “ukalalık” aktığı görülebilir.

  Binlerce siteyi dava etsinler bakalım, ne kazanacaklar…

 7. Fatih Arslan

  Vallah ben kendi sitemde yayımladım. Benim gibi binlerce kişi daha var. Flickr’de, Amazon’da, Wired’de bile varsa bu adamlar hangi gazla, hangi cürretle kullanıcılara yani bize karşı savaşmaya karar veriyor ? Kendilerini ne sanıyor bunlar ?

 8. engin

  Kodu iceren tshirtler su adreste 2 dolardan satiliyor.

 9. Cem Gencer

  bu konuda bir de şöyle bir yazı var… http://www.dahaiyi.net/yazilar/toplulugun-gucu-ve-digg-i-dizgine-getirisi/

 10. arikan

  Tekno-kültürel üretim örneği: HDD-DVD Hex Renk Temaları

 11. arikan

  Digg’deki isyanın görselleştirmesi. Pek bir şey anlaşılmıyor ama bir çaba var…

Yorum Yaz