12.09.2008

12 Eylül Belgeseli (9 bölüm video)


12 Eylül Belgeseli 1/9 (Giriş: 12 Mart Kasırgası)

12 Eylül darbesini ben yaşamadım, ama sonuçları tüm hayatımı etkiledi, hala da etkiliyor. 12 Eylül’de yapılan darbe Türkiye’yi içten içe zehirlemeye devam ediyor. Darbenin getirdikleri, mesela YÖK ve benzeri tepeden inme “yüksek” devlet kurumları ve ortaya çıkan akıl dışı ideolojiler eğitimden iş hayatına sosyal hayata pek çok alanda etkili oldu.

12 Eylül nedir, ne oldu, neden oldu, Soğuk Savaş nasıl etikiliydi, darbe nasıl yapıldı, CIA’den öğrenilen işkence teknikleri, Sıkı Yönetim döneminde neler icat edildi, nasıl serbest pazar ekonomisine geçildi, nasıl IMFye bağımlı olundu, MIT, CIA, genelkurmay, derin devlet ilişkiler ağı nasıl örüldü?

Ayrıca 12 Eylül’in sayısal sonuçlarını şurdan görebilirsiniz:
http://etrafta.com/2008/09/12/gunun-mana-ve-onemi

Mehmet Ali Birand’ın sunduğu 12 Eylül Belgeseli bu tarihi anlatıyor. Daha önce YouTube’da 38 video halinde seyrettim, şimdi Türkiye’de kapalı olduğu için (yoksa bu sebepten mi?) başka video paylaşım sitelerinde buldum parçaları. 12 Eylül Belgeseli DailyMotion sitesinde yaklaşık 40ar dakikalık videolardan 9 bölüm olarak bulunuyor:

Etiketler

, , , , , , , , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
  1. Düğümküme » Askeri Darbe Olursa Nasıl İletişim Kurarız?

3 Yorum

  1. engin

    Baskin Oran dunki hemtvhemsnbc’ye demis ki, Gençlik 12 Eylül’ü biliyorsa damarlarımı keserim

  2. arikan

    Bunları tekrar seyrediyorum, öğrenecek çok şey var. Röportajlar çok faydalı birinci elden yorumlar. Mehmet Ali Birand bu ülkede hala yaşıyor olduğu için sevinmeliyiz, çok önemli bir araştırmacı.

  3. bozkurt karadeniz

    bu belgeseli buraya ekleyen arkadaşa teşekkür ederiz..

Yorum Yaz